Напевно, ми не відкриємо Америку, якщо скажемо про те, що диплом та і взагалі спеціальність в університеті відіграє мінімальну роль при працевлаштуванні. Проте більшість молоді навіть не замислюється про це: вони ходять на пари, інколи десь підробляють і після закінчення університету не завжди знають що робити. І навіть з величезним багажем знань, soft та hard skills і знанням мов не можуть знайти роботу.
Саме проблему працевлаштування молоді і намагалась вирішити команда проєкту “Агов, шукаєш роботу”. Організатори заходу — активісти громадської організації “ФРІ Київ” разом із 20-ма учасниками впродовж двох днів проходили весь цикл влаштування на роботу.
Координаторка проєкту Олена Новік каже, що проблема працевлаштування молоді в нашій країні стоїть досить гостро, а сама ідея організації такого інтенсиву виникла на одному із міжнародних обмінів. Тому після повернення додому, із набутими навичками взялась втілювати напрацьовану ідею разом із командою.
Впродовж першого дня учасники працювали над тим, як все ж таки знайти роботу мрії та зрозуміти якій справі ти готовий віддавати значну частину свого часу. Відбувалось все це у форматі тренінгу від коуча Кароліни Павловської. Після чого Катерина Довгаль, одна із засновниць телеграм-каналу UGEN, розповіла де саме, окрім сайту work.ua можна знайти роботу. Найтиповішими помилками молоді є пошук позицій нерелевантних своєму досвіду, страх помилитись і розсилати одне резюме на всі проекти, не корегуючи під вакансію.
Спікерка Яніна Хіжінська ділилась з нами корисними навичками, які нині важливі для успішного працевлаштування. Серед яких: гнучкість, критичне мислення, креативність та вміння адаптуватись у будь-якому середовищі. Команди складали портрет ідеального кандидата та своє ідеальне резюме. Учасники зізнаються, що найкраще резюме, яке у них було до цього, варто повністю переписати.
“Дуже круто, те що спікери теж пройшли цей шлях, який проходимо зараз ми: від студентства, пошуку роботи і до успішних посад. І вони давали вже практичні поради і чіткі поінти, де і що шукати і як відбувається процес працевлаштування на конкретних кейсах”, — ділиться Катерина, одна з учасниць вікенду.
З розумінням того, в якому напрямку вони хочуть рухатись, із навичками та ідеальним резюме, учасники прийшли на другий день проєкту, аби навчитись презентувати себе на співбесіді. Бо саме це є одним із важливих етапів при влаштуванні на роботу — вважає спікерка Анастасія Кожухівська. Вона розповіла, як правильно готуватись до інтерв’ю з роботодавцем та як розповідати про свої досягнення, навіть, якщо це шкільні грамоти. Спершу говорили наскільки важливо вміти себе продавати, а потім кожен міг продемонструвати засвоєні знання та пройти співбесіду в реальному часі.
Завершальною темою програми була проблема адаптації в колективі. Спікерка Анна Пашкевич, HR-менеджер у одній з IT-компаній, рекомендує прописати свої очікування від посади і поділитись цим із керівництвом. Говорили також про так званий work-life balance, тобто баланс між особистим життям, хобі та роботою.
“Якщо в тебе є робота, але немає особистого життя чи улюбленого заняття, то є ризик швидко вигоріти і рано чи пізно тобі доведеться надолужувати ці сфери. І не варто перепрацьовувати, бо це здаватиметься продуктивним лише перший тиждень”, — ділиться Аня.
І радить знайти те, що буде давати вам сили і з допомогою чого зможете відновлюватись, для Ані — це похід в гори та подорожі.
Окрім насичених лекцій на учасників чекав нетворкінг. Вони обмінювались досвідом та ділились наболілими проблемами з якими зіштовхувались при пошуку роботи. Усі вбачають цінність в таких проєктах, адже вони направлені саме на опрацювання теми працевлаштування та усвідомлення того, чим ти хочеш займатись в житті.
“В університетах немає спеціалізованих курсів, тематичні тренінги коштують дорого і цей проєкт — це доступний, унікальний продукт для молоді. Вважаю, що такі заходи потрібно проводити часто, бо є проблема і є запит від молоді”, — каже координаторка Олена
Якщо говорити про статистику, то згідно з даними Державної служби зайнятості за 2018 рік — 51% молоді працює не за фахом. Проблема вибору спеціалізації в університеті — також вкрай важливе питання. Як говорили наші спікери — диплом не вирішує, чим ви будете займатись в професійному житті. Набагато гірше те, що кожна п’ята молода людина нині безробітна чи працює на тимчасовій роботі (серед усіх 16,8% молодих людей, згідно зі статистикою Мінмолоді за 2018 рік). Але все залежить тільки від вас. Ні освіта, ні викладачі чи батьки не допоможуть вам влаштуватись на роботу мрії. І не варто опускати руки за першої ж невдалої співбесіди чи компанії. Пробуйте і тільки тоді ви знайдете, те що вам до душі.
Ми склали 5 основних пунктів, які засвоїли на заході та які допоможуть під час пошуку омріяної вакансії (або це для тих, хто не хоче читати усю статт
1. Виділіть свої soft та hard skills, намагайтесь зрозуміти, що у вас добре виходить та від чого отримуєте задоволення найбільше. Окресліть свої життєві цінності.
2. Набувайте досвід у стажуваннях, студентських ініціативах, громадських організаціях та різноманітних волонтерствах.
3.Правильно оформлюйте свій досвід в резюме. Навіть, якщо вам здається, що ваші досягнення незначні, але вони схожі з обов’язками в компанії — вказуйте обов’язково.
4.Ретельно готуйтесь до співбесіди, вивчіть візію, місію та цінності компанії. Під час інтерв’ю будьте собою і ставте запитання майбутньому роботодавцю.
5. Балансуйте між роботою, навчанням, особистим життям та саморозвитком. Не забувайте відпочивати та дбати про власне самопочуття.