Акція протесту “Студентський наступ”

Share

11 листопада студенти знову вийшли на акцію за доступну і якісну освіту. Вони висловили протест проти спроб комерціалізації освіти, а також висунули цілу низку позитивних вимог.

В Києві протестувальники пройшли маршем від пл. Перемоги до Міносвіти. Організаторами акції в столиці виступили Незалежна студентська профспілка “Пряма дія” та осередки Всеукраїнської молодіжної організації “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ). Акція солідарності за участі інших студентських та молодіжних організацій відубеться в Хмельницькому та Полтаві.  Про солідарність з акцією в цей день заявила молодь Львова, Ужгорода, Кіровограда, Донецька, Івано-Франківська, Житомира, Дніпропетровська, Сімферополя, Рівне, Дубно, Кам’янець-Подільська, Одеси, Харкова та Вінниці – в цей день активісти цих міст надсилали листи й факси в Міністерство освіти, Кабінет Міністрів та Адміністрацію Президента.

Нагадуємо, що студентські протести проти платних послуг на початку жовтня зібрали по всій країні більше 20000 студентів. У 14 містах відбулися широкомасштабні акції. Студенти піднялись спілно проти соціальних утисків з боку влади. І вперше з 2004 року така кількість людей безкоштовно вийшла на вулиці відстоювати свої права. Студенти відчули свою силу, а влада відверто злякалася.

Проте Уряд так і не відмінив постанову №796 про платні послуги, а лише вилучив декілька пунктів, наголошують студентські активісти. В обхід Конституції документ продовжує легалізовувати корупцію, дозволяючи здавати кімнати в гуртожитках третім особам (р.7, п.2, п.3), дозволяти встановлювати плату за складання абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання (“підготовка до вступу до вищих навчальних закладів та до зовнішнього незалежного оцінювання” – р.1, п.5), плату за користування Інтернетом (р.2, п.10; р.8 п.13) та послугами шкільних та університетських бібліотек (“виконання складних тематичних, інформаційних та довідково-бібліографічних запитів” – р.1, п.21), плату за обмундирування студентів та курсантів (р.1, п.17), плату за прийом кандидатських іспитів (р.1 п.11), плату за оформлення студентських та учнівських квитків, залікових книжок (р.8, п.7), плату за надання у тимчасове користування спортивного інвентарю та обладнання (р.4, п.3), плату за забезпечення оформлення документів про освіту (р.8, п.6), плату за харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах (р.1, п.18), пату за утримання вихованців у інтернатних навчальних закладах (р.1, п.19), а також сприятиме ще більшій появі платних “позакласних занять”, без яких високі оцінки учням та студентам просто не поставлять (пункти з усіх розділів постанови), та ін.

“Сьогодні в планах Міністерства освіти є цілий ряд антистудентських ініціатив. Приміром, диференціація стипендій — тобто спроба урізати стипендії для тих, хто вчиться не на “відмінно”. Існують також проекти щорічної індексації платні за контракт. Іншими словами, комерціалізація освіти продовжується”, – стверджують активісти. Зокрема, проект нового Закону “Про вищу освіту” Міністерства освіти і науки дозволяє адміністраціям вищих навчальних закладів необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників (ст. 68 проекту); пропонує вилучити гарантію про прийняття на перший курс за безплатною формою навчання студентів дистанційної (заочної), вечірньої та екстернатної форм навчання (ст. 22 проекту); пропонує скасувати гарантію того, що фінансування підготовки кадрів з вищою освітою має здійснюється в обсягах не менших, ніж необхідних для забезпечення 100 і 180 студентів відповідних типів вищих навчальних закладів на кожні 10 тис. населення (ст. 67 проекту); загрожує узаконити хабарництво в школах та ВНЗ на стадії вступу абітурієнтів (ст. 43 проекту). Молодь нагадує і про те, що через Міністерство освіти часів попереднього Міністра депутати сьогоднішньої опозиції зареєстрували схожий законопроект № 6194.

Водночас на акції “Студентський наступ” була оголошена низка позитивних вимог, висунутих самим студентами. Серед них:

повне скасування постанови № 796 (та створення нормативно-правових актів надалі тільки разом з молоддю);

підвищення стипендій (до прожиткового мінімуму і прив’язка до нього);

здешевлення їдалень (прозорі тендери і відсутність націнок);

публічна фінансова звітність (від рівня адміністрації ВНЗ і аж до міністерства з публікацією звітності на електронних ресурсах відомств);

вільний вибір непрофільних предметів (формування навчальної програми спільно з викладачами факультету);

підвищення зарплат викладачам (зменшення навантаження і підвищення зарплат, що дозволить займатися науковою діяльністю);

вільний цілодобовий доступ до гуртожитків для студентів, які в них живуть;

доступна освіта (ліквідація механізмів корупції, збільшення держзамовлення і прозорість формування плати за проживання в гуртожитках та плати за навчання (для студентів-контрактників), недопущення зменшення законних гарантій доступності освіти у Законі “Про вищу освіту” та інших нормативно-правових актах).

“Звучить трохи фантастично? Та все це – лише той мінімум, який вже давно мають європейські студенти. Вони здобули ці права у боротьбі. Тепер спробуємо і ми”, – заявляють у студентській профспілці “Пряма Дія”.

Демонстрація 11 листопада відбулася без участі жодних політичних партій та без політичної символіки. “Не можна віддавати соціальну боротьбу в руки політиканів. Ми вже довели, що можемо самі за себе постояти. Політична атрибутика на наших акціях заборонена. Той хто її принесе — провокатор. Також забороні підлягають будь-які ультраправі та ксенофобські гасла” – підкреслювали активісти в переддень акції.

Сайти організаторів акції в столиці:

Студентська профспілка “Прма дія” http://direct-action.org.ua

Фундація регіональних ініціатив https://fri.com.ua

Контакти: (093) 459-55-43 (Сергій, Київ), (067) 404-26-48 (Михайло, Київ)

(066) 821-46-55 (Максим, координатор акцій солідарності у регіонах)

Інформація про протести 12 жовтня – http://bit.ly/no796

Інформація про діяльність ФРІ у справах захисту прав та інтересів студентства – https://fri.com.ua/tag/osvita

Залишити відповідь