Схід і Захід разом, або Як «східняки» у Луцьку бандерівців шукали

Share

Сьогодні багато інформації ми сприймаємо через призму мас-медіа, і, як показують останні події в Україні, не завжди вона є правдивою та адекватною. Дуже часто нам нав’язують певні стереотипи. Найкращий же спосіб підтвердити або спростувати певне уявлення чи твердження – перевірити його на власному досвіді. Саме такі стереотипи руйнували в Луцьку 4-7 квітня у рамках проекту «Твоя Країна» молоді люди зі східних та південних областей нашої держави.
Незабутні враження отримали 20 молодих людей із Харкова, Донецька, Миколаєва, Одеси, Києва, Кривого Рогу, Чернігова, Черкас, які завітали до Луцька на запрошення місцевої ФРІ. Адже організатори підготували для гостей надзвичайно цікаву програму. Окрім екскурсій містом, де молодь зі Сходу України познайомили з Луцьком, його життям та історією, організували ФРІ-школу (різноманітні лекції, тренінги та ігри). Так, молодий луцький громадський активіст Олександр Швець розповів присутнім про можливості для української молоді, поділився власним досвідом участі у багатьох європейських та вітчизняних проектах. Журналістка та громадська діячка Марія Доманська розповіла гостям про роль громадськості у вирішенні важливих проблем міста, ознайомила з іншими аспектами громадської діяльності. Особливості Cautchsurfing нам розповів студент Олег, який неодноразово користувався цієї мережею.

Ще одним цікавим моментом став квест обласним центром: молодь отримала завдання познайомитися та поспілкуватися з лучанами та оригінально презентувати свій результат. Це дало «східнякам» можливість поспілкуватися з жителями міста і на власному досвіді пересвідчитися, що ніякого агресивного чи упередженого ставлення до них (дехто ще й розмовляв російською мовою) абсолютно немає! Навпаки, усі були приємно вражені дружелюбним ставленням лучан до гостей. Тому міфічних «злих бандерівців» так ніхто і не зустрів.
Учасниця проекту харків’янка Катерина Москаленко зазначила, що навіть не сподівалася на такий теплий прийом у Луцьку. Лучани їй настільки сподобалися, що вона навіть влаштувала для них своєрідний День обіймів.
Здивувало гостей і те, що багато хто, з ким довелося поспілкуватися, переходив на російську мову, при цьому вимова була навіть більш гарною та правильною, ніж у деяких людей, які проживають у їхніх містах. Загалом враження про мешканців міста склалися лише позитивні, що і засвідчили відповідні відео- та фотозвіти, які продемонстрували учасники в кінці першого дня свого перебування у Луцьку.

 

Згодом хлопці та дівчата відвідали Луцький замок, Будинок архітектора, музей Волинської ікони, музей під відкритим небом у с. Рокині, насолоджувалися прогулянкою Старим містом та колоритом місцевих кафешок.
В останній день проекту організатори порадували гостей ще й приємним сюрпризом: зустріччю із відомою людиною міста – музикантом гурту «Флайzzа» Андрієм Тимчуком. Він розповів їм про свій творчий шлях, про особливості вітчизняної музики, її проблеми та різні внутрішні аспекти.
Закінчився 3-денний проект прес-конференцією для місцевих ЗМІ, де учасники ділилися своїми враженнями від побаченого та розповідали про життя у своїх рідних містах.
Так, Дмитро Панютін, студент Донецького національного університету, розповів, що його брат, дізнавшись, що той їде на західну Україну, застеріг, що це «тил ворога» і там ні в якому разі не можна розмовляти російською на вулиці, адже за це можуть побити націоналісти. З подібними стереотипами молоді люди стикаються вдома щодня. На їхню думку, якби більше українців бували частіше у різних куточках своєї країни, зрозуміли б, що подібні уявлення неправдиві.
Харків’янка Марина Кир’як зауважила, що потрібно, аби молодь ставала більш свідомою, бо «байдужими залишатись уже не можна, адже це наша країна».
Киянка Христина Жук, яка багато подорожує Україною та світом, вважає ідею проекту «Твоя країна» просто мрією для таких мандрівників, як вона, адже завдяки йому не потрібно блукати містом у пошуках цікавих «фішок» та місця ночівлі. Організатори зустрічають гостей, надають житло, харчують та показують саме ті місця, які варто відвідати. Вона подякувала лучанам, які не побоялися впустити до своїх домівок чужих людей і висловила захоплення прийомом та людьми, які організували таку подію: «Тепер Луцьк буде у мене асоціюватися не із замком Любарта, а з організаторами та надзвичайно позитивними емоціями, які всі ми тут пережили. Завдяки цьому будь-яке містечко, навіть найменше, в якому немає якихось видатних пам’яток архітектури, може стати незабутньою пригодою на все життя».
Щоб зрозуміти, якою видалася поїздка до Луцька для інших гостей, достатньо прочитати їх коментарі, які вони залишили у соціальних мережах:
Катерина Москаленко, Харків: «Поки на Заході, Сході, Півночі та Півдні нашої країни є такі люди, Україна буде єдиною, сильною та квітучою. Ми все для цього зробимо!».
Олена Стратілат, Харків: «Друзі, дякую вам за ці три дні! Було незабутньо і по-луцьки атмосферно. Правда, що враження від міста роблять емоції, а лучани забезпечили величезну кількість позитиву!».
Василь Возіков, Харків-Полтава: «Проект чудовий, за що організаторам окрема подяка. Я нарешті знайшов, що хотів: подорож, знайомство з новою місцевістю, цікавими та енергійними людьми, спілкування, перебування в атмосфері дружби та поваги. Хотілось би ще раз подякувати всім, хто залучений цього проекту, та побажати успіхів, натхнення та цілеспрямованості!».

За словами координатора проекту «Твоя країна» у Луцьку Наталії Хотинюк, організатори доклали максимум зусиль, щоб учасники провели час на Волині не тільки цікаво і весело, але й корисно. Також організатори висловлюють велику подяку «Автомайдану Волині», який допоміг організувати поїздку у музей під відкритим небом у с. Рокині, громадським організаціям «Сучасна Волинь» за фінансову допомогу та «Молодіжна Платформа» за інформаційну підтримку.

Усі учасники «Твоєї країни» зазначили, що такі заходи з обміну молоді потрібно організовувати частіше і масштабніше, було б чудово, якби держава підтримувала це. Хоча насправді такий проект не потребує надто багато коштів чи часу на підготовку, головне – це бажання молодих людей покинути зону свого комфорту, діяти, ламати стереотипи, дізнаватися щось цікаве та нове у своїй країні.
На останок хочеться додати, що після знайомства із такими надзвичайно цікавими та активними молодими людьми із різних куточків нашої Батьківщини мене не покидає думка, що Україна – справді єдина, у нас, можливо, дещо різне минуле, але, без сумніву, спільне майбутнє. І яким воно буде, залежить від кожного з нас вже сьогодні. І як зазначив один із учасників проекту: «Тільки в порозумінні наша сила, тільки в порозумінні наше майбутнє!».

Оксана Федорук

Залишити відповідь