Заява щодо неприпустимості порушення фундаментальних прав людини під час протестних демонстрацій у Вірменії

Share

ЗАЯВА
ЩОДО НЕПРИПУСТИМОСТІ ПОРУШЕННЯ ФУНДАМЕНТАЛЬНИХ ПРАВ ЛЮДИНИ
ПІД ЧАС ПРОТЕСТНИХ ДЕМОНСТРАЦІЙ У ВІРМЕНІЇ

Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Фундація Регіональних Ініціатив” (далі — ФРІ) у ці пам’ятні дні чергової річниці геноциду вірменського народу — Великого Злодіяння 1915 року — із сумом висловлює своє глибоке занепокоєння у зв’язку із буремними подіями у Вірменії, які відбулися 12 – 24 квітня цього року.

Як стверджують ЗМІ та інші джерела, криза розпочалась після призначення багаторічного Президента Вірменії Сержа Сарґсяна головою уряду в контексті змін до Конституції Вірменії, які були внесені у 2015 році та змінили державний устрій з президентсько-парламентської на парламентську республіку, передавши всю повноту виконавчої влади прем’єр-міністрові, вивела на вулиці столиці та інших міст країни більше ста тисяч осіб. Серж Сарґсян склав повноваження 23 квітня. 

За даними ЗМІ, було за час протестних подій було затримано більше 230 мирних демонстрантів, більше 60 поранені.

Право на мирне зібрання і висловлення своєї суспільно-політичної позиції у такий спосіб є одним із фундаментальних прав громадянина будь-якої держави. Затримання громадян через їхню політичну позицію чи будь-яку іншу позицію, обмеження їх у реалізації цього права у будь-який спосіб є неприпустимим.

Вірменія, ставши у 2001 році членом Ради Європи, взяла на себе зобов’язання дотримуватися положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стаття 10 якої передбачає, що кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів.

Також, стаття 11 названої Конвенції встановлює, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об’єднання з іншими особами.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

ФРІ вже понад 15 років стоїть на позиції беззастережного забезпечення права людини на мирні зібрання, тому вкотре наголошує на неприпустимості його порушення, як в Україні, так і в інших країнах, зокрема у країнах з пануванням європейських цінностей.

Члени та членкині ФРІ неодноразово брали та продовжують брати участь у міжнародних проектах, які відбуваються у Вірменії та мають на меті розвиток демократичного громадянського суспільства у наших державах.

Зважаючи на це,

наголошуємо на неприпустимості неправомірного затримання у демократичному суспільстві  осіб, що висловлюють свою думку шляхом проведення мирних зібрань та акцій протесту, та усунення політичних опонентів через застосування до них кримінального або адміністративного тиску, оскільки це порушує статті 5, 10 та 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що стосуються відповідно права на свободу та особисту недоторканність, права на свободу вираження поглядів та права на свободу мирних зібрань;

констатуємо, що Вірменія, як країна-член Ради Європи та Східного партнерства, має прагнути до утвердження європейських цінностей та сприянню побудові суспільства, у якому панують засади рівності та недискримінації;

віримо, що політична влада Вірменії спроможна виконувати свої зобов’язання, як члена Ради Європи та демократичного співтовариства — визнавати принцип верховенства права та забезпечувати права та основні свободи людини всім особам, які знаходяться під її юрисдикцією;

висловлюємо, свою солідарність та підтримку постраждалим мирним протестантам, зокрема молоді та студентству.

24 квітня 2018 року