А ви знаєте хто така Роза Люксембурґ?

Share

  Почну з того, що дана стаття присвячена не тільки колегам з лівими поглядами. Викиньте з голови штампи – ця тема хвилює як лівих, так і політологів, істориків, філософів і т.д. Я хотів би розповісти вам про конференцію «Роза Люксембурґ і революційна практика», яка відбулась 2 червня в місті Києві. Конференція організована за сприяння фонду Рози Люксембурґ з метою
популяризувати літературно-теоретичну спадщину славетної німецької
революціонерки, а також з метою спробувати визначити, які з її ідей є
актуальними сьогодні для України.
В принципі, цей захід був направлений на те, щоб роз`яснити політичні теорії революціонерки та пояснити історичний контекст її, як особи. Окремо треба відзначити доповідачів, адже це був дуже сильний склад, завдяки якому ми отримали велику кількість інформації для роздумів. Хотів би з вами коротенько поділитися тим, про що ми сьогодні говорили, я думаю що це буде цікаво кожному.
Першим доповідачем був Роман Тиса – автор марксистського веб-журналу «Вперед». З Романом ми говорили про відношення Рози до революції в Росії. Доповідь ґрунтувалась на рукописі Рози. Зіткнулись з критикою однопартійної диктатури більшовизму, засудження терору та і взагалі багатьох аспектів вищезгаданої революції. Тут, звісно, треба наголосити на тому, що Роза завжди була соціал-демократичних поглядів. Хоча тут теж виникає певний дискурс, якщо вважати більшовизм формою марксизму, то вона була більшовиком через ряд поглядів.
Другий доповідач – Олександр Будило. З ним ми порівнювали теорію імперіалізму Леніна та теорію імперіалізму Люксембурґ. Знаєте, не раз ставили питання, щоб було з революцією, якщо б на її чолі стояв не В. Ленін, а Люксембурґ? І не дивно, тому що ми часто приходили до радикально різних позицій між нею та її колегою по ІІ Інтернаціоналу (Леніним). Отож і тут, Ленін вважав, що імперіалізм це вища стадія капіталізму, а Роза вважала зовсім навпаки. І в кожного своя, ґрунтовна теорія. Хоча той же Ленін, за життя, не вважав, що він створює теорії.

Олександр Тарасов

І третій доповідач, ключова фігура – Олександр Тарасов, наш гість з Росії. Соціолог, політолог, культуролог “лівого фронту”, публіцист та філософ. Дуже впливова людина у лівому русі в Росії. Тарасов запропонував гостру тему, яка виникла під час попередніх доповідей, а саме «Право нації на самовизначення» та заплановану тему «Революція в Росії та Німеччині». Тут вже було як на полі бою, питання валили зі всіх сторін, дуже велику активність проявляв наш інтернаціональний гість з Польщі. І взагалі, тема дуже гостра. Роза Люксембурґ теж довго сперечалася з більшовиками на цю тему, і не вона одна. Причиною цього, можливо, є її боротьба з польськими націоналістами у молодому віці.

Роза Люксембурґ

Торкались багатьох питань, і тут треба розуміти, що для революції в той час, як Роза Люксембурґ, так і Володимир Ленін мали ґрунтовне вчення – марксизм. Наразі, марксизм не дає цієї сили, тому наразі революція неможлива, так вважає Олександр Тарасов. Дуже приємно, насправді, бачити молодих людей, яким не байдужа історія, і які знають хто така Роза Люксембурґ. І завжди приємно поспілкуватися з досвідченими істориками під час перерв. Порівнюючи конференції на яких я був, я можу сміливо сказати що вона, одна з найкращих. І хай мене далі засуджують люди за те, що мені імпонують ліві погляди, але це лише прояв ксенофобії з їх сторони…

Євген Крапивін

Залишити відповідь