Маленькими кроками до великої мрії

Share

“Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) – гучна назва чи справжній реальний крок на шляху до створення молодіжної громадської платформи? Якщо магія впливу фрішників і їхньої діяльності ще не долинула до Вас – тоді бажаю вам успіхів, адже боротися з цим неможливо! Вони обов’язково зачаклують Вас, заворожать вашу свідомість і завербують у свої лави. Якщо Ваша віра ще істинна – тоді давайте понишпоримо у «фрішних» чародійствах разом.

По-перше, варто почати з того, що «фрішники» – ніякі не інопланетні гості, ні. Дарт Вейдер навряд чи брав їм квитки на Землю. Вони не живуть у хобітських хатинках на зелених галявинах, не товаришують з Гендальфом і, на жаль, не бачили його фантастичних феєрверків; не навчаються у Гогвартсі, бібліотеки якої приховують незвідані таємниці, та не знаються з Алісою і кроликом. Вони не ведуть війну з Мордорськими військами, тролями, лихими крадіями чи лісовими відьмами. Їхня війна набагато чудернацькіша і строкатіша за будь-яке зло. Адже вкорінилось це лихо глибше за усі попередні – у нас з вами.  

То хто ж тоді вони такі, ці казкові герої – міжгалактичні створіння чи ангели, які завітали з майбутнього? Насправді все набагато простіше і прозоріше, менш поетизовано і химерно. Вони ходять тими ж вуличками що і всі, читають ті ж книжки, що й Ви, навчаються в університетах, чи працюють на звичайнісіньких роботах, пліч о пліч дотикаються до Вас в метро чи в автобусі. Найбільше захоплення цих диваків – відкривати нові горизонти. І будь певні, мова йде не лише про дослідження нових територій, мандрів своєю країною чи світом. Сірими величними замками, просторими жовтими ланами, глибокими ревучими ріками, безгрошів’ям чи ароматами карематів у наметах, навряд чи їх здивуєш. Це історія не про незлічені кілометри пройденого шляху, не про неозорі шляхи автостопського пересування – це історія про подорожі у глибини самих себе.  Молодь, яка почала революцію у власній свідомості, об’єдналася заради підтримки і руйнування стереотипів, і тепер не уявляє як воно – прожити життя без змін. Отож, більше нікуди приховувати їх за красномовними оповідями. То хто ж вони насправді?

Всеукраїнська молодіжна громадська організації “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) – потужний центр підтримки молодіжного руху, молодіжних організацій та підготовки молодих лідерів в Україні. Діє з метою зміцнення молодіжного руху, навчання і забезпечення активних учасників об’єднань молоді, розвитку студентських та загалом молодіжних ініціатив. Стратегічною метою діяльності ФРІ є збільшення кількості молодих активістів громадського життя, щоб почати невпинну ланцюгову реакцію позитивних змін в суспільстві.

ФРІ відома передусім як організація, яка має дуже різноманітну діяльність – від невеличких культурно-просвітницьких заходів до масштабних акцій протесту. Проте якщо заглянути всередину, то можна побачити зовсім інший механізм, який лише частково діє як класична молодіжна організація.

ФРІ – це передусім середовище самореалізації молодих людей через втілення ними суспільно корисних справ. ФРІ це не організація, яка робить проекти, це самоорганізована на базі спільних цінностей спільнота, яка формує відповідальних, дієвих, ініціативних, свідомих громадян, лідерів локальних спільнот.

Декілька слів про ФРІшні цінності:

  • Вміння брати на себе і нести відповідальність визначає рівень досягнень людини у житті. ФРІ – це тренажер чи навіть ціла тренажерна зала для відповідальності. Тут будь-яка молода людина може почати з дрібної відповідальності, як-от придбати печиво для кава-брейку на тренінгу, й довести свої “м’язи” до рівня відповідальності за сотню людей у наметовому таборі чи всеукраїнську акцію протесту. Надалі такі люди можуть будувати бізнес, йти у політику чи добиватися результатів у будь-якій іншій сфері.
  • ФРІшна ідеологія – відкритість та критичне мислення. У ФРІ немає якихось ідей, які мають сповідувати усі члени, навпаки – молоді люди розширюють свій світогляд, спілкуються з різними людьми, бачать різні культури, стикаються з різними позиціями, здобувають нові знання та досвід і самостійно та усвідомлено формують свою думку. Такі люди можуть мислити інноваційно й не боятися втілювати свої нестандартні ідеї в життя.
  • Україні бракує людей, які б мислили не лише своїм регіоном (Закарпаттям, Донбасом, Галичиною чи Кримом), а всією країною, розуміли, що її розмаїтість – це великий ресурс. ФРІшники постійно подорожують до свої колег у інші міста, мають друзів по всій країні, бачать життя у різних її куточках. Розуміння усієї України як цілого – необхідність для появи громадських та політичних діячів нової якості.
  • Довіра – це основа співпраці, “мастило” будь-яких відносин у суспільстві. У ФРІ через спільні дії молодь вчиться довіряти і цінувати довіру.
  • Ротація – це те, що забезпечує існування та розвиток організації. Кожен ФРІшник знає, що ФРІ – це лише певний період у його житті, впродовж якого він здобуде безліч вражень, знайомств, знань та досвіду. Але дуже скоро у ФРІ прийдуть нові люди, щоб зробити свій внесок у розвиток суспільства та власну реалізацію. В той же час отримане за допомогою ФРІ, цінності спільноти, залишаються з людиною впродовж усього життя.
  • ФРІ не підтримує жодного політика чи політичну силу, але надає можливості своїм членам впливати на них задля відстоювання інтересів молоді.
  • Ресурсне забезпечення ФРІ відповідає її внутрішньому устрою – ініціативи забезпечуються ресурсами самих ФРІшників, партнерських установ (культурні заклади, громадські організації тощо, які безкоштовно надають приміщення, обладнання чи інші), а також звичайних громадян, які усвідомлюють цінність інвестування у молодь.

 Загалом з часу створення організації було проведено більш ніж 15 000 проектів, мережа організації просунулася з теплого колоритного Ужгороду до шахтарського, але, на жаль, в наші часи – сумнозвісного Донецька. Загальну чисельність фрішників вже рахують не в десятках, а в сотнях.  Досягнення лави ініціативних, творчих і самодостатніх фрішників – це проекти, які, так чи інакше, змінили життя українців. Серед них: Всеукраїнський проект «Здорово», «Зробимо Україну Чистою»,  проект для поціновувачів подорожів – «Твоя країна»,  всеукраїнські літні табори – Харківський “BE FREE”, Табір Рівенської ФРІ – “Молодіжна ватра”, «Крок до лідерства» був проведений в Холодному Яру, Карпатах, поблизу Говерли, Уніжі, Хмельниччині, біля о.Синевир, інших цікавих місцях України.

Відомі локальні: найбільша Вишиванка України, яка була намальована на площі Свободи у Харкові розміром 30 на 100 метрів і потрапила у Книгу Рекордів України,  «Мовна школа» у Харкові, яка дає можливість абсолютно безкоштовно вивчати іноземні мови (наразі французьку і англійську) для поліглотів чи просто бажаючих, «Клуб українського кіно», «Клуб української книги», акція «Врятуємо Бомер», завдяки якій кінотеатр працює в наш час – це досягнення харківських інноваторів. Проект «Сімка» у Івано-Франківську, «Школа розвитку особистості» у Тернополі, «Літературні здибанки» у Луцьку, табір “Хвиля” в Криму і багато незлічених проектів, які не влізуть на цю сторінку.

Головними принципами, які вже 12 років навіть не підлягають обговоренню є:

  • ФРІ не підтримує будь-яких політиків – ФРІ контролює та впливає на них.
  • За діяльність у ФРІ ніхто не отримує зарплатню – всі отримують навички, знання, досвід, зв’язки, подорожі, резюме, однодумців, спілкування, задоволення!

Самі члени і колишні діячі говорять, що найбільше в свідомості закарбувалося те, який саме вплив на них здійснила організація. «Be Free» – говорить вона, бути вільними не лише у своїх втіленнях, а й у власних думках. Тому якщо ми не побачимо Вас на наших наступних заходах – ми не будемо заливати слізьми поверх вашого під’їзду чи переслідувати авто ввечері. Але ми зробимо все можливе і неможливе, аби  мотивувати дізнатися про «ФРІ» наступного разу, з кожним нашим кроком, маленьким зусиллям до великої мрії – ризикувати у власних серцях.

Руслана Іршко, Харків

Залишити відповідь