ЯРОСЛАВ МОРОЗ: «ВОЛОНТЕРСТВО ВОЛОНТЕРСТВОМ, А ЄВС — ЦЕ ПРО ЛЮДЕЙ»

Share

ФРІшник Київського осередку Ярослав Мороз поділився своїм досвідом участі в ЄВС-проекті та розказав, що треба робити, щоб тебе теж взяли на проект!

Як це було

На початку 2018 року випадково дізнався про Європейську волонтерську службу (ЄВС). Недовго думаючи, наважився подати заявку на проект до Туреччини. Чесно кажучи, коли писав мотивацію, то навіть не думав, що мене візьмуть на якийсь закордонний проект, де крім того, що все безкоштовно, тобі ще й дають гроші. Але мені було нічого втрачати. Подумав: «А раптом пощастить?». І що ж, узяли! Приємно вражений, я почав бігати по університету з документами, щоб скласти достроково сесію, почав шукати квитки на літак і не встиг і оком кинути, як опинився в Газіантепі. Це місто, де практично немає дощів, тому навіть коли ти стоїш у затінку, то відчуваєш, як плавиться твоє тіло. Усюди ідеальні дороги, гарні вулиці, приємні люди та смачнюща їжа. Не дивно, Газіантеп — кулінарна столиця Туреччини. Спочатку я відчув культурний шок, бо приїхав на самий Рамадан. Але потім спростував чимало стереотипів і згодом полюбив Туреччину.


Моїм завданням було виконувати господарську роботу в саду, навчати підлітків англійської, проводити спікінґ-клаби й допомагати тренеру в басейні доглядати цих дітей, вчити їх плавати. Ідеальнішого проекту годі й шукати! Завдання самі по собі не складні, але іноді, коли температура +40, проект ставав випробуванням. Та воно було того варте! Раз на два тижні нам організовували поїздку в певне місто. Тому за проект я встиг побувати в 10 містах Туреччини!

Мені також надзвичайно пощастило взяти участь у тренінгу, який зробив мій тиждень одним із найкращих тоді. Нам проводили лекції про ЄВС, про наші права та обов’язки, давали різні завдання, а ще ми грали в ігри. Деякі з них і досі використовую в Україні. Та чому деякі, майже всі :)

Проведений час із волонтерами з Туреччини з усіма жартами, подіями, поїздками запам’ятався надовго, а також важливо було дізнатися все-все про ЄВС. Повертався з тренінгу я навіть ще більше натхненний, ніж до того! Подумки вже відтоді планую свій наступний ЄВС-проект.

Європейська волонтерська служба дала мені більше, ніж я очікував. Я став більш впевненим у собі, спробував себе в ролі вчителя, навчився сам організовувати уроки англійської, навіть краще почав плавати, хоча мені й до того нічого не бракувало! Почав вивчати турецьку, допомагав іншим волонтерам із французькою, а сам підтягнув свою розмовну англійську. Під час служби вперше спробував поїздити автостопом. Після повернення додому я навіть встиг бути спікером, де розказував про свій досвід волонтерства.

Колись заздрив тим, хто мав друзів закордоном. А зараз сам знайомий із великою кількістю людей із усіх куточків світу! Кожен представник своєї країни спростував мої стереотипи про життя в його чи її батьківщині. Мені було дуже приємно розказувати волонтерам про Україну, знайомити їх із нашою культурою, мистецтвом і смаколиками. А ще приємніше було чути у відповідь, що вони відтепер люблять українців!

Найгірше, що зі мною було на проекті, — мить прощання. Після двох місяців волонтерства важко сказати «бувай» людям, які зробили проект ЄВС таким, яким я його запам’ятаю на все життя. Завдяки їм я зрозумів, що волонтерство волонтерством, а ЄВС — це про людей. Хоча вже минуло чимало часу після закінчення проекту, ми досі підтримуємо зв’язок і ділимося різними історіями. Мене запрошують у гості, а я запрошую в Україну. Знаю, що ми ще зустрінемося. Світ тісний серед активних людей. Знаю: ЄВС зробила мене активнішим, за що я їй щиро вдячний!

Як поїхати на ЄВС-проект

Європейська волонтерська служба (ЄВС) — частина програми Erasmus+, яка дає змогу молодим людям попрацювати за кордоном на волонтерських засадах.

ЄВС крута тим, що вона дає змогу жити в іншій країні, пізнавати нову культуру, нову мову. Шанс подружитися з іноземцями; прокачати професійні, соціальні навички й просто кайфово провести час!

Жив на півдні Туреччини. Моя робота полягала в тому, щоб працювати в саду, навчати дітей англійської мови й доглядати за ними в басейні та (частково) вчити їх плавати. Робота ненапряжна взагалі. Завдання чергувалися. Один раз працюємо вдома в саду, наступного разу їдемо в місто до дітей. У саду ми працювали приблизно три години на день, а якщо їхали до дітей, то там трохи довше, бо ми ще самі організовували уроки й треба було готуватися. Але все одно досвід неймовірний!

Можна подаватися з 18 до 30 років. У 17 років трохи важче, бо це ще неповноліття, і потрібна буде людина, яка супроводжуватиме вас на проекті. Але поїхати в такому віці можливо.

Є два терміни, на які можна подаватися:

1) короткостроковий — до 59 днів;

2) довгостроковий — від 60 днів до 12 місяців.

Тобто є проекти на два, три, шість, дев’ять, десять та дванадцять місяців. Це треба дивитися в описі проекту.

Раджу спочатку поїхати на короткий термін (тобто на два місяці). Бо проектів є багато, але є одна умова: брати участь у ЄВС можна тільки двічі й теж за умови, якщо перша ЄВС на два місяці. Тобто:

 • якщо подаватися на ЄВС, яка займає від трьох до дванадцяти місяців, то можна брати участь у проекті тільки цей один раз;
 • якщо подаватися на короткострокову ЄВС (до двох місяців включно), то відповідно можна, крім цього, податися ще один єдиний раз на будь-який термін (два, три, шість, дев’ять місяців), якщо сума теперішньої короткострокової ЄВС із майбутньою не перевищує дванадцять місяців.

Тобто якщо перша була два, а хочеться поїхати ще на десять місяців, то все чудово. Їдьте. Але якщо перша була два місяці, а ви хочете ще на рік поїхати, то вже точно не можете, бо в сумі виходить 14 місяців.

Що по грошах:

 • дають кишенькові гроші та гроші на їжу;
 • мешкання в приватній садибі або в місцевих жителів — коштом організації;
 • відшкодовуються гроші за квитки (за лімітом).

Коли кажуть купувати квитки, то для кожної країни є свій ліміт. У моєму випадку 275 євро на квитки до Туреччини й назад. Не потрібно шукати супердешеві квитки. Бо якщо за квиток туди-назад у сумі заплатити приблизно 200 євро, то 75 євро тобі не віддадуть: це гроші Національної агенції, і вони повертаються їй. Якщо купити квитки дорожчі за ліміт, то тоді доведеться доплачувати зі своєї кишені.

Мені виплачували 90 євро на місяць + по 3 євро на день за їжу (що дорожче місце, куди подаєшся, то більше тобі дають грошей). Грошей на їжу доволі мало, але я зі своїми волонтерами харчувалися разом. Нам організатор не видавав взагалі коштів за їжу, бо сказав робити список усього, що ми хочемо (у межах розумного), і він нам те купував. Деколи йому влітало це в копійку, а деколи навпаки. Зате ми завжди були ситі, мали по два кавуни і дві дині на день, море солодощів і всього, що ми попросимо. Особисто мені так було вигідно.

До речі, я був на тренінгу, де казали, що кишенькові гроші за місяць треба брати у євро, бо не знати, яким буде курс валюти в різних країнах.

Проживання: 2–6 людей у кімнаті.

Де можна знайти проекти:

Чим зручні ці сторінки? Тим, що це все громадські організації, які співпрацюють з іноземними партнерами. І якщо ви хочете десь поїхати, то вам не треба шукати Sending, тобто відсилаючу організацію.

Або ж знайти проект у їхній базі даних.

На фото є різні категорії, з яких можна вибрати те, що підходить.

Але будьте уважні — Україна не в списку партнерських країн, і тому для неї відкрито менше проектів. А ще, якщо ви їдете на довгостроковий проект, то вам забезпечують вивчення мови.

Мотивація. Рекомендую вам зазначити в мотивації такі речі:

 • як ви могли б використати досвід із проекту в Україні;
 • ваш внесок у проект;
 • конкретика, чому ви хочете поїхати саме на цей проект;
 • розкажіть наскільки ви класні.

Приблизно 2,5 сторінки з доданими фото. Креативте як можете: мотиваційний лист ви можете писати в будь-якому форматі. Це може бути презентація, лист чи відео. Креативності меж не має.

Щоб вашу заявку перевірили, то потрібно правильно підписувати документи, які ви надсилаєте, в іншому виподку вони просто будуть проігнорованими. Ось зразок, яким має бути підпис:

 • CV_Yaroslav_Moroz_Gaziantep,Turkey
 • ML_Yaroslav_Moroz_Gaziantep,Turkey

Sending Organization. Сендін орґанізейшн контактує з вами, проводить скайп-співбесіду, можливо навіть скаже, що треба виправити в мотивації, спілкується з вами протягом проекту, проводить Pre-departure тренінг і надає документи для того, щоб вирішити свої справи з університетом.

Університет. Якщо вам необхідно достроково здати сесію, ви ідете в деканат; кажете, що хочете поїхати на ЄВС, що ви ВИГРАЛИ конкурс, далі вам доведеться позбирати кілька підписів. Потім відбувається формальний процес складання дострокової сесії.

Страхування. Вам потрібно мати із собою страхування, коли їдете за кордон. І Сендін орґанізейшн надсилає ваші дані (які ви надали) і зв’язується із закордонною страховою компанією Сіґна. Ви отримуєте особистий кабінет. За, потреби використати страховку треба заповнити певні форми.

Не бійтеся подавати заявку на ЄВС. Це легше, ніж здається, а емоції після проекту набагато яскравіші, ніж про це розказують.