Заява Донецької ФРІ щодо останніх подій навколо проекту нового Закону “Про вищу освіту”

Share

Донецький осередок Фундації регіональних ініціатив як один з організаторів кампанії “Проти деградації освіти” з подивом зустрів появу неочікуваного союзника по боротьбі із невдалим реформуванням системи вищої освіти. Ураховуючи досить серйозні наміри Табачника щодо “продавлювання” свого законопроекту через Кабмін, підтримка з боку Freedom House може стати ведмежою послугою для студентського руху.

Як відомо, 14 червня 2011 року відбулася презентація звіту Freedom House “Б’ючи на сполох. На захист демократії в Україні”, у якому зокрема містилася рекомендація Президенту України Віктору Януковичу звільнити з посади міністра освіти Дмитра Табачника. Серед причин — невдолення громадськістю урядовим законопроектом “ Про вищу освіту”, що “намагається представити російську модель освіти в Україні”.

Слід зазначити, що досі Freedom House обмежувалася лише моніторингом стану громадських свобод. І хоча подібне переорієнтування у діяльності здається незвичним, нам приємно бачити, що боротьба українських студентів викликає такий резонанс. Втім, ми хочемо підкреслити, що визначення кадрової політики — це, насамперед, внутрішня компетенція інститутів громадянського суспільства України як суверенної держави.

Також на нашу думку припущено суттєвої помилки у звіті — викривлено вимоги протестувальників. Підозрілим видається звуження дискусії до проблем “реакційної політики проти української ідентичності”. Претензії громадськості до Міністерства освіти полягають, перш за все, у нехтуванні інтересами студентів, викладачів та абітурієнтів у запропонованій редакції закону.

Серед яких залишення можливості підвищувати плату за навчання на вимогу ректорів, небезпеки повернення корупційних схем у процес вступу до вищих навчальних закладів, зменшення кількості осіб, що отримують академічні стипендії та зниження обсягів гарантованого держзамовлення у пропорції до кількості населення, обмеження прав студентського самоврядування та виключення норми про максимальне учбове навантаження для професорсько-викладацького складу. До того ж імплементація законопроекту призведе до обмеження автономії вишів в академічній, адміністративній та фінансовій сферах.

Під час проведення кампанії “Проти деградації освіти” свої зауваження висловили “Фундація регіональних ініціатив”, мережа незалежних студентських профспілок “Пряма дія”, громадський рух “Відсіч”, Українська асоціація студентського самоврядування, Європейський союз студентів, ініціативна група викладачів Києво-Могилянської академії, Національна академія наук України, Громадська рада при Донецькій облдержадміністрації, Представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко, Адміністрація Президента України.

Звертаємо увагу, що у середу, 22 червня, Уряд може порушити Регламент Верховної Ради шляхом реєстрації проекту нового Закону “Про вищу освіту” Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Студенти рішуче налаштовані провести протести у вересні, якщо вимоги громадськості не будуть враховані, і буде прийнятий “законопроект Табачника”.

Залишити відповідь