Студенти вимагають міняти систему освіти

Share

“Освіта має бути прозорою, доступною і гідною”, – вважає координатор всеукраїнської акції студентського протесту 12 жовтня Михайло Каменєв. Саме ілюстрації конструктивним вимог студентів і опису одіозних ідей влади була присвячена сьогоднішня прес-конференція “Студентський протест: перспективи, висновки та нові вимоги”. Нагадуємо, що студентські протести проти платних послуг на початку жовтня зібрали по всій країні більше 20000 студентів. У 14 містах відбулися широкомасштабні акції. Студенти піднялись спілно проти соціальних утисків з боку влади. І вперше з 2004 року така кількість людей безкоштовно вийшла на вулиці відстоювати свої права. Студенти відчули свою силу, а влада відверто злякалася.

Прес-конференція відбулася у прес-центрі інформаційного агентства “Українські Новини” за участі представників авангарду студентських протестів – членів молодіжної організації “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) та студентської профспілки “Пряма Дія”. На прес-конференції були озвучені нові вимоги студентів.

“Якщо будуть реалізовані наші ідеї, то освіта в Україні вийде на принципово новий рівень. Зараз ВИШі заточені для заробляння бабла і виробництва людей-роботів, здатних виконувати певний набір функцій і не здатних критично мислити, бути вільними. Ми ж хочемо, щоб на виході суспільство отримувало вільних, думаючих і прогресивних особистостей”, – висловлює позицію ініціаторів змін член “Прямої Дії” Ігор Самохін.

Вимоги студентів широкі і конкретні:
• повне скасування постанови № 796
(та створення нормативно-правових актів надалі тільки разом з молоддю);
• підвищення стипендій
(до прожиткового мінімуму і прив’язка до нього);
• здешевлення їдалень
(прозорі тендери і відсутність націнок);
• публічна фінансова звітність
(від рівня адміністрації ВНЗ і аж до міністерства з публікацією звітності на електронних ресурсах відомств);
• вільний вибір предметів
(формування навчальної програми спільно з викладачами факультету);
• підвищення зарплат викладачам
(зменшення навантаження і підвищення зарплат, що дозволить займатися науковою діяльністю);
• вільний цілодобовий доступ до гуртожитків для студентів, які в них живуть;
• доступна освіта
(ліквідація механізмів корупції, збільшення держзамовлення і прозорість формування плати за проживання в гуртожитках та плати за навчання (для студентів-контрактників), недопущення зменшення законних гарантій доступності освіти).

Михайло Лебедь, відповідальний за зв’язки ФРІ з Міністерством освіти і науки нагадав, що після протестів 12 жовтня була задоволена лише частина вимог студентства: скасовані 6 найбільш одіозних пунктів скандальної постанови і 2 пункти переформульовані. Але в постанові залишилося ще блільше 20 пунктів, які не подобаються студентам. В обхід Конституції документ продовжує дозволяти встановлювати плату за складання абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання (“підготовка до вступу до вищих навчальних закладів та до зовнішнього незалежного оцінювання” – р.1, п.5), плату за користування Інтернетом (р.2, п.10; р.8 п.13) та послугами шкільних та університетських бібліотек (“виконання складних тематичних, інформаційних та довідково-бібліографічних запитів” – р.1, п.21), плату за обмундирування студентів та курсантів (р.1, п.17), плату за прийом кандидатських іспитів (р.1 п.11), плату за оформлення студентських та учнівських квитків, залікових книжок (р.8, п.7), плату за надання у тимчасове користування спортивного інвентарю та обладнання (р.4, п.3), плату за забезпечення оформлення документів про освіту (р.8, п.6), плату за харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах (р.1, п.18), пату за утримання вихованців у інтернатних навчальних закладах (р.1, п.19), а також сприятиме ще більшій появі платних “позакласних занять”, без яких високі оцінки учням та студентам просто не поставлять (пункти з усіх розділів постанови), та ін.

Частина вимог студентства дійсно була задоволена, проте з’явилися й інші питання – стипендіальне забезпечення, прозорість фінансової діяльності ВНЗ і найболючіше для української системи освіти прагнення комерціалізації навчального процесу.

“Ми хочемо кардинальних змін і поліпшень, а не “косметичний ремонт в хрущовці”, – дає оцінку скасованим пунктам скандальної постанови № 796 член “Прямої Дії” Андрій Мовчан. – Нам варто боротися. Університет мусить стати другим будинком для студента”.

Також були озвучені всі скандальні антистудентські ініціативи чиновників від освіти, починаючи з диференціації стипендій і закінчуючи проектом закону “Про вищу освіту”. Зокрема, проект нового Закону “Про вищу освіту” Міністерства освіти і науки дозволяє адміністраціям вищих навчальних закладів необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників (ст. 68 проекту); пропонує вилучити гарантію про прийняття на перший курс за безплатною формою навчання студентів дистанційної (заочної), вечірньої та екстернатної форм навчання (ст. 22 проекту); пропонує скасувати гарантію того, що фінансування підготовки кадрів з вищою освітою має здійснюється в обсягах не менших, ніж необхідних для забезпечення 100 і 180 студентів відповідних типів вищих навчальних закладів на кожні 10 тис. населення (ст. 67 проекту); загрожує узаконити хабарництво в школах та ВНЗ на стадії вступу абітурієнтів (ст. 43 проекту). Молодь також нагадала, що через Міністерство освіти часів попереднього Міністра був зареєстрований схожий законопроект № 6194 депутатів сьогоднішньої опозиції.

У всіх цих ідеях активісти бачать серйозну загрозу остаточного перетворення вищої освіти в прибутковий бізнес і тотального ущемлення соціальних прав студентів. “Набір креативу колосальний – зменшення стипендій, зменшення держзамовлення (у тому числі і для тих, хто вступає на магістратури), зміна правил вступу у бік корупції, тіньові схеми здачі приміщень шкіл в оренду. І це ще не повний список! Ці ініціативи треба задавити в зародку, або влада розчавить студентів “, – пояснює масштаб того, що відбувається член “Фундації Регіональних Ініціатив” Антон Делікатний.

Активісти закликають всіх студентів і викладачів вийти на солідарні акції протесту, які відбудуться 11 листопада.

З усіх питань звертайтеся:
380674042646, kameniev@gmail.com – Михайло
380634784185 – Андрій
380681217741 – Михайло
Інформація про організації:
Фундація Регіональних Ініціатив – https://fri.com.ua
Пряма Дія – http://direct-action.org.ua

Переглянути фотографії, скачати фрагменти аудіо-і відео-записів прес-конференції
і замовити їх повністю можна за адресою: http://un.ua/rus/article/294453.html

Інформація про протести 12 жовтня: http://bit.ly/no796

Інформація про діяльність ФРІ у справах захисту прав та інтересів студентства – https://fri.com.ua/tag/osvita

Залишити відповідь