Профільний парламентський Комітет дослухався до вимог молоді проти законопроекту про протести №0918(2450)

Share

Парламентський комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендує парламенту не включати до порядку денного сесії законопроект №0918 (“Проект Закону про порядок організації і проведення мирних заходів”). Про це повідомив Андрій Шевченко, перший заступник голови Комітету. За його словами, таке рішення було ухвалене Комітетом одноголосно під час останнього засідання, 20 березня.

Раніше, 28 лютого, протестні молодіжні організації Громадянський рух “Відсіч“, Незалежна студентська профспілка “Пряма Дія”, Всеукраїнська молодіжна організація “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) та Всеукраїнська ініціатива “Рух Державотворців” звернулися до членів Комітету з вимогою прибрати скандальний законопроект №0918(2450) з проекту Постанови про порядок денний другої сесії Верховної Ради сьомого скликання, і порадою “забути про нього, як про страшний сон”.

“Нам вдалося провести через Комітет рішення рекомендувати парламенту зняти з розгляду законопроект №0918. Це рішення було проголосоване одноголосно. Нас підтримали навіть представники Партії Регіонів та комуністи, які також є серед членів Комітету. Це результат нашої роз’яснювальної роботи,” – вважає народний депутат. – “Нам або потрібен закон, який реально гарантуватиме свободу мирних зібрань, або нам не потрібен жоден закон – є конституційна норма. Питання номер один: треба прибрати зі столу старий законопроект №2450, який перейшов у спадок новому парламенту під номером 0918. Той текст не піддається корекції. Є регламентні обмеження, які не дають його “вилікувати”. Думаю, у тому, щоб прибрати цей законопроект, – зацікавлені всі. Коли ми впораємося з цим завдання – вирішуватимемо, що робити далі,” – каже Андрій Шевченко.

Нагадуємо, що зараз в проекті порядку денного другої сесії Верховної Ради сьомого скликання скандальний законопроект №0918(2450) зазначений, як питання, яке доручається підготувати і доопрацювати для розгляду на сесії. Законодавча ініціатива раніше була прийнята парламентом в першому читанні та неодноразово доопрацьовувався в профільному Комінеті Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Спроби ухвалення різних редакцій законопроекту також неодноразово викликали масові протести громадських організацій та профспілок по всій Україні. На думку правозахисників, норма останньої редакції законодавчої ініціативи про обов’язок повідомляти за два дні у комплексі з іншими нормами законопроекту можуть значно погіршити ситуацію зі свободою протестів в усій Україні. Як показує українська судова практика, навіть двох днів достатньо, щоб суд під будь-яким приводом заборонив проводити мирні зібрання.

Також нагадуємо, що наприкінці минулого року Секретаріат Комітету повідомляв, що Комітет обіцяє “вдумливо попрацювати над законом про мирні збори”. Як зазначалося в повідомленні, “на думку членів комітету, остаточна версія закону має максимально враховувати європейську практику і позиції громадянського суспільства”. Голова Комітету Валерій Пацкан сказав, що “у нас є всі можливості зробити Комітет реальним форпостом у захисті прав і свобод український громадян… Вірю, що це буде нашим спільним – надпартійним – інтересом”. А Андрій Шевченко зазначив, що “метою для нашого комітету має стати розширення простору свободи в Україні… Це робота на те, щоб громадянин почував себе вільно і справжнім господарем”. А вже 24 січня 2013 року Валерій Пацкан ініціював створення робочої групи для роботи над законопроектом “Про мирні зібрання”. Голова Комітету стверджував, що до роботи над законопроектом будуть долучені представники громадських організацій, фахівці Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ та Адміністрації Президента. Після цього Андрій Шевченко запросив в робочу групу для роботи над законопроектом експертів з Всеукраїнської ініціативи “За мирний протест!” В тексті запрошення було сказано, що “в Комітеті прийнято рішення створити робочу групу для доопрацювання зазначеного законопроекту.” Також в запрошенні стверджувалось, що профільний Комітет мав доручення доопрацювати законодавчу ініціативу та внести її на розгляд Верховної Ради.

У Комітеті Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин – 9 народних депутатів (3 депутати фракції Партії регіонів, 1 депутат фракції Комуністичної партії України, 1 – фракції Політичної партії “УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, 3 – фракції Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”, 1 – депутатської фракції Всеукраїнське об’єднання “Свобода”).

Джерело:
Центр Громадянських Свобод, Всеукраїнська ініціатива “За мирний протест!”

ДОВІДКОВО:

Всеукраїнська ініціатива “За мирний протест!” – неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 118 правозахисних та інших громадських організацій, а також профспілок, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних зібрань в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою на щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання. Більше про Ініціативу, а також про ситуацію з дотриманням права на мирні зібрання читайте докладно на сайті – www.zmina.org.ua

Залишити відповідь