Звернення до української влади щодо ситуації у сфері освіти

Share

ФРІПрезиденту України
Віктору Януковичу

Прем’єр-міністру України
Миколі Азарову

Копія: Міністру освіти і науки України
Дмитру Табачнику

Шановні!

Звертаємо Вашу увагу на те, що сьогодні, 11 листопада 2010 року, молодь багатьох міст України знову протестує. І відбувається це лише через те, що влада, яку Ви представляєте, систематично ігнорує точку зору студентства.

Нагадуємо, що студентські протести проти одіозної постанови Кабінету Міністрів № 796 (про додаткові платні послуги у закладах освіти) на початку жовтня зібрали по всій країні більше 20000 студентів. У 14 містах відбулися широкомасштабні акції. Проте Уряд так і не відмінив постанову, а лише вилучив декілька пунктів. В той час як претензії молоді стосувалися більше 30 пунктів.

Ще до протестів молодь просила призупинити постанову і провести її повноформатне обговорення зі студентськими та молодіжними організаціями. Але прохання було проігнороване! Тому під час протестів студентство вимагало повного скасування постанови № 796, та створення нормативно-правових актів надалі тільки разом з молоддю. Але вимога була знову проігнорована!

Але стривайте, шановні! Чи розумієте Ви, що сидите на пороховій діжці?

Вимушені підкреслити, що скандальна постанова № 796 в обхід Конституції продовжує легалізовувати корупцію, дозволяючи здавати кімнати в гуртожитках третім особам (р.7, п.2, п.3), дозволяючи встановлювати плату за складання абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання (“підготовка до вступу до вищих навчальних закладів та до зовнішнього незалежного оцінювання” – р.1, п.5), плату за користування Інтернетом (р.2, п.10; р.8 п.13) та послугами шкільних та університетських бібліотек (“виконання складних тематичних, інформаційних та довідково-бібліографічних запитів” – р.1, п.21), плату за обмундирування студентів та курсантів (р.1, п.17), плату за прийом кандидатських іспитів (р.1 п.11), плату за оформлення студентських та учнівських квитків, залікових книжок (р.8, п.7), плату за надання у тимчасове користування спортивного інвентарю та обладнання (р.4, п.3), плату за забезпечення оформлення документів про освіту (р.8, п.6), плату за харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах (р.1, п.18), пату за утримання вихованців у інтернатних навчальних закладах (р.1, п.19), а також сприятиме ще більшій появі платних “позакласних занять”, без яких високі оцінки учням та студентам просто не поставлять (пункти з усіх розділів постанови), та ін.

Зазначимо й те, що сьогодні в планах Міністерства освіти і науки є цілий ряд антистудентських ініціатив. Приміром, диференціація стипендій — тобто спроба урізати стипендії для тих, хто вчиться не на “відмінно”. А оприлюднений днями на сайті Міністерства проект нового Закону “Про вищу освіту” (попри багаточисельні звернення нашої організації та всупереч передвиборчим обіцянкам Президента та Партії регіонів) хитрим формулюванням дозволяє адміністраціям вищих навчальних закладів необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників (ст. 68 проекту); пропонує вилучити гарантію про прийняття на перший курс за безплатною формою навчання студентів дистанційної (заочної), вечірньої та екстернатної форм навчання (ст. 22 проекту); хитрим формулюванням пропонує скасувати гарантію того, що фінансування підготовки кадрів з вищою освітою має здійснюється в обсягах не менших, ніж необхідних для забезпечення 100 і 180 студентів відповідних типів вищих навчальних закладів на кожні 10 тис. населення (ст. 67 проекту); загрожує узаконити хабарництво в школах та ВНЗ на стадії вступу абітурієнтів (ст. 43 проекту).

Наголошуємо, що усіх цих негараздів не було б у документах, аби з молодіжними та студентськими організаціями частіше радились! Тим більше, що більшість пунктів постанови № 796 достатньо було просто вчасно переформулювати.

Тож маємо надію, що Ви вчасно зробите висновки і прислухаєтесь до вимог сьогоднішньої акції протесту. А ми, а також дружні та партнерські організації вимагаємо:

повного скасування постанови № 796 (та створення нормативно-правових актів надалі тільки разом з молоддю);
підвищення стипендій (до прожиткового мінімуму і прив’язка до нього);
здешевлення їдалень (прозорі тендери і відсутність націнок);
публічна фінансова звітність (від рівня адміністрації ВНЗ і аж до міністерства з публікацією звітності на електронних ресурсах відомств);
вільний вибір непрофільних предметів (формування навчальної програми спільно з викладачами факультету);
підвищення зарплат викладачам (зменшення навантаження і підвищення зарплат, що дозволить займатися науковою діяльністю);
вільний цілодобовий доступ до гуртожитків для студентів, які в них живуть;
доступна освіта (ліквідація механізмів корупції, збільшення держзамовлення і прозорість формування плати за проживання в гуртожитках та плати за навчання (для студентів-контрактників), недопущення зменшення законних гарантій доступності освіти у Законі “Про вищу освіту” та інших нормативно-правових актах).

11.11.2010

Михайло Лебедь,
відповідальний за зв’язки ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» з МОН

Залишити відповідь