ФРІ за прийняття закону “Про доступ до публічної інформації” (№2763)

Share

ФРІПрезиденту Європейської Ради

Пану Герману Ван Ромпею

Вельмишановний пане Президенте!

Дозвольте нам, українським журналістам та організаціям громадянського суспільства, засвідчити Вам свою глибоку повагу та висловити щире сподівання в успішному проведенні чергового Саміту ЄС-Україна.

Ми визнаємо, що європейська інтеграція – стратегічний курс України,  який сприяє розвитку демократії. Однією з підвалин такого напряму є прозорість влади та її підзвітність виборцям.

Напередодні Саміту вважаємо за необхідне звернутися до Вас із проханням порушити на найвищому рівні питання щодо зобов’язання української влади перед українським суспільством та міжнародними організаціями, зокрема ПАРЄ, ухвалити Закон «Про доступ до публічної інформації».

Зараз на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект «Про доступ до публічної інформації» (№2763), внесений 11 липня 2008 року та проголосований у першому читанні. Цей документ готувався за участі багатьох поважних українських та міжнародних організацій і є кращим прикладом європейського законодавства. У 2009 році експерти Ради Європи зробили аналіз і поставили йому високу оцінку.

Сьогодні під різними приводами українська влада відмовляється ухвалювати документ попри численні публічні обіцянки. Зокрема, представники влади поясннють своє небажання приймати законопроект внесенням ними 02 листопада 2010 року «альтернативного» законопроекту. За оцінкою експертів, він залишає або ж вводить низку норм, які погіршують можливості доступу до інформації й стан свободи слова в Україні, зокрема: збереження незаконних грифів засекречування, ускладнення режиму доступу до інформації, можливість органів влади судитися із журналістами та вимагати компенсації  немайнової шкоди, збереження такого інституту як державна власність на інформацію та інші. Наразі доля закону залежить від Партії Регіонів, лідером якої є Президент України Віктор Янукович.

Приблизно у 80 країнах світу існують окремі закони про доступ до інформації. На пострадянському просторі відповідні закони досі не прийняті лише в Україні, Туркменістані та Казахстані. В Україні наразі чинний закон «Про інформацію» (1992), норми якого фактично дозволяють державним службовцям зловживати правом на обмеження доступу до інформації.

Ухвалення Закону «Про доступ до публічної інформації» сприятиме утвердженню європейських цінностей та стандартів в Україні, а також підтвердить щирі наміри української влади інтегруватися до європейської спільноти, забезпечуючи в Україні свободу слова та прозорість у відносинах із суспільством.

Це звернення підтримують поважні незалежні журналісти та організації громадянського суспільства.

Докладніше про законопроект читайте тут http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=33015

Залишити відповідь