Громадськість розробила власний законопроект “Про вищу освіту”. Чи не зрадить Прем’єр?

Share

Створена Прем’єр-міністром Миколою Азаровим внаслідок протестів студентських та молодіжних організацій Робоча група з доопрацювання урядового законопроекту “Про вищу освіту” під керівництвом ректора Національного технічного університету  “Київський політехнічний інститут” Михайла Згуровського завершила роботу над попередньою версією нового законопроекту “Про вищу освіту” та надіслала її разом з пакетом документів до Кабінету Міністрів (ознайомитись з напрацюваннями можна на сайті НТУУ КПІ). Нова редакція законопроекту створювалась на основі зареєстрованого у Верховній Раді урядового законопроекту “Про вищу освіту”, але фактично є синтезом кращих, компромісних та реальних для реалізації в нинішній ситуації без створення напруги в суспільстві й “шокової терапії” у сфері освіти й науки положень всіх трьох зареєстрованих у парламенті законопроектів — урядового, альтернативного законопроекту Мірошніченка і (меншою мірою) законопроекту Оробець-Яценюка. Слід також зазначити, що текст законопроекту не в повній мірі відповідає позиції ВМГО “Фундація регіональних Ініціатив” (ФРІ).

Нова редакція законопроекту народилася внаслідок копіткої тритижневої роботи шести десятків людей, які працювали в наданих їм в НТУУ КПІ аудиторіях спочатку у чотирьох робочих підгрупах (освіта, наука, управління вищими навчальними закладами, студентські питання), а потім в підгрупі з узагальнення пропозицій без вихідних із самого ранку до пізньої ночі, віддаючи для цього весь свій можливий час. У Робочій групі з доопрацювання законопроекту взяли участь представники понад 30 установ і організацій, які репрезентують різні думки і настрої суспільства — провідних вищих навчальних закладів України, Національної академії наук України, Національної академії педагогічних наук України, Адміністрації Президента України, Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності, Української асоціації студентського самоврядування (УАСС), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ВГО “Громадська Рада освітян і науковців України”, Громадської ініціативи “Студентський захист”, Громадянського руху «Відсіч», Бюро журналістських розслідувань “Свідомо”, Незалежної студентської профспілки “Пряма дія”, Київської міської організації профспілки працівників освіти і науки України, Студентської профспілкової асоціації м.Києва, Національного Темпус-офісу в Україні, Альянсу для розвитку (Global Development Alliance), Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI) та ін. За час роботи групи до неї надійшло і було опрацьовано понад 3 тис. пропозицій від більш ніж сотні організацій та установ і ще більшої кількості фахівців у галузі освіти, науки, державного управління та бізнесу з усієї України, в т.ч. й від організацій, які вже більше року організовують і проводять акції протесту проти законопроекту “Про вищу освіту” (“Пряма дія”, “Відсіч”, ФРІ, УАСС, “Свідомо). Представники цих організацій, як видно з вищенаведеного списку, також брали активну та конструктивну участь у спільній роботі всх підгруп та Робочої групи.

Зустріч з Прем’єр-міністром Миколою Азаровим має відбутися у вівторок 21 лютого, і члени Робочої групи сподіваються, що саме доопрацьований ними законопроект “Про вищу освіту” буде прийнятий за основу. Разом з шанованими професорами та академіками на це сподіваються й студенти, які останній рік виходили на протести, і які погодились піти на конструктивний діалог, взявши у ньому активну участь. Ці протести відзначалися позаполітичністю і незалежністю від впливів влади чи її опонентів з числа опозиційних партій, і їх організатори не мають наміру й бажання протестувати заради протесту, а тому сподіваються на відповідну конструктивну реакцію з боку влади, мають надію, що крапку у тривалому протистоянні навколо освітніх проблем візьмуть розум та відповідальність, а не емоції й образи, і що Кабінет Міністрів та автори альтернативних законопроектів (Юрій Мірошніченко вже дав свою згоду) відкличуть їх з Верховної Ради, і за основу буде взята саме консенсунсна редакція законопроекту “Про вищу освіту”, розроблена Робочою групою, де представники протестувальників, до речі, складали меншість (а тому не можна казати, що нова редакція була прийнята під їх диктовку).

Проте існують ризики, що напрацьований громадськістю текст “мутує” у владних кабінетах. Тож якщо виявиться, що перемовини були затіяні заради імітації діалогу з громадськістю і буде здійснена банальна спроба створити видимість легітимізації втілення намірів, які не сприймаються суспільством, то все повернеться до того, з чого почалось. Тільки у ще гіршому для влади варіанті. Бо якщо раніше протистояння проходило лише на рівні “влада — вулиця”, то тепер, коли “вулиця” досягла консенсусу з освітянами й науковцями, влада протиставить себе вже цілій академічній спільноті, яка має значно більший авторитет у суспільстві…

Тому залишається лише сподіватися на перемогу у вівторок за столом переговорів здорового глузду через пошук ефективного для розвитку вищої освіти компромісу.

Залишити відповідь