В ОБСЄ представлена перша офіційна доповідь щодо стану з правами людини у Білорусі. На черзі – план дій

Share

Неурядові організації – учасники Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини у Білорусі (КМК), в який входить ФРІ – вітають публікацію підготовленої у рамках «Московського механізму» ОБСЄ доповіді про становище у Республіці Білорусь і закликають міжнародне співтовариство до випрацьовування плану конкретних дій на базі висновків та рекомендацій доповіді.

Доповідь про ситуацію з правами людини у Білорусі, підготовлена доповідачем з «Московського механізму» професором Емануелем Деко (Франція), була розглянута 16 червня на засіданні Постійної Ради ОБСЄ у Відні. На підставі численних свідчень доповідь описує ситуацію, що склалася у Білорусі після драматичних подій 19 грудня минулого року. На думку представників КМК, доповідь не тільки об’єктивно і достовірно відображає кризову ситуацію з правами людини у Білорусі, але й містить конкретні та здійсненні рекомендації щодо її поліпшення.

Зараз Доповідь можна знайти на сайті ОБСЄ, але тільки англійською мовою за цим посиланням – http://www.osce.org/node/78705

«Ми вітаємо розгляд в ОБСЄ першої офіційної доповіді про ситуацію з правами людини у Білорусі. Це важливий крок на довгому шляху до виходу з системної кризи з верховенством права і основними свободами у цій європейській країні. Ми сподіваємось, що це послужить прикладом для інших міжурядових структур, а також для міжнародного громадянського суспільства », – заявив Андрій Юров, керівник Міжнародної спостережної місії КМК.

На жаль, влада Білорусі не тільки відмовилися від співпраці у рамках «Московського механізму», хоча мала право призначити свого співдоповідача, але й не видали візу доповідачеві ОБСЄ без пояснення причин. У зв’язку з цим автору доповіді довелося в першу чергу спиратися на проведені ним інтерв’ю з учасниками та очевидцями подій останніх місяців і експертами, свідчення постраждалих від неправомірних дій правоохоронних органів, матеріали судових засідань, доповіді інших міжнародних структур, численні документи неурядових організацій, у тому числі доповідь Спеціального доповідача КМК щодо подій 19 грудня і аналітичні огляди Міжнародної спостережної місії КМК. У доповіді професора Деко зафіксовані численні і системні порушення прав людини у Білорусі, у тому числі її зобов’язань у рамках ОБСЄ.

Як зазначається у передмові, доповідь не має політичного характеру і розглядає виключно правову і гуманітарну складову кризи з правами людини. У доповіді містяться рекомендації ОБСЄ до уряду Республіки Білорусь щодо правових заходів стосовно виходу із ситуації пов’язаної з засудженими у справах стосовно подій 19 грудня, а також про зміну стану зі свободою висловлення думок, асоціацій і зборів. Крім того, у доповіді містяться рекомендації з виконання владою Республіки Білорусь широкого кола зобов’язань, прийнятих країною у рамках ООН.

Міжнародна спільнота повинна розпочати постійний моніторинг ситуації у Білорусі, зазначено у доповіді, а міжнародним фінансовим інститутам, національним урядам і бізнесу враховувати інформацію, що міститься у доповіді, при вибудовуванні відносин з владою країни.

Важливо зазначити, що доповідь спрямована не на конфронтацію, а на можливість вибудовування діалогу з Білоруссю для зміни ситуації, проте офіційні представники РБ продовжують наполягати на тому, що вони нібито виконують усі свої зобов’язання в рамках ООН та ОБСЄ. При цьому протягом останніх місяців в країні з політичних мотивів були затримані та арештовані сотні людей, чиниться жорсткий тиск на незалежні НУО та ЗМІ, міжнародні спостерігачі та журналісти не могли в’їхати до країни або неодноразово висилалися з неї. На думку спостерігачів, ситуація з правами людини у Білорусі продовжує стрімко погіршуватися. В останні тижні вибухнула економічна криза. І без того непросте становище населення стає ще важче, у суспільстві зростають прояви невдоволення. На цьому тлі білоруська влада продовжуює «закручувати гайки».

«Зараз дуже важливо, щоб основні сили у міжнародному співтоваристві випрацювали спільний план дій стосовно виходу з системної кризи у Білорусі, і в його основі повинні бути не тільки економічні реформи, але і в обов’язковому порядку конкретні вимоги щодо виконання міжнародних зобов’язань у галузі прав людини. Без звільнення політичних ув’язнених і системних, вимірюваних змін у галузі прав людини не повинні прийматись якісь рішення про виділення кредитів і програм допомоги, інакше це тільки законсервує вкрай несприятливу ситуацію. Висновки та рекомендації доповіді ОБСЄ є відмінною основою для вироблення такого плану дій », – заявив у зв’язку з презентацією доповіді представник КМК Юрій Джібладзе.

Довідка: Комітет міжнародного контролю щодо ситуації з правами людини у Республіці Білорусь створено 27 грудня 2010 р. для моніторингу стану з правами людини у Білорусі після подій 19 грудня і об’єднує понад 40 неурядових організацій з 15 країн. Протягом останніх місяців Комітет і його Міжнародна спостережна місія є єдиною міжнародною структурою, яка здійснює постійний моніторинг на місці за правами людини у Республіці Білорусь.

“Московський механізм» ОБСЄ – контрольная процедура, одноголосно прийнята ОБСЄ у 1991 році та дозволяє формувати місію для оцінки ситуації в одній з країн-учасниць, що допускає системні порушення зобов’язань у галузі прав людини, розглядати у керівних органах ОБСЄ доповіді за підсумками дослідження в рамках місії і приймати рішення про заходи реагування на ситуацію за підсумками розгляду. Московський механізм націлений на діалог з урядом країни, положення в якій оцінюється; влада країни може включити свого представника до складу місії, яка проводить дослідження, однак при відмові країни від співпраці з місією доповідь все одно готується і розглядається. Московський механізм – один з небагатьох інструментів ОБСЄ, рішення про застосування якого не вимагає досягнення консенсусу серед всіх країн-учасниць; його можуть ініціювати не менше 10 країн-учасниць. Рішення про ініціювання «Московського механізму» щодо ситуації з правами людини в Республіці Білорусь було прийнято 14 країнами ОБСЄ 6 квітня 2011 року. Доповідачем був призначений Еману в Україніель Деко, професор публічного права Паризького університету. Влада Білорусі відмовилась співпрацювати з місією і призначати свого співдоповідача.

Додаткова інформація:

Комітет Міжнародного Контролю byc@hrgoups.org

в Україні

Марія Ясеновська +38-050-402-34-56 б public.alternative@gmail.com

у Росії
Юрій Джібладзе +7-916-673-51-53, dzhib@yandex.ru
Дмитро Макаров +7-916-537-13-67, dmitri.makarov@yhrm.org

Залишити відповідь