Враження від участі в проекті молодіжного обміну AIM HIGH, CHOOSE HEALTHY від європейської програми Youth in Action в Португалії.

Share

            Признаюсь одразу у ФРІ я з 2009р., і по праву вважала себе «минулим поколінням». Але термінова пропозиція на участь в молодіжному обміні у Португалії не могла не спокусити. До цього я жодного разу не брала участі в подібних проектах, адже Youth in Action – це кардинально інший формат навчання і спілкування. Направду, це справжня неформальна освіта, де отримуєш колосальний досвід міжкультурної комунікації, а також пригоршню друзів з європейських країн.

            Отож, коротко про обмін. Україну в данному обміні представляли виключно ФРІшники: Олександр Кісєльов (лідер групи, Донецьк), Оксана Гойняк (Львів), Василь Кулевчук (Тернопіль), Олена Дармострук (Київ, Харків), Олена Іллясевич (Камянець-Подільський). Власне по приїзду в Португалію більшість з нас вперше й познайомились. Також участь у обміні брали такі країни як Італія, Боснія і Герцеговина, Естонія, Португалія. Загалом 25 учасників, по 5 від кожної країни. Формат проекту передбачав заняття з ранку і до 7 ї вечора, а опісля учасники організовували національні вечори: готували кілька страв, вчили своїх танців, показували презентації про країни. Головним вчителем впродовж проекту був Анджело Гонсалес, який досить чітко показав і пояснив, що здорове, красиве тіло – це насправді продукт не лише фізичних навантажень, а роботи над своїм раціоном харчування і позитивної філософії життя.  Він навіть заснував свій інформаційний ресурс , де є море корисної інформації про здоровий спосіб життя. А справжнім енерджайзером всього проекту була француженка Фло, яка зараз є волонтером в громадській організації SPIN (що нас приймала). Безліч всяких ігор, занять, завдань, конкурсів. Особисто я на тиждень забула про свою дорослість і насолоджувалась усіма цими забавками ). Королевою проекту була безумовно Сара – добра фея, яка усе це організувала, піклувалась про наш комфорт і насичену програму. Крім того провела чудову екскурсію по Лісабону і виділила один день для поїздки на пляж! І взагалі вона молодчинка: була волонтером у багатьох країнах, гарно розвинула свою ГО, дуже привітна і добра. Справжній приклад для громадських діячів!

Важливим моментом обміну був український вечір. Ну принаймні для нас – це точно! Кілька тижнів ми обговорювали що будемо готувати, як подавати, яку музику грати, які танці вчити, що показувати на презентації. Але все вдалось на славу. Так кумедно було коли італійські парубки витанцьовували наш гопак, а потім усі рвались приміряти український національний одяг. Навіть ввели такий термін «Ukrainian style» і фотографувались в сорочках, з прапором.

Досить пізнавальними були національні вечори й інших учасників. Їхні страви, історія країн, танці – вони не були  демонстарцією стереотипних уявлень про країну, а відображали актуальне сприйняття молоддю цієї країни. Це було дуже класно!

Окремою сторінкою нашої поїздки була зустріч з представниками української громади в Португалії. Португалія – країна великої української громади, якою не можна не захоплюватись. Це одна з наймолодших наших хвиль еміграції, яка нараховує офіційно близько 50 тис. людей і є другою за кількістю громадою іноземців в Португалії. Починаючи з кінця 90-х виїжджали спочатку чоловіки, а потім цілі сім’ї. З кожним роком громада молодіє із переїздом дітей заробітчан, та студентів на навчання. Можна довго говорити що це є проблема для України як держави. Але є інші сторона – люди. Люди які за кілька років самореалізувались в чужій країні, які допомагають своїм рідним і дуже оптимістично вірять у зміни. І поруч з цим вони ще й виконують велику культурну місію: через громадські об’єднання, концерти, радіо, газети як серед української громади, так і всієї Португалії! Привітні, усміхнені, відкриті до спілкування! Такі вони – португальські українці!

Поруч з цим, Павло Садоха – голова спілки українців в Португалії (так би мовити дорослої організації), зазначив, що великим пріоритетом для них є робота з українською молоддю. Дівчата Юля та Оксана, які навіть завітали допомогти з підготовкою нашого українського вечора, зараз якраз працюють над створенням молодіжної організації в Лісабоні. Вони там так само як і ми тут хотіли би робити табори, співати до ночі пісень, ближче знайомитись з земляками. Вірю, у них усе вдастся, а ФРІ допоможе :) (шукайте у фейсбуці: Yuliya Harasymchuk, Oksana Shpyrka).

Загалом молодіжний обмін був дуже класний! Дякую ФРІ, SPIN і Євросоюзу за прекрасний тиждень і нових друзів!:)

Олена Іллясевич

 

 

Залишити відповідь