Покарати зло – акція протесту

Share

Непокаране зло вбиває активістів!

Що ближче до виборів, тим більшає тиск на громадських активістів по всій Україні. Але Україна – сильна, і громадськість не буде боятись погроз або фізичної розправи. Ми вимагаємо від правоохоронних органів виконання їх обов’язків та ефективного розслідування справ щодо нападів на активістів.

ФРІ запрошує доєднатись до всеукраїнської акції з вимогою розслідування злочинів проти активістів, журналістів та громадських діячів.

Коли? 7 серпня о 10.00

Де?  Центральне міське (обласне) управлінням поліції вашого міста!

Свого апогею протистояння громадянського суспільства і корумпованої влади в Україні досягло наприкінці 2013 року. Саме це протистояння породило явище під назвою “тітушки” – найманці, що спільно або за повної лояльності правоохоронних органів тиснуть і вчиняють насилля щодо журналістів, громадських діячів, активістів у зв’язку з їхньою позицією. Саме це протистояння призвело до подій Революції Гідності, після якої здавалося неможливим повернення країни до реальності, де людина може бути побитою чи вбитою за свою громадянську позицію.

Але цілковита безкарність нападників породила вседозволеність. З 2016 року один за одним відбуваються вбивства та напади на журналістів, активістів, правозахисників та блогерів по всій країні. Їх частота та інтенсивність зростає, проте жоден з цих випадків не розслідуваний ефективно правоохоронними органами та не доведений до суду.

 • 30 листопада 2013, Івано-Франківськ. Жорстоке побиття Максима Кицюка, активіста Євромайдану, екс-голови ВМГО “ФРІ”. Підозрюваних не встановлено.
 • 20 липня 2016, Київ. Вбивство журналіста Павла Шеремета. Досудове слідство не завершене. Підозрюваних не встановлено.
 • 23 грудня 2016, Торецьк Донецької області. Напад охорони нардепа Ігоря Шкірі на місцевих активістів та журналістів під час засідання міської ради. Четверо постраждалих. Досудове слідство не завершене. Підозрюваних не встановлено.
 • 17 квітня 2017, Торецьк Донецької області. Спалено автомобіль місцевого волонтера і активіста Володимира Єльца біля його будинку. Досудове слідство не завершено. Підозрюваних не встановлено.
 • 11 вересня 2017, Одеса. Невідомі напали на волонтерку і помічницю народного депутата Аліну Радченко. За словами потерпілої, слідство ідентифікувало і нападника, і замовника, проте жодних розшукових дій слідчі не вчинили.
 • 24 червня 2017, Одеса. Жорстоко побито місцеву активістку Світлану Підпалу. Підозрюваний у нападі встановлений, проте не встановлені замовники.
 • 30 серпня 2017, Харків. Напад на голову ГО “Харківського антикорупційного центру”, депутата Харківської обласної ради Дмитра Булаха. Підозрювані затримані і зізналися у вчиненні злочину.
 • 2 листопада 2017, Сєвєродонецьк Луганської області. Вбито депутата Сєвєродонецької міської ради, проукраїнського громадського діяча Сергія Самарського. Досудове слідство триває. Ні причини вбивства, ні підозрювані досі невідомі.
 • 27 грудня 2017, Київська область. Зникла активістка Ірина Ноздровська, яка займалася розслідуванням ДТП, в якому загинула її сестра. Тіло Ірини знайшли 1 січня з колото-різаними ранами. Досудове слідство триває.
 • 22 лютого 2018, Рівне. Підпал офісу проекту журналістських розслідувань «Четверта влада». Досудове слідство триває.
 • 13 березня 2018, Ужгород. Напад на активіста Івана Дюлая, члена ВМГО “ФРІ”. В той же час був побитий активіст Іван Данацко.
 • 16 березня 2018, Кривий Ріг. Побито місцевого громадського діяча Сергія Мокрякова. Нападники не встановлені.
 • 2 травня 2018, Київ. Напад на учасника АТО Дмитра Вербича. Підозрювані встановлені. Досудове слідство триває.
 • 24 травня 2018, Одеса. Напад на місцевого активіста, голову ГО “Небайдужі” Сергія Стерненка. Вчиняючи заходи самооборони, Сергій вбив нападника, сам отримав поранення. Це був третій напад за рік на Стерненка, щоразу він звертався до поліції з проханням надати йому державну охорону, проте представники поліції ігнорували його звернення.
 • 5 червня 2018, Одеса. Напад на антикорупційного активіста Віталія Устименка. Підозрювані не встановлені. Досудове слідство не завершене.
 • 18 червня 2018, Херсон. Невідомі напали на журналіста Сергія Нікітенко, він пов’язує напад із професійною діяльністю. Підозрювані не встановлені.
 • 31 липня 2018, Херсон. Здійснено напад на радницю міського голови Херсона Катерину Гандзюк, відому тим, що вона викривала корупційні схеми херсонської поліції. Нападник облив Катерину кислотою, внаслідок чого вона отримала 35% опіків шкіри.
 • 31 липня 2018, Бердянськ Запорізької області. Двома пострілами в спину невідомий чоловік убив добровольця АТО і активіста Віталія Олешко. Напередодні Віталій розповідав журналістам про свій конфлікт з місцевими олігархами. Підозрюваний у вбивстві затриманий.

Однією з причин нерозслідування наведених випадків є те, що представники нереформованих поліції, прокуратури та СБУ часто є зацікавленою стороною або перебувають в залежності від замовників нападів.

Вважаємо, що напади на активістів, громадських діячів, правозахисників та журналістів повинні розслідуватись на загальнонаціональному рівні. А за ефективність розслідувань повинні відповідати особисто міністр внутрішніх справ Arsen Avakov, голова Національної поліції Сергій Князєв, генеральний прокурор Юрій Луценко, голова Служби безпеки України Василь Грицак.