Чим відрізняється правозахисник від політика і адвоката? А як за дев’ять з половиною кроків вирішити суспільну проблему? Які правила спілкування з поліцією під час мирних зібрань? І чи відомо Вам про презумпцію відкритості інформації?
Учасники Правозахисних воркшопів від ФРІ Київ отримали відповіді на ці та багато інших питаннь, а також дізналися багато корисної та цікавої інформації в сфері правозахисту, громадської діяльності, організації адвокаційних кампаній.
Перший день «Правозахисних воркшопів від ФРІ» розпочався з лекції Олександри Романцової, менеджера проектів Центру громадянських свобод. Олександра розповіла слухачам про історичний розвиток концепції прав людини, сучасне поняття прав людини, міжнародні документи в цій галузі та міжнародні інституції, які здійснюють захист прав людини.
Ілля Кротенко, учасник антикорупційної кампанії «Чисті виші», розкрив питання захисту прав студентів. Перш за все, Ілля розповів, де студент може знайти перелік своїх прав та обов’язків та відповів на питання, які хвилювали учасників: відпрацювання в університетах, нарахування стипендій, правила затвердження навчальних планів та особливості спілкування з адміністрацією навчальних закладів. Особливу увагу лектор звернув на проблему цілодобового доступу студентів до гуртожитків.
Експерт з парламентського лобіювання, практик проведення мирних зібрань та координатор кампаній громадсько-політичного лобіювання Михайло Лебедь розповів про специфіку взаємодії з українською владою, алгоритм ведення переговорів, інструменти впливу на владу, та етапи проведення кампаній на захист суспільних інтересів. Михайло також навів низку прикладів успішних акцій протесту.
Євген Леванцов, головний спеціаліст відділу моніторингу правоохоронних органів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розповів про правила взаємодії з поліцією. Учасники дізналися, як діяти у випадку зустрічі з поліцейським, що робити під час обшуку та як захистити свої права у разі затримання. Експерт також розказав, куди звертатися у випадках порушення прав людини поліцією та дав важливі поради щодо особистої безпеки на мирних зібраннях.
Другий день Правозахисних воркшопів ФРІ Київ розпочала Вікторія Бабій, регіональний координатор проекту Human Rights Animation та член правління Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива». Її сесія була присвячена стратегіям проведення правозахисних кампаній. Перш за все, учасники дізналися, що є правозахисною кампанією, з якою метою і ким вони проводяться.
Про правила проведення мирних зібрань розповів Михайло Лебедь. Учасники школи засвоїли історію становлення інституту мирних зібрань, дізналися про законодавство в цій сфері, про різницю між дозвільним та повідомчим порядком проведення акцій протесту та правила безпеки під час зібрання. Лектор дав рекомендації щодо написання повідомлення про проведення мирного зібрання.
Михайло Каменєв, колишній старший інспектор відділу контролю у сфері діяльності державних органів в офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, прочитав лекцію на тему «Доступ до публічної інформації». Михайло детально розібрав Закон України «Про доступ до публічної інформації», розкрив поняття розпорядник інформації, розповів про види інформації та про можливості доступу до інформації. Окрім закону, лектор поділився корисними порадами щодо оформлення запиту на публічну інформацію та можливості оскарження порушеного права на доступ до публічної інформації.
Дякуємо спікерам за їх надзвичайно цікаві лекції та корисні поради.
Також висловлюємо особливу подяку Amnesty International, Інституту масової інформації та Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в правоохоронних органах за надані матеріали.
Ми чекаємо учасників на наступних заходах від ФРІ!