Перемога громадськості: розгляд законопроекту №2450 відкладено

Share

Громадськість здобула тактичну перемогу у боротьбі за свободу мирних зібрань в Україні. Сьогодні після акції протесту проти прийняття законопроекту № 2450, яка відбулася у більше ніж 20 обласних центрах країни, погоджувальна рада українського парламенту вирішила перенести розгляд законодавчої ініціативи та провести додаткові комітетські читання з цього приводу.

Нагадуємо, що днями більше 100 громадських організацій України звернулися із вимогою перенести розгляд проекту закону “Про порядок організації і проведення мирних заходів” (№ 2450) до голів парламентських фракцій, Голови Верховної Ради та Голови Комітету з питань Прав Людини. Як стверджує член Громадської Ради при МВС України з питань забезпечення Прав Людини Володимир Чемерис, найбільш одіозна норма сьогоднішньої редакції законодавчої ініціативи №2450 – норма про повідомлення влади про захід не менше ніж за 4 дні до його проведення. Нововведення, по суті, встановлює “дозвільний” порядок проведення мітингів всупереч визначеному Конституцією – “повідомчому”. “Чотирьох днів, як показує вітчизняна практика, достатньо, щоб корумпований суд під будь-яким приводом заборонив людям збиратися. Тому ніякі зібрання, проти яких заперечує влада, ви провести не зможете,” – стверджує правозахисник. Законопроект також фактично унеможливлює проведення спонтанного мирного заходу (стихійний протест і т.п.), оскільки ця дефініція у проекті закону прописана недостатньо чітко. Володимир Чемерис також зазначає, що норми про граничні терміни повідомлення влади про проведення мирних заходів присутні у законодавствах деяких європейських країн. Проте в українських реаліях узаконення подібного нововведення стане згубним для демократії та призведе до диктатури. Антидемократична практика застосування “дозвільного” порядку проведення мітингів вже діє, зокрема, в Росії, Казахстані та Білорусі, де систематично відбуваються репресії проти як громадських активістів так і звичайних громадян.

Сьогодні, 14.06.2010, під час Всеукраїнської акції протесту, протестувальники вимагали від членів парламентської погоджувальної ради перенести розгляд законопроекту №2450, спрямувати його на експертизу до Венеціанської комісії, а також провести парламентські слухання щодо законопроекту за участі представників громадських організацій.

Організаторами акції виступили громадські організації та студенти з різних ВНЗ країни.

Нагадуємо, що згідно розкладу засідань українського парламенту, 17 червня 2010 року Верховна Рада мала розглядати у другому читанні та в цілому проект Закону “Про порядок організації і проведення мирних заходів” (№ 2450), який, за оцінкою правозахисників, всупереч нормам Конституції та міжнародних зобов’язань країни загрожує суттєво обмежити право на мирні зібрання в Україні.

За додатковою інформацією звертайтесь за тел.: +30503806268 (Володимир Чемерис, член Громадської Ради при МВС України з питань забезпечення Прав Людини, член Української Гельсінської спілки з Прав Людини), +30673287246 (Василь Гацько, голова Всеукраїнської громадської організації “Демократичний Альянс”) +380681217741 (Михайло Лебедь, член Ради Старійшин Всеукраїнської громадської організації “Фундація Регіональних Ініціатив”).

Більше про законопроект № 2450 читайте тут – http://helsinki.org.ua/index.php?id=1275910431, http://unian.net/ukr/news/news-379955.html, http://unian.net/rus/news/news-379420.html, http://pravda.com.ua/columns/2010/06/7/5115897, http://www.legnostorto.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=28925&pop=1&page=0

Залишити відповідь