Офіційна заява ВМГО “ФРІ” із приводу законопроекту 1577, та пунктів про відміну пільг для студентів і інвалідів.

Share

ВМГО “ФРІ” констатує факт порушення прав студентів та робить офіційну заяву із приводу законопроекта 1577.images

Ми висловлюємо обурення діями нової влади. Останнім часом багато уваги приділяєтся економії бюджету за рахунок найменш забезпечених прошарків населення, зокрема економії на скасуванні пільг студентам. Це все проявлялось у пропозиціях  Міністерства фінансів щодо економії бюджету держави.

Зараз діючий уряд намагаєтся одним пакетом внести зміни до існуючого закону “Про вищу освіту”, зокрема внести пункт: «Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів.». Це означає, що можливість пільгового проізду студентів буде залежати від місцевого самоврядування. Місцеві бюджети систематично не покривають витрати на заробітну плату та плату за комунальні послуги у сфері освіти, щороку потребуючи на це дотацій з державного бюджету та взяття позик. Як наслідок, покладання питань щодо фінансування пільгового проїзду на органи місцевого самоврядування є недоцільним та неефективним. Навіть за умов очікуваної децентралізації та збільшення надходжень до місцевих бюджетів подібні “м’які” формулювання (що ті чи інші пільги лише можуть фінансуватися місцевою владою, а не обов’язково повинні існувати) дозволять виділяти кошти по залишковому принципу або не виділяти взагалі. Тому, вилучення певних соціальних гарантій із законодавства фактично означає скасування цих пільг.

Наслідками впровадження даних рішень являтимуться:

– Україна отримає не рівні права студентів у різних регіонах;

– одним з впливових факторів вибору абітурієнтом ВНЗ стане ставлення місцевої влади до забезпечення  студентських пільг;

– акції протестів із потребою забезпечити пільги студентам;

– зниження рівня освіти (пріорітет надаватиметься роботі, а не навчанню).

Ми, ФРІ, реалізуємо низку регіональних та всеукраїнських ініціатив і проектів, серед них— «Твоя країна», «Клуб українського кіно», «Фонд підтримки бібліотек», «Наша музика», освітні табори «Лідер», «Крок до лідерства» тощо. На різноманітні акції та заходи в рамках місцевих проектів молодь з одних міст приїжджає в інші міста. Скасування пільги на проїзд призведе до зменшення кількості молоді, котра буде в змозі приймати участь в даних проектах, а як наслідок зменшиться ефективність проведення даних культурних заходів та зниження загального рівня розвитку молоді України.

Ми, як організація, заявляємо, що законопроект 1577 не є практичним та багатообіцяючим. Економія бюджетних коштів за рахунок  студентів, інвалідів та інших малозабезпечених громадян – це не конструктивно. Все студентство України, а також особисто ми, молодіжна організація ФРІ, невдоволене зняттям пільг для студентів, забороною злиття, приєднання спеціалізованих закладів (що дозволило б максимізувати ефективність використання приміщень і сприяло б створенню потужного освітнього комплексу). Ми  бажаємо запровадження штрафів та адміністративних робіт за забруднення навколишнього середовища, що дозволить залучити додаткові фінансові ресурси до бюджетку держави.

Також звертаємо вашу увагу на дуже важливу і несприйнятну зміну, що потенційно може вплинути на структуру середньої освіти загалом: автори законопроекту пропонують змінити 35 статтю  ЗУ “Про освіту”, де державою гарантується право за здобуття повної середньої освіти та її оплату з бюджетних коштів, а також встановлювалася її обов’язковість. Натомість нова норма гарантує лише право на здобуття загальної середньої освіти. Цю зміну потрібно розглядати в контексті згаданих вище пропозицій Міністерства фінансів, де йшлося про необхідність змін до Конституції, які б скасували обов’язковість саме повної загальної середньої освіти та безоплатність освітніх послуг. Нагадаємо, що згідно із 53 статею Конституції, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Крім того, повна загальна середня освіта є загальнообов’язковою.

Виходячи з цього, ми можемо припустити, що в планах Міністерства фінансів (чи уряду загалом) є подальше ініціювання змін до Конституції та введення плати за навчання у старшій школі(10 – 11 класи) або обмеження доступу до неї, наприклад, шляхом запровадження конкурсного вступу. Без таких змін нова редакція 35 статті Закону “Про освіту” не зможе забезпечити “економне та раціональне використання державних коштів” (саме так у пояснювальній записці визначається мета даного законопроекту).

У зв’язку з усім вищесказаним рекомендуємо переглянути редакцію законопроекту 1577 та прибрати пункти, які стосуются пільгового проїзду студентів та інвалідів, безоплатність повної середньої освіти і залишити ці норми в законах без змін. Економія на школярах і студентах може забезпечити економію бюджетних коштів тут і зараз, однак економити на молоді, майбутньому нашої країни, – велика помилка.

Залишити відповідь