Erasmus: як поїхати на академічний обмін

Share

23 травня Анастасія Микитенко, учасниця обміну в Лейпцигу та волонтерка Erasmus Student Network Kyiv — ESN Kyiv, розповіла про те, як поїхати на академічний обмін. 

Настя поділилася інформацією, де шукати можливості, лайфхаками з оформлення резюме (CV) та мотиваційного листа; показала, як правильно підготувати необхідні документи. Учасники вебінару дізналися, до чого слід бути готовим та що робити, коли обмін уже завершився. 

Поради від Анастасії:

💡 академічні обміни шукайте на сайтах офісу міжнародної мобільності або відділу академічної мобільності свого університету (назви можуть різнитися);

💡 щоб дізнатися, як заповнювати документи, зверніться до координатора академічної мобільності свого факультету; 

💡 для того щоб добре написати мотиваційний лист, уважно ознайомтеся з інформацією про університет і подумайте чому ви хочете вчитися саме там. 

І звичайно ж, не бійтеся та йдіть до мети, адже, як каже дівчина, Erasmus — це можливо, а семестр навчання в Німеччині, Франції чи Іспанії — доступно! 😉

Знайомство

Анастасія Микитенко — студентка, здобуває освіту перекладачки, працює копірайтером в Genesis, відвідала 11 країн. Настя волонтерить у програмі Erasmus Students Network (ESN), основні цілі якої:

 • допомогти адаптуватися студентам, що приїжджають на Erasmus, популяризувати проєкт, показати місто й заохочувати інших брати участь у ньому;
 • поширювати інформацію щодо sustainability (сталість навколишнього середовища): проводити лекції, кампанії тощо.

Примітка. Якщо хочете вступити, шукайте інформацію про програму в телеграмі, інстаграмі й фейсбуку!

Що відбувається до подачі документів і як їх готувати

Набір учасників та обмін проводяться двічі на рік. Навесні подають документи на осінній семестр, а восени — на весняний.

На обмін можуть поїхати студенти 2–4 курсів та магістратури (окрім студентів останнього семестру випускного курсу). Вік не має значення.

Можна поїхати лише в університети-партнери за оголошеними конкурсами.

Інформація про конкурси міститься у відділі академічної мобільності (міжнародний офіс або office for international relationships / cooperation).

Можна поїхати на обмін лише за своєю або суміжною спеціальністю. 

Під час пошуку проєкту, варто звертати увагу на:

 • назву університету;
 • чи підходить напрям до вашої спеціальності;
 • кінцеву дату подачі документів.
Документи для підготовки
 1. CV у форматі Europass, яке можна легко й безплатно створити онлайн.
 2. Мотиваційний лист. Обсяг — близько однієї сторінки. Це найважливіший документ, за яким обирають учасників.

Перед тим як писати мотиваційний лист, варто добре підготуватися: пошукати інформацію про університет, переглянути сайт, почитати особливості про проєкт. 

У мотиваційному листі варто дати відповідь на запитання «Для чого я туди їду?» і «Чому саме я, а не хтось інший маю туди потрапити?». Звичайно, усі хочуть пізнати інші країни, пожити там і подорожувати. Але варто спробувати знайти для себе щось, що вирізняло б вас. Найефективніше таку характеристику запитати в друзів та близьких.

Важливо розповісти, що ви хотіли б зробити в тій країні, чим змогли б бути корисними, що дасте іншим після здобуття цього досвіду. 

Забудьте про кліше! Так, приклади мотиваційних листів корисно почитати, проте аж ніяк не копіюйте інформацію. 

Будьте лаконічними: не перелічуйте свої якості, а розказуйте свою історію, показуйте якості на прикладах із життя, робіть наголос на найсильніших своїх сторонах. 

Ефективніше сказати «У мене є ціль», а не «У мене є мрія» та описати, як ви досягаєте її.

Якщо ви соціально активна людина — розкажіть про це. Волонтерства, програми, тренінги, курси, але лише ті, які стосуються вашої програми й будуть цінними для показу саме цій спеціальності.

Речення мають бути простими, а подача ввічливою.

 1. Learning agreement. Це документ, який показує, наскільки вам підходить обмін за академічними параметрами: чи збігаються предмети; чи достатня кількість кредитів (кредити перезараховуватимуть у вашому університеті). Кредит — це обсяг, у якому вивчається той чи інший предмет.

Із Learning agreement також видно, що потрібно буде перескладати опісля. 

По інформацію про свої предмети й кредити варто звертатися до методистів. Після цього — зайти на сайт університету, куди подаєте документи, і знайти відповідність у назвах спеціальностей та кількості кредитів.

Краще переглядати зміст курсів, а не назви.

Примітка. У цьому документі ви заповнюєте лише частинку Before the mobility і не ставите підписів. 

 1. Документ про знання англійської мови. Є два документи, які можуть підтвердити знання мови: міжнародні сертифікати, як-от IELTS, або ті, які видав ваш викладач в університеті. Інші не підходять. 
 2. Копія диплома бакалавра та додатка — для магістра.
 3. Витяг із заліковки. Витяг варто попросити в методиста, перекласти й завірити підписом директора. Такий процес найчастіше займає кілька днів.
Загальні поради щодо подачі документів
 • Робити все завчасно, щонайменше за тиждень (бо коли ви пишете мотиваційний лист, то можете захотіти щось змінити, але вже не встигнете). 
 • Не боятися запитувати й просити про допомогу. Буде гірше, якщо ви відправите неправильний документ.
 • Добре ознайомитися із сайтом університету, щоб зрозуміти, чи справді ви туди хочете.
 • Перевірити все перед тим, як відправити документи. Спочатку можна не помітити якихось очевидних помилок. Прочитайте свій документ уголос.
 • Попросити друзів усе перевірити.
 • Вірити, що все можливо.
Відбір

Надсилати документи потрібно лише на електронну скриньку програми. Потім відбувається співбесіда. Це як мотиваційний лист, тільки його вже особисто озвучують. Тому варто додати щось нове, чого ще не було в листі. Дізнатися два — три конкретні факти про місто чи університет та розказати на співбесіді. Не слід хвилюватися: люди розуміють, що, можливо, ви не знаєте всіх фактів про місто, куди їдете, і вони також зацікавлені, щоб ви поїхали на цю програму. На співбесіді може бути представник від кафедри, адміністрації, студентського самоврядування. 

Відбір проводить як український університет, так і університет-партнер, але найперше оцінює саме український заклад. Куратори факультету не можуть допомагати під час співбесіди.

Фінансування

Українцям платять 800–900 євро, тоді як європейцям лише близько 400 євро. Цих коштів вистачить і на щоденні потреби, і на страхування, гуртожиток, подорожі Європою.

Проживання

Університети надають гуртожитки міжнародним студентам або можна пошукати собі квартиру. Щойно ви дізналися, що потрапляєте на програму, одразу починайте вирішувати питання з гуртожитком, щоб бути одним із перших у черзі.

Хто зустрічає

Ви можете попросити собі студента-buddy, який введе вас у курс справи, допоможе з поселенням, банком тощо. В аеропорту вас не обов’язково зустрінуть, тому підготуйте собі офлайн-карту (MapsMe) та адресу гуртожитка, усі необхідні документи. Також можна поспілкуватися про це з координатором.

Якщо не вистачає коштів заплатити за гуртожиток одразу, можна домовитися зробити це пізніше. Окрім того, вам можуть давати 275 євро на квитки. Варто перевірити, які знижки вам надає студентський квиток: він може діяти на певні види громадського транспорту. 

Мінуси та плюси програми

Erasmus — це не просто. Це дуже багато документів, які потрібно ретельно збирати та змінювати. Однак такий процес виховує організованість та уважність особистості, рішучість і обізнаність у питаннях страхування за кордоном, банківського рахунку тощо.

Навчання нелегке. Наприклад, для учасниці було справжнім викликом складати іспити німецькою. Однак якщо ви не розумієте матеріалу, то можете піти до викладачів і попросити додатково пояснити інформацію. Вам потрібно буде більше займатися, ніж вашим одногрупникам, але це професійний розвиток.

На програмі ви будете дуже сумувати за друзями та сім’єю, але згодом стає легше, адже ви знайомитеся з іншими учасниками програми та здружуєтеся з ними, відчуваєте їхню підтримку. А ще ви сумуєте за українською кухнею, особливо, борщем та «Пузатою хатою» :)

Може бути важко складати сесію вже у своєму університеті: деякі викладачі змушують робити всю домашню роботу за семестр, але більшість ставляться з розумінням.

Це неймовірний розвиток особистості: ви дорослішаєте, вчитеся бути добрішим до себе та інших. Це можливість здобути європейську освіту. За допомогою Erasmus можна знайти себе і свій професійний шлях.


Підготувала Марія Хохель

Дизайн афіші: Андрій Гладкий