Заява про неконституційність процедури обрання Омбудсмана

Share

15 березня Верховна Рада України обрала нову Уповноважену з прав людини – Людмилу Денісову. Попри заяви правозахисних, міжнародних організацій, правників процедура призначення супроводжувалась низкою порушень.

Весь процес обрання нового Омбудсмана, який тривав протягом року, відбувався у непрозорий кулуарний спосіб, що підриває довіру до інституції. Політично нейтральна посада захисника прав людини стала предметом політичних торгів, а для досягнення такого результату з порушенням Конституції України було ухвалено низку неконституційних змін до законодавства.

Зміни до Регламенту Верховної Ради в частині порядку обрання Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо відкритого голосування внесено з низкою порушень Закону та Конституції. При цьому в спеціальному законі про Уповноваженого містяться норми, які вимагають проведення процедури таємного голосування за кандидатів. Таким чином було порушено принцип юридичної визначеності, що суперечить засадам верховенства права.

Комітет Верховної Ради з прав людини за результатами засідання 21 червня 2017 року закликав голову ВРУ Андрія Парубія розглянути можливість створення Конкурсної (консультативної) комісії за участі представників правозахисних організацій з проведення відбору кандидатів на посаду Уповноваженого ВРУ з прав людини та прийняти відповідне рішення шляхом досягнення широкого консенсусу з урахуванням міжнародного досвіду створення національних інституцій  захисту прав людини, зокрема, з дотриманням Паризьких принципів Організації Об’єднаних Націй.

Понад те, із закликами до парламенту щодо проведення неполітизованої та об’єктивної  процедури обрання Уповноваженого зверталися Моніторингова Місія ООН в Україні, Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ, Freedom House, Amnesty International, Європейська мережа національних інституцій з прав людини.

За таких умов ми звертаємось до народних депутатів України скористатись наданим їм Конституцією України правом та внести до Конституційного Суду України подання щодо неконституційності процедури обрання Уповноваженого.

 

Правозахисна Ініціатива

Центр інформації про права людини

Тернопільська правозахисна група

Благодійний фонд “Восток-SOS”

Amnesty International в Україні

Кримська правозахисна група

Фундація Регіональних Ініціатив

Посилання на заяву