Лебедь: “Цьогоріч через молодь відкликано вже три законопроекти”

Share

Вітаю Вас, ФРІшники! А чи знаєте Ви, що вперше в історії України саме молодь домоглася відкликання законопроекту не у сесійній залі, а протестами й перемовинами впевнивши депутатів-авторів відкликати свої підписи під ним? І що громадськість ця – ніхто інший як ми і наші друзі? :)

Нагадаю, що 31 січня у Києві, Донецьку, Житомирі, Хмельницькому, Харкові, Запоріжжі та Одесі ФРІ разом з союзними студентськими та молодіжними організаціями влаштували акції протесту проти ухвалення законопроекту № 7486-1 “Про вищу освіту”. А 28 лютого у Києві, Харкові, Львові, Донецьку, Житомирі, Івано-Франківську, Миколаєві, Хмельницькому, Рівне та Сімферополі ми протестували проти усіх законопроектів “Про вищу освіту”, які містили норми, що дискримінують молодь. І вже 10 березня отримали результат: законопроект № 7486-1 був відкликаний його авторами – аж сімома народними депутатами з Головою найбільшої парламентської фракції на чолі.

Звісно, це не перша наша гучна перемога за останні кілька років. У 2008-ому ФРІ разом з союзними організаціями змусила тодішнього Міністра освіти відмовитись від узаконення примусових відпрацювань випускників вищих навчальних закладів. У 2009-ому ми ФРІ і союзники домоглися відміни ініціатив тодішнього Уряду щодо скорочення держзамовлення на підготовку фахівців, магістрів і докторантів, а також щодо істотного розширення кількості платних послуг в вишах. Міністр тоді також відмовився від ідеї позбавлення стипендій за одну “трійку”. А у 2010-ому на організовані нами та організаціями-партнерами акції проти додаткових платних послуг вийшло близько 24 тисячі студентів в різних містах України, чим змусили вже новий Кабінет Міністрів частково скасувати відповідну постанову. Також слід відзначити і вирішальну роль протестів, що були співорганізовані ФРІ, у порушенні кримінальних справ щодо вбивства студента Ігоря Індила, у боротьбі проти прийняття скандального законопроекту про обмеження свободи мирних зібрань та загрозливих для молоді норм нового Трудового кодексу. І це я ще мовчу про численні локальні історії успіху, серед яких найгучніша – захист найстарішого кінотеатру в Україні від “дєрєбану” місцевої влади.

Тож чим цікаве чергове звершення ФРІ і молодіжного руху? Тим, що нам не довелося знову спостерігати за “кінськими перегонами” у парламенті, вгадуючи як яка фракція проголосує. Питання вирішилось значно раніше.

Але і “кінські перегони” приносять результат. Тим більше, коли нам щастить :)

Так завдяки першій у 2011 році студентській акції протесту нам вдалося “завалити” ще два законопроекти “Про вищу освіту”. Причому “завалити” вдалося… цілком випадково. Бо тільки-но розпочалась восьма сесія Верховної Ради, ФРІ і союзні організації навіть спрогнозувати не могли, що за день до голосування окрім скандального законопроекту № 7486-1 Погоджувальна рада депутатських фракцій розглядатиме ще й законопроекти № 5087 Вадима Колесніченка та № 5087-1 Володимира Марущенка. Причому проект Колесніченка містив видозмінену редакцію одіозної норми законопроекту № 7486-1 Табачника-Луцького – пропозицію узаконити безконтрольне і необмежене збільшення плати за навчання студентів-контрактників. Тож 31 січня ми своїми протестами домоглися відтермінування розгляду проекту № 7486-1, але № 5087 таки потрапив у парламент 1 лютого. І тут нам пощастило! Депутати-опозиціонери, що були свідками студентського бунту, затіяли у сесійній залі дискусію. В результаті – законопроект “регіонала” Колесніченка не добрав голосів, був відхилений і знятий з розгляду. Ну а законопроект опозиціонера Марущенка парламентська більшість відхилила, мабуть, вже суто через вередливість.

Отже, через молодіжні протести на початку 2011 році були зняті з розгляду аж три законопроекти :)

Надихає?

Впевнений, що саме ці перемоги студентства окрилили додатковою впевненістю близько 20 тисяч освітян-профспілковців – вчителів та студентів, – які вибороли 20-відсоткову надбавку до окладів усіх категорій працівників освіти, влаштувавши днями протестні акції у Києві, Сімферополі, Львові, Дніпропетровську, Донецьку, Луганську, Запоріжжі, Черкасах та Вінниці.

Святкувати ж свою перемогу молоді, звісно, ще зарано. Наявний законопроект № 7486 “Про вищу освіту” Юрія Мірошниченка – не ідеальний. А Міністерство освіти і науки, молоді та спорту (МОНМС) тим часом розробляє ще один проект Закону, у сьогоднішній редакції якого мінімально враховано вимоги студентства, і доповнено документ новими загрозами. Зокрема, зараз проект містить ще більш кабальну редакцію тієї ж норми щодо плати студентів-контрактників. Проект також пропонує скасувати прив’язку плати за навчання та за надання додаткових освітніх послуг до грошової одиниці України – гривні. Профільне Міністерство вилучило і норму про можливість студентів вступати на перший курс на безоплатній основі на дистанційну (заочну), вечірню та екстернатну форми навчання. Вилучена й норма про погодження призначення заступника декана,  проректора,  які відповідають за роботу із студентами, з органом студентського самоврядування. А теперішня редакція статті проекту, яка відповідає за вступ до вищих навчальних закладів, передбачає повернення високого рівня хабарництва в школи та ВНЗ під час вступу.

Тобто перемовини з Міністерством ще є щодо чого вести. Тому Антон Делікатний, делегат від ФРІ у експертній робочій групі МОНМС з доопрацювання міністерського проекту Закону “Про вищу освіту”,  зараз і намагається сприяти збереженню та розширенню якомога більшої кількості прав молоді.

Та якщо нас знову не почують… – ми знаємо, що робити :)

І насамкінець хочу, окрім подяки найдорожчим серцю осередкам Всеукраїнської молодіжної організації “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ), щиро висловити подяку і усім учасникам сьогоднішньої коаліції організаторів останніх студентських протестів – Незалежній студентській профспілці “Пряма дія”, Громадянському руху “Відсіч”, а також Студентській колегії НаУКМА та іншим союзним студентським та молодіжним організаціям міст України.

Ми змогли!

Зможемо й більше!

Михайло Лебедь,

Голова Ради Старійшин

Всеукраїнської молодіжної організації

“Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ)

Залишити відповідь