Каменєв: “Студентство має дві проблеми – відсутність грошей і академічних свобод”

Share
Михайло Каменєв, ФРІ

17 листопада 1939 року в Празі гестапо арештувало тисячі студентів, які виходили проти окупації, дев’ятьох стратили. У цей день у Греції в 1973 році відбувся штурм військовими захопленого студентами Політехніону – Афінського політехнічного інституту. Тоді були поранені тисячі, арештовані сотні та вбиті десятки. Такою була відповідь неофашистської хунти Чорних полковників на студентське повстання.

Чи усвідомлює сучасне українське студентство, що саме йому відведено провідну роль у здобутті та відстоюванні своїх прав та свобод, ми попросили розповісти експерта з питань захисту Прав Людини, заступника Голови ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” Михайла Каменєва.

– Михайле, якими є головні проблеми сучасного студентства?

У сучасного студента є декілька головних проблем – відсутність грошей і академічних свобод. І ці проблеми уряд не тільки не хоче вирішувати, а взагалі намагається погіршити. Регулярно виникають ідеї вводити додаткові платні послуги, скорочувати стипендії, підвищувати плату за навчання та гуртожитки. При цьому схеми формування плати за освітні послуги та проживання абсолютно непрозорі та закриті для громадськості. Важко зрозуміти навіть куди ідуть гроші, сплачені за навчання.

Відсутність академічних свобод виливається у перенавантаження студента нецікавими або непотрібними для обраної спеціальності предметами, затвердженням навчальних планів “згори” та в результаті цього всього невідповідність набутих знань сучасним критеріям професій.

– Чи можна сучасних студентів назвати політично активними?

Студентів можна назвати громадсько активними. І то – лише невеличку поки що частину. Я вірю, що з часом студенти повірять у власну силу на прикладі успішних виступів попередніх років, коли студентство та молодь примушували владу скасовувати постанови та розпорядження Кабміну, відкликати законопроекти та відмовлятися від призначень на певні посади.

– В Україні студентський рух хаотичний – чи має чітко окреслену діяльність та організаційну структуру?

Чітко окреслена діяльність та організаційна структура – це комсомол часів СРСР. Зараз світ вільний, студентських організацій багато. Але загалом можна окреслити загальні тенденції студентського руху – це студентські ради та парламенти, які займаються в основному культурно-масовими заходами, дуже рідко при цьому згадуючи про права студентів і студентські організації, та деякі студентські профспілки, які дійсно відстоюють інтереси студентів, борються проти одіозних ідей влади тощо. Найгірше, що останнім часом студентські ради та парламенти вирішили виступати на захист антистудентських ідей Міносвіти! Їм немає жодного виправдання.

– Над чим студентські активісти працюють прямо зараз?

Найбільш актуальна зараз тема – одіозний законопроект “Про вищу освіту”, який намагається проштовхнути Дмитро Табачник спільно з певними народними депутатами. Найгірші ризики цього документу – можливість неконтрольованого підвищення плати за контрактом впродовж навчання та реальне скорочення стипендій (хоча декларується їхнє збільшення, однак там все не так чисто). Проти цих ініціатив тисячі студентів уже чотири рази впродовж 2011 року виходили на вулиці багатьох міст України з протестами. Складається враження, що очільникам освітньої галузі наплювати на думки студентів. Зараз очікується чергова спроба прийняття цього законопроекту, і студентський рух готується до масових протестів.

– Чи використовують студентство як засіб для маніпулювання на акціях?

Студентів використовують контори, які роблять акції за гроші. Але ці акції виглядають вкрай вбого. Це можна відчути, побачивши бодай раз, як палають очі у студентів, що виходять на вулиці, знаючи, чого вони прагнуть.

Варто окремо зазначити, що сьогодні, в День студентської солідарності, тисячі людей просто підуть гуляти. Шкода, що мало хто знає історію цієї дати. Цей день в календарі позначений кров’ю студентів, а його просто заливають алкоголем. Студентству варто згадати, що саме йому відведено провідну роль у здобутті та відстоюванні своїх прав та свобод. І права не дають – їх беруть!

Джерело: http://daily.com.ua/articles/5/2011-11-151512.html

Залишити відповідь