Молодіжний центр як спосіб життя

Share

Молодіжними центрами вже нікого не здивуєш, хоча у 2015 році про них мало хто знав. Як такі простори набули популярності і для чого вони взагалі існують?

В Україні функціонує понад 250 молодіжних центрів та платформ, більшість з яких є комунальними, а не громадськими.

Виконавча директорка МЦВ Уляна Кашепа вважає, що перевага громадських центрів в тому, що вони можуть швидше адаптуватися під запити громади або ж під таки чинники, як пандемія.

«Громадський молодіжний центр, такий як Молодіжний центр Волині, відрізняється від комунального тим, на скільки він може бути незалежний і щвидко адаптуватися під запити громади або ж інші чинники. Ми більше орієнтовані на тих, для кого робимо наші програми. У комунальному закладі – це не завжди може проявлятися як першочерговий фокус», – переконана Уляна.

Директорка наголошує на тому, що молодіжні центри мають бути в громадах, бо це впливає на розвиток молоді, яка там проживає.

«Незалежно від того, яку місію обрав собі МЦ – чи займатися креативними подіями, чи впровадження неформальної освіти – це завжди буде впливати на розвиток молоді. Адже  вони мають безпечне місце, де їх розуміють і приймають такими, якими є. Так створюється активне і дуже концентроване коло молодих людей, які готові далі, не тільки брати від молодіжного центру, а й віддавати енергію, яку отримують та акумулюють саме в цьому місці. Це завжди позитивно впливає на громаду, де знаходиться молодь», – зазначила Уляна Кашепа.

«Не простір притягує людей, а люди притягують людей»

Керівниця також переконана, що молодіжний центр може бути цікавим та дієвим саме завдяки людям, які там працюють та разом розвиваються.

«Молодіжний центр має бути магнітом. Не простір притягує людей, а люди притягують людей. Тому, важливо як молодіжні працівники МЦ позиціонують себе. Ми, наприклад, щорічно проводимо опитування. Дізнаємося, наскільки привітним і дружелюбним є персонал в Центрі, щоб зрозуміти над чим нам потрібно працювати аби бути більш комунікабельними для відвідувачів. З учасниками програм при зустрічі обіймаємося (звісно, не в час карантину), але це підтримує тісний зв’язок між нами, дає розуміння, що ми діємо за принципом «рівний рівному», – поділилась молодіжна працівниця.

119719936_709956429589273_844764384593002328_n

«В просторі говорять не про людей, а про щось більше – про ідеї»

Молодь, яка приходить в молодіжний центр отримує те, що отримати десь інше буває важко – взаєморозуміння і прийняття.

«Наші відвідувачі, в першу чергу, отримують соціальний капітал. Коли приходиш в МЦ є можливість знайти роботу, поговоривши з кимось, або потрапити на класну можливість – тут такі люди, які завжди в курсі того, що відбувається в місті. МЦВ – місце, де можна здружитися, згуртуватися навколо якоїсь ідеї і реалізувати її. В нас в просторі говорять не про людей, а про щось більше – про ідеї. І це надихає», – зазначила Уляна.

«Наша місія допомогти 100 000 молодим людям самореалізуватися в Україні»

Молодіжному центру Волині вже  5 років. За цей час було понад 3000 заходів, які охопили близько 15000 учасників. Але центр завжди дотримується місії, яка була обрана на початку створення, і відштовхуючись від неї, розвивається в тих чи інших напрямках.

«Наша місія допомогти 100 тисячам молодих людям самореалізуватися в Україні. Завжди повертаємося до неї, коли почуваємось в розфокусі. Наші інструменти – це заходи неформальної освіти, як клуби дозвілля, а також власна довгострокова програма « Місія Лідер», – заначила директорка.

Також команда центру часто експериментує із новими проектами, щоб бути в тренді і відповідати запиту аудиторії. До прикладу, цієї осені в МЦВ запровадили перший платний курс для підлітків «Бути впевненим» (більшість заходів центру є безкоштовними).

«Хотіли спробувати подібний формат і реалізувати проект її без фінансового партнера. Чисто власними силами і глянути чи батьки готові платити за продукт, який створює МЦВ. І побачили, що так, відкрилася можливість надавати ще одну послугу від центру. Зараз розглядаємо чи потрібно нам далі рухатися в цьому напрямку, чи ні», – поділилась працівниця МЦ.

119647681_342996160079989_5010079781225307735_n

«Члени клубу “Соціального інвестора” вкладаються не просто в діяльність центру, інвестують в молодь та розвиток міста»

Молодіжним центрам завжди потрібна підтримка, і МЦВ її отримує від влади, бізнесу та соціально відповідальних членів громади. Жителі міста, які хочуть жити в кращій країні, готові вкладати свої ресурси в розвиток молоді.

«Нас підтримує Департамент сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради. Також маємо сталу підтримку від локального бізнесу і від громади. Всі члени клубу «Соціального інвестора» розуміють, що вони вкладаються не просто в діяльність центру, а інвестують в молодь та розвиток міста. Також дізнаються про різні можливості волонтерства як в нашому місті, так і по Україні. Випускники наших програм стають студентами Української академії лідерства, повертаються в Луцьк і вже тут примножують критичну масу активних молодих українців», – додала Уляна.

«Розумію, що цього дня я допоможу хоча б одній молодій людині в Луцьку стати сильнішою»

Бути директоркою такого закладу цікаво, але не легко. Уляну мотивують люди, які доєднуються до діяльності МЦВ.

«Кожного разу після завершення проектів центру, учасники дають свій зворотній зв’язок,  дякують за можливість отримати досвід та відкрити нову сторону себе. Це мій драйв, те, що допомагає прокидатися щоранку. Розумію, що цього дня я допоможу хоча б одній молодій людині в Луцьку стати сильнішою та зробити щось добре для міста», – поділилась дівчина.

«Відчуваю в цьому сенс. Мені резонують проблеми молоді і я хочу зробити свій внесок, щоб покращити ситуацію для наступного покоління. Мрію, аби цей цикл замкнувся і продукував сталі позитивні зміни», – додала Уляна.

Керівниця Молодіжного центру Волині радить для успішного створення подібного простору насамперед варто знайти команду та підтримку. Робота молодіжного працівника неймовірно цікава та динамічна! Це безмежні можливості для навчання та саморозвитку. Це велика кількість цікавих та крутих людей, з якими стаєш справжніми друзями.

«Потрібно створювати молодіжні центри в громадах з людьми, з якими є цілковита довіра і єдине бачення місії. Найважливіше  – це команда, з якою будеш працювати, а роботи буде дуже багато. Підтримка не менш важлива, бо якщо громада сама не готова вкладати в мц, значить не бачить у цьому цінності. Є загроза створити мц для «галочки», – підсумувала Уляна Кашепа.

Молодіжний центр Волині став осередком розвитку та дозвілля молоді. Тут навчаються, креативлять, розвиваються, знайомляться та знаходять друзів. Для багатьох це місце затишку та розуміння. Чи потрібні такі центри в громадах? Звісно, що так. І не потрібно чекати, що влада сама зініціює їх створення.

Варто самим об’єднуватися та створювати простір можливостей для себе та людей, які нас оточують.

119567738_655437358682734_1047734677867173484_n

Посилання на ГО “Молодіжна Платформа”, яка робила інтерв’ю: facebook.com/platforma.molod

Посилання на ФРІ Луцьк: facebook.com/fri.lutsk