Заява громадських об’єднань щодо обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Share

Ми звертаємось до українського парламенту та народних депутатів України.

Нас турбує ситуація, яка склалась навколо обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – дуже чутливої інституції для нас, правозахисників.

Нас щиро здивували застосування квотного принципу в цьому питанні і запропоновані на розгляд парламенту кандидатури . Це ненормально, коли ми дізнаємось про кандидатури пост-фактум, коли вже підписи зібрано.

Критично важливо, щоб посаду Уповноваженого обійняв не політик. Уповноважений має бути незалежним гравцем. Посада Уповноваженого не може бути предметом політичного торгу та кулуарних домовленостей. Так само недопустимими є пропозиції деяких політиків та активістів обрати на цю посаду Євгена Захарова, який останні декілька років послідовно демонструє лояльність керівнику МВС України Арсену Авакову.

Обрання на посаду Омбудсмана політика, політично ангажованої людини чи людини із сумнівною репутацією загрожує конституційній незалежності посади Уповноваженого, знищенням довіри до цієї інституції та паралізацією її діяльності. Омбудсман має бути ефективним механізмом, а не бутафорським органом чи високовартісним адвокатом політичної партії.

Відкритий конкурс на посаду Уповноваженого – ідея слушна. Але наявність самої лише процедури відкритого конкурсу не гарантує бажаного результату. Показовими є декілька останніх «відкритих» конкурсів.

За результатами роботи комісії, яку утворив Міністр МВС України Арсен Аваков (членом комісії був Євген Захаров), на посаду Голови Національної поліції було призначено цілком комфортну для міністра кандидатуру начальника Департаменту карного розшуку Сергія Князєва. Громадськість була явно незадоволена цим призначенням .

Наслідком роботи комісії, яку утворив Міністр юстиції України Павло Петренко (членом цієї комісії був син Євгена Захарова – Борис ), стало призначення на посаду Директора Координаційного центру з надання правової допомоги заступника Міністра – Павла Мороза. Після цього обурена була не тільки громадськість  – працівники самого Координаційного центру з надання правової допомоги оголосили безстрокову акцію протесту .

На жаль, «відкриті» конкурси за участі громадськості використовуються для «одобрямсу» потрібних владі кандидатур.
Водночас, більше року триває конкурс на посаду Голови Державного бюро розслідувань. До конкурсної комісії за квотним принципом делегували своїх представників парламент, Кабмін та Президент. При цьому, деякі з 9 членів комісії навіть не відповідають вимогам закону і лише декількох із них можна з натяжкою назвати незалежними.

Закон України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» треба змінювати в бік більш відкритої процедури обрання Омбудсмана та запровадження конкурсу. Але за нинішніх політичних умов такий сценарій не виглядає оптимальним.

Ідеальною стала б «джентельменська» домовленість між усіма політичними гравцями про те, що посада Уповноваженого не входить до жодних квот, не є предметом перемовин і має бути зайнята правозахисником, віддаленим від політики.

Наявна процедура призначення Уповноваженого з таємним голосуванням в принципі може бути прийнятною, але тільки за умови, що номінантами стануть не політики, а справжні правозахисники. Якщо ж буде застосовано квотний принцип, то не важливо, за якою процедурою політик потрапить на посаду Омбудсмана.
При обранні кандидатів, заслуговують уваги активні правозахисники – Координатор інформаційного напряму ініціативи «Восток-SOS» Костянтин Реуцький  та Президент фундації «Громадська Альтернатива» Марія Ясеновська.

Крім того, на наше щире переконання, чинний Уповноважений Валерія Лутковська має бути як мінімум серед кандидатів, внесених на розгляд Верховної Ради України.

Явно незаслуженим нам видається цілковите ігнорування її досягнень. Це і створення системи Національного превентивного механізму запобігання катуванням, і захист та просування права на доступ до публічної інформації, і захист персональних даних, і активна позиція у Конституційному Суді України. Не кажучи вже про дуже важливу роль, яку Валерія Лутковська відіграла у поверненні на підконтрольну Україні територію ув’язнених осіб з території ОРДО та ОРЛО. Окремо відзначаємо створення потужної команди фахівців та експертів, а також широкий діалог та залучення до діяльності активістів та правозахисників.

В будь-якому разі, кандидатами на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини можуть бути тільки рівновіддалені від політичних сил правозахисники (після консультацій з громадськістю) і аж ніяк не народні депутати України, при всій до них повазі.

Ми звертаємось до депутатських фракцій та груп, позафракційних народних депутатів України та Голови Верховної Ради України із пропозицією номінувати всіх достойних кандидатів на посаду Омбудсмана від громадськості, включаючи чинного Омбудсмана.

Від імені ГО «Правозахисна Ініціатива»,
Виконавчий директор Михайло Каменєв
Голова Правління Руслана Коренчук


Від імені ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив»,
Голова Надія Гранкіна
Голова Ради Старійшин Віталій Селик

Довідково:
ГО «Правозахисна Ініціатива» – команда небайдужих людей, переконаних, що права людини і основоположні свободи мають бути гарантовані, дотримані і захищені.

За додатковою інформацією прохання звертатись до Михайла Каменєва:

ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» – заснована 2002 року, найбільша в Україні незалежна молодіжна громадська організація, яка об’єднує понад 1000 проактивних молодих людей у 46 осередках країни, які спільно діють заради позитивних змін у суспільстві.