Лебедь: “Комерціалізацію освіти відкладено. Чи надовго?”

Share

Верховна Рада відклала розгляд законодaвчих ініціатив про узаконення ще більшої комерціалізації освіти та легалізацію примусового працевлаштування випускників. Пропозиція про включення до порядку денного пленарного засідання парламенту законопроекту No. 6194 (проект Закону “Про вищу освіту”) не набрала достатньої кількості голосів, а законопроект № 6305 не потрапив до порядку денного. Ситуацію коментує Михайло Лебедь – член Київського регіонального комітету Всеукраїнської громадянської кампанії “МОЛОДІЖНА ВАРТА” та відповідальний за зв’язки ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) з Міністерством освіти і науки України.

“Існують усі підстави вважати, що розгляд зазначених законопроектів був відкладений, в тому числі, і через звернення студентських та молодіжних організацій. Ще до запланованого розгляду парламентсьий Комітет з питань науки і освіти отримав від ФРІ аналіз небезпек нового Закону “Про вищу освіту”. Про небезпеки проекту ми попередили і Міністерство освіти та науки. А після того, як “МОЛОДІЖНА ВАРТА” звернулася щодо обох законодавчих ініціатив до голів фракцій та лідерів політичних сил, ми навіть отримали невеличке, але документальне підтвердження того, що нас чують. Одна з опозиційних сил Верховної Ради письмово пообіцяла, що наші пропозиції будуть розглянуті на фракційному засіданні, а потім враховані під час розгляду у парламенті. Але, зокрема, найймовірнішою причиною того, що новий Закон “Про вищу освіту” досі не був прийнятий у першому читанні, думаю, є те, що депутати Партії регіонів вирішили просто не підтримувати зареєстрований депутатами-опозиціонерами законопроект.

Проте ймовірно також, що на позицію парламентської більшості могло вплинути Міністерство освіти і науки, яке зараз займається підготовкою ще одного проекту Закону “Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту”. Причому, як стверджує прес-служба Міністерства, проект цей, мовляв, вже пройшов “широке громадське обговорення”, і “пропозиції та зауваження громадськості були враховані”. Звісно, ці слова оптимізму не викликають, бо, зокрема, студентські та молодіжні організації документу ще в очі не бачили. Тому не дивно, що природній острах, зокрема, викликає інформація прес-служби, що цей проект визначає “вимоги до вищих навчальних закладів щодо кількості студентів денної форми навчання”. Нагадую – проект Закону “Про вищу освіту” No. 6194, який днями могли прийняти у першому читанні, пропонує скасувати присутні у чинному Законі гарантії про мінімальну кількість прийнятих на перший курс студентів-бюджетників, та про мінімальне державне фінансування підготовки мінімально необхідної кількості кадрів з вищою освітою. Чи не готує зараз Міністерство освіти таке ж, або ще гірше звуження прав і свобод студентів?

Відомо також, що Міністерство працює над проектом постанови Кабінету Міністрів “Про затвердження Положення про працевлаштування випускників вищих навчальних закладів України, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням”. Але наскільки в остаточному варіанті проекту забудуть, що Україна зобов’язалася скасувати примусову працю на своїй території, – цього не знає, мабуть, жодна молода людина.

Влада вже давно привчила нас, що довіряти їй не можна. Тож мусимо знову бути пильними, щоб з максимальною прискіпливістю аналізувати усі проекти нормативно-правових актів, які стосуються молоді.”

Текст звернення Національного комітету “МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ” щодо небезпек законопроекту № 6194http://tinyurl.com/2w24n5c

Текст звернення Київського регіонального комітету “МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ” щодо небезпек законопроекту № 6305http://tinyurl.com/3xvzk7y

Залишити відповідь