Як писати мотивацію? (проєкт Erasmus+)

Share

Вижимка з вебінару Руслана Гайдука, заступника голови Міжнародної служби ВМГО “ФРІ”

Проєкт Erasmus+ — це ініціатива, яку запровадила Європейська Рада, щоб розвивати й активізувати молодь, використовуючи здобуті знання та поширюючи їх.

Найпопулярнішими є такі типи проєктів, як молодіжні обміни й тренінгові курси, коли люди різної національності приїжджають в одну країну і за допомогою неформальної освіти здобувають знання відповідно до теми обміну.

Атмосфера

Сидячи в колі, розмовляючи одне з одними та застосовуючи театральний метод, учасники обговорюють поставлені перед ними проблеми з різних боків і роблять усе можливе, щоб вирішити їх. Це й цінується в Erasmus+, бо у вас є хороша можливість навчитися чогось нового.

Як потрапити на Erasmus+

Щоб потрапити на Erasmus+, потрібно написати сильну мотивацію. Від неї на 90% залежить, чи вас відберуть. Ось пункти, які допоможуть переконати дати вам шанс:

  1. Абзаци. Пишучи мотивацію, важливо робити абзаци з невеликими реченнями, щоб легше було сприймати інформацію.
  2. Акцентування уваги на проєкті, а не на собі. Не варто починати речення з I/I am. Не акцентуйте увагу на собі (Я те, я се).
  3. Конкретика. Усе має бути чітко й конкретно (без “води”). Люди, що читають мотивації, не витримують “води” від сотні заявок. Основне питання, на яке потрібно дати відповідь: “Чому саме я маю взяти участь у проєкті”.
  4. Здобуті навички. Вказуйте, чого ви плануєте навчитися на проєкті (“Я чогось не знаю, але хочу навчитися”; “У моєму місті є багато мігрантів, і я хочу навчитися з ними співпрацювати” тощо).
  5. Грамотність. Текст потрібно писати грамотно з погляду як граматики, так і лексики. Попросіть знайомих перевірити текст на наявність помилок або хоча б використайте застосунок Grammarly.
  6. Оцінка друзів. Хваліть себе, але з боку, тобто від третьої особи: “Кажуть, що в мене непогана англійська”; “Мої друзі завжди мені лестять, що зі мною легко спілкуватися” тощо. Одна річ — показувати самолюбство, а зовсім інша — коли хтось каже щось хороше про вас. Бо в такому разі є ймовірність, що це дійсно правда.
  7. Плани після проєкту. Розкажіть, як набуті знання допоможуть вам у житті. Схоже на пункт 4, але тут варто зазначити, як саме ви збираєтеся застосувати знання (наприклад, навчитеся сортувати сміття, станете екосвідомими тощо). Не пишіть, що ви хочете змінити щось глобальне. Бо проєкт, найімовірніше, не дасть таких можливостей. І ви це маєте розуміти. “Коли я візьму участь у проєкті, ці знання дадуть мені змогу змінити думку (погляд) моїх батьків, друзів”.
  8. Як я буду корисним/-ою на проєкті. Часто це запитання є в анкеті, але якщо його немає, тоді, без сумніву, додавайте його до мотивації. Це може бути допомога організаторам, проведення енерджайзерів, тімбілдингів, монтаж відео про проєкт (але якщо ви справді це робитимете), адже всім потрібні звіти, щоб наступного разу залучити ще більше людей.
  9. Придумайте цікавинку. Люди читають багато мотивацій, і через це вони їх не дочитують до кінця. Важливо захопити увагу читача відразу: “Я давно хотів зробити такий проєкт у своєму місті, але мені бракувало досвіду. Ваш проєкт допоможе мені реалізувати цю ідею”. (Але це має бути правдою.)
  10. Уникайте шаблонності. У жодному разі не пишіть одну мотивацію на всі проєкти. Пишіть короткі речення та вживайте прості слова. Пам’ятайте, що читачів мотивації дратує, коли втрачається думка. Мотивація має бути легкою, наче одна людина розказує іншій історію. Тільки так ваша мотивація матиме шанси пройти відбір.

Усі перелічені вище пункти застосовувати не потрібно. Необхідно вибрати ваші сильні сторони й сказати, чому цей проєкт важливий та як він вам допоможе. Головне, щоб ваша мотивація не була завеликою (не більше як 1,5 тис. символів), але й не занадто короткою. Оптимальний варіант — 1 тис. символів.

Міжнародна служба ФРІ часто відбирає учасників на проєкти Erasmus+ наших партнерів. Ми збираємо команду з 2–3 людей та оцінюємо кандидатів. Потім визначаємо середній бал. Тому з власного досвіду рекомендуємо писати щось унікальне про себе, що відрізнятиме вас поміж потенційних учасників: відвідування конференцій, навчань, дотичний до теми досвід.

Коли вибираєте проєкт, не думайте за країну, де він відбуватиметься. Важливо подаватися туди, де вас насправді цікавить тематика. Щоб читач відчув, як ви прагнете поїхати.

Пам’ятайте, що важливо саме те, чого ви навчитеся, бо це унікальна освіта: ви перебуваєте на проєкті з людьми з 5–7 країн, маєте шанс поспілкуватися, обмінятися досвідом, відкрити для себе неординарні звичаї й традиції. І це зазвичай безплатно (крім ситуацій, де потрібно заплатити внесок близько 30 євро). 

Усі відтягують написання мотиваційних листів на останній день дедлайну. Тому ніколи не пізно подаватися, але краще не тягнути кота за хвіст і написати якомога швидше, бо читачі мотивації вже не будуть так вмотивовані читати останні листи. Ніколи не пишіть свою мотивацію за один день. Найкраще — це розтягнути її на три дні, щоб на “свіжу голову” перечитати її і, можливо, внести якісь виправлення.

Не надто сподівайтеся на своїх друзів, якщо ви просите їх перевірити вашу мотивацію. Бо мотивація буває або хороша, або ні. І їм складно буде щось змінити.

Якщо ви часто берете участь в Erasmus+, то є можливість, що вас помітять і самих запрошуватимуть на інші закордонні проєкти. 

Проблема Erasmus+ проєктів у тому, що мало людей використовує цю можливість. І ви часто можете бачити ті самі обличчя на різних обмінах. Цікаво, що дівчатам важче подаватися на проєкти, бо хлопці проявляють меншу ініціативу. 

Структура мотивації

Вступ. Ваша мотивація повинна мати короткий початок (3–4 речення), щоб зацікавити/захопити увагу читача мотивації. 

Почніть із того, як вас вразила можливість. Зробіть інтригуюче продовження, щоб читач захотів дізнатися, чим закінчиться лист.

Основна частина. Середина найважливіша, де обов’язково потрібно вказати, чого ви хочете навчитися, як ви використаєте навички, свій досвід у темі та які у вас мотиви подачі заявки (два невеликі абзаци).

Кінцівка. Завершити мотиваційний лист важливо класно/милозвучно. Має бути сам висновок: “Ось чому я хочу взяти участь”.

А також можна ввічливо написати, що “я старався/старалася не витрачати ваш час надмірною кількістю інформації”.

Де можна знайти можливості?

Щотижня можна знайти новий проєкт Erasmus+. Для цього користуйтеся такими ресурсами:

Стипендії, гранти, можливості для молоді;

Studway;

Можливості для молоді;

– сторінки у Фейсбуці маленьких організацій, які також проводять проєкти (про них мало знають, тому більша ймовірність бути відібраними).

Знайте: Erasmus+ — це завжди круто. Пишіть щирі мотивації й часто перевіряйте пошту. Тоді у вас усе вийде 😉

P. S. Коли пройдете на проєкт, дайте знати про це Русланові Гайдуку. Йому буде приємно.

Натхнення вам!