EVS vs ESC: чим відрізняються проєкти

Share

Чи подавали ви колись заявку на участь у міжнародному волонтерському проєкті? Так? Чудово! Ні? Ще краще!

У цій статті ми ознайомимо вас із двома чудовими європейськими програмами — EVS та ESC; розповімо, що це таке, яка між ними різниця, які критерії відбору, куди можна поїхати і яку діяльність вони охоплюють.

European Voluntary Service (EVS) — Європейська волонтерська служба від Європейської комісії, за допомогою якої молодь бере участь у проєктах за кордоном і може бути волонтером в іноземних неприбуткових організаціях. 

European Solidarity Corps (ESC) — нова ініціатива Європейського Союзу, яка створює можливості для молоді волонтерити або працювати в проєктах у власній країні та за кордоном. 

Стаючи учасником цієї програми, ви обов’язково маєте підписати документ, що погоджуєтеся із цінностями та принципами Корпусу солідарності:

– солідарність;

– повага до гідності й прав людини;

– віра в сприяння розвитку справедливого та рівноправного суспільства, у якому панують плюралізм, недискримінація, толерантність, справедливість і рівність.

Чому ж люди плутають EVS та ESC? 

Європейську волонтерську службу створила Європейська комісія, утілюючи в життя девіз «Unity in Diversity». У такий спосіб програма допомагала налагоджувати співпрацю і вдосконалювати вільне пересування між країнами.  ЇЇ мета — заохочувати молодь подорожувати та обмінюватися культурними цінностями. Завдяки EVS Євросоюз  реалізовував свої ідеї та надав молоді можливість виїжджати до організацій за кордоном практично безплатно. Проєкти EVS швидко стали популярними й приваблювали дедалі більше потенційних учасників, але згодом програму потрібно було оновити. 

Європейський корпус солідарності було створено 2016 року, щоб молодь мала змогу не тільки волонтерити, а й додатково працювати та стажуватися за грошову винагороду. Отже, 2018 року ESC офіційно замінила EVS з удосконаленим процесом подання заявок і ширшим спектром можливостей. Тепер, якщо ви хочете взяти участь у проєкті, потрібно зареєструватися на сайті ESC, щоб приймаюча організація могла вас обрати. 

На деяких вебсторінках і досі можна знайти оголошення про EVS-проєкти, оскільки певні організації ще самі плутають різницю між програмами. Також проєкти під назвами European volunteering часто можуть використовувати заголовок EVS для привернення уваги аплікантів, які не ознайомлені з ESC.  До того ж, офіційний сайт EVS ще функціонує та публікує можливості для молоді, але вся інформація, яка міститься на сайтах, проходить через базу Корпусу солідарності та отримує фінансування як проєкти ESC.

Щоб допомогти краще зрозуміти, як змінилася EVS, ми підготували порівняльну таблицю.

 EVSESC
Тип проєктуВолонтерство без грошової винагородиВолонтерство, робота, стажування з грошовою винагородою
Вік18–3018–30
Тривалість2–12 місяців2–12 місяців
МісцеІнша країна, відмінна від місця проживанняІнша країна або країна учасника
ПартнериВолонтер + Відправляюча організація > Приймаюча організаціяВолонтер > ESC > Приймаюча організація
ДіяльністьРобота у сфері довкілля, мистецтва та культури, спадщини, спорту та дозвілля; заняття з дітьми, молоддю, людьми похилого вікуДопомога з подоланням наслідків стихійних лих, надання допомоги центрам для шукачів притулку, вирішення соціальних проблем у громадах
Країни-учасникиКраїни ЄС, Європейської асоціації вільної торгівлі: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія, країни — кандидати на вступ до ЄСКраїни ЄС, Азербайджан, Албанія, Алжир, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Ісландія, Йорданія, Косово, Ліван, Лівія, Ліхтенштейн, Марокко, Молдова, Норвегія, Палестина, Північна Македонія, Росія, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Чорногорія

Тип проєктів. На проєктах EVS є тільки одна опція — волонтерство, яке не передбачає фінансової винагороди. Натомість ESC надає більше можливостей, поповнюючи список стажуваннями та пропозиціями працевлаштування, які передбачають грошову винагороду. Зазвичай їх публікують як Paid Internship та Job Opportunity.

Якщо ви подаєте заявку на волонтерство, зарплати вам не платитимуть, а от усі витрати (проживання, харчування, квитки в обидва кінці, медичне страхування та невелика сума на особисті потреби) програма фінансує.

Подаючи заявку на роботу чи стажування, у вас буде трудовий договір / умова про стаж. Це означає, що на вас поширюватиметься законодавство про працю країни, у яку ви їдете. Ви отримуватимете зарплату за виконану роботу відповідно до національних законів.

Вікові обмеження для учасників — молодь від 18 до 30 років.  На EVS можна подаватися підліткам 16–17 років, але в такому разі потрібно, щоб їх супроводжувала довірена особа, яка також буде присутньою протягом усього проєкту. Своєю чергою, ESC, на жаль, не робить таких винятків. Хоч і на офіційному сайті Корпусу солідарності можна реєструватися із 17 років, для участі потрібно вже (!) бути повнолітнім.

Тривалість проєктів є однаковою для обох програм — від двох до дванадцяти місяців. Брати участь можна кілька разів, але максимальна тривалість усіх поїздок разом не повинна перевищувати 365 днів.

Місце. За правилами EVS, учасник обов’язково має обрати країну-партнера, що є відмінною від його місця проживання. Волонтерити у своїй — не можна. Такий підхід дає молоді можливість використовувати власні навички, здобувати досвід у нових сферах, вивчати іноземну мову та іншу культуру під час перебування за кордоном.

Тим часом ESC має свої чіткі принципи та засади, що базуються на вдосконаленні локальних громад на території всієї Європи, і тому не обмежує молодих активістів у виборі країни. Заявку на певні посади можна подавати навіть у своїй країні й відповідно стажуватися там.

Партнери. У проєктах EVS залучено трьох партнерів: волонтер, відправляюча організація та приймаюча організація.

Перед подачею заявки потрібно знайти організацію у своїй країні, яка сконтактується з організацією-хостом і вже від себе вас відправлятиме в подорож.

Для ESC не потрібно шукати організацію-посередника, адже Корпус солідарності має свою базу як учасників, так і організаторів та сам допомагає скомунікуватись обом сторонам.

Діяльність. EVS та ESC пропонують схожі види діяльності. Зазвичай волонтери допомагають у сфері довкілля, культури, спорту, освіти та у вирішенні соціальних проблем. Є чимало різноманітних проєктів, перелік яких доступний на офіційних сайтах програм чи у відкритому доступі в інтернеті (наприклад, EVS, SALTO).

Представники яких країн можуть брати участь?

Проєкти EVS доступні громадянам (або особам, що легально перебувають на території) усіх країн ЄС, країн Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ): Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія, країн — кандидатів (та потенційних кандидатів)  на вступ до ЄС (Україна є однією з них).

ESC має пропозиції для молоді з країн ЄС, Азербайджану, Албанії, Алжиру, Білорусі, Боснії і Герцеговини, Вірменії, Грузії, Єгипту, Ізраїлю, Ісландії, Йорданії, Косова, Лівану, Лівії, Ліхтенштейну, Марокко, Молдови, Норвегії, Палестини, Північної Македонії, Росії, Сербії, Сирії, Тунісу, Туреччини, України, Чорногорії.

Отже, якщо вас зацікавили ці програми, можете вже починати шукати проєкти та подавати заявки на ESC, щоб після карантину відразу вирушити в подорож по незабутні враження та цінний досвід!

Історією зі свого EVS-волонтерства поділилися й наші фрішники. Матеріали читайте за посиланнями:


Підготувала: Тетяна Мацкайло