Місцеві виборі 2015: фактори ризику та шляхи оптимізації (Круглий стіл у Миколаєві)

Share

2У Миколаєві 17 вересня відбувся круглий стіл «Проблеми роботи ДВК та підвищення якості списків виборців на місцевих виборах-2015: фактори ризику та шляхи оптимізації». Ініціатором стала Всеукраїнська громадська організація «Центр підтримки громадських ініціатив» («ЦПГІ»). Місце проведення: готель «Nikotel».

На заході були присутні представники Державного реєстру виборців, Державної міграційної служби, громадськості, зокрема організація «За чисте місто» та «Фундація регіональних ініціатив». Спікер від ВГО «ЦПГІ» Володимир Пеньковський розповів про численні недоліки та прогалини нового закону про вибори та труднощі, які виникнуть під час виборчої кампанії.

3

Серед найбільш суттєвих недоліків можна назвати:

– Жорстка прив’язка до території. Люди, які не є членами територіальних общин не зможуть проголосувати. Це веде за собою порушення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб (не лише переселенці, а й військовослужбовці, та особи з села, що потрапили до міської лікарні, тощо);

– Проблеми зі списками виборців. У разі відсутності власного імені в списку, громадянин має лише три дні, щоб подати скаргу;

– Відсутність обмеження зовнішньої та телевізійної реклами політичної тематики тощо.

Особливу дискусію викликало питання реалізації права голосу переселенців. Під час обговорення представники Державного реєстру повідомили, що переселенці можуть реалізувати своє право голосу, але для цього потрібно мати бажання, щоб обійти відповідні інстанції та отримати реєстрацію. Також вони запропонували внести зміни до закону, зокрема пропозицію – зробити територіальні виборчі комісії постійними. Це дозволить проводити постійне навчання, а не один раз аврально перед виборами. Таким чином, співробітники комісії будуть розуміти про свою відповідальність і навіщо вони так, не будуть мотивовані лише додатковим заробітком.

4

Додатково говорилося про нелегітимність ЦВК та власне систему виборів. Присутні зауважили про відсутність відкритих списків, зобов’язанність голосувати за партії (не кандидата). Критикувався підхід рахувати результати за відсотками, а не голосами тощо. Проте знайшлися й позитивні сторони. Наприклад: кількість депутатів зменшиться. Ті ради, які ми фактично будемо обирати вже отримали більше повноважень, і ще отримуватимуть більше важелів, що дозволить децентралізації перебудувати владні відносини в державі, зокрема це стосується місцевого самоуправління.

Залишити відповідь