Відкалавурила «Калавурня»

Share

 DSCN9663Уже вдруге на Черкащини відбулася Всеукраїнська літературна наметова школа-табір «Калавурня», яка об’єднала понад 100 осіб, серед них учасники, організатори, тренери із різних куточків України: Вінниці, Глухова, Дніпропетровська, Донецька, Запоріжжя, Знам’янки, Золотоноші, Івано-Франківська, Ірпеня, Канева, Києва, Кіровограда, Кривого Рога, Лубен, Луганська, Луцька, Львова, Миколаєва, Первомайська, Переяслава-Хмельницького, Сміли,  Харкова.

Мабуть, прикметно стало, що саме на День Конституції України відбулося відкриття заходу.

Ведучі Оксана Галаєва та Олена Мяус познайомили з усіма учасниками, зачитали принципи табору. Голова обласної ради Валентина Коваленко  привітала усіх присутніх зі святом Конституції, відзначила, що в ці дні це є дуже символічним, адже події, що відбуваються в Україні, є трагічними, висловила прагнення, щоб нарешті наступив мир. Валентина Михайлівна вручила Оксані Галаєвій та Олені Мяус ювілейну відзнаку «200 років з дня народження Т.Г. Шевченка», відомі ж майстри пензля отримали сувеніри.DSCN9696

Не випадково Прапор України тримали донеччанка та черкащанин.

Насичена програма передбачала не тільки майстер-класи, цікаві зустрічі, творчі лабораторії із літератури, а й акторської майстерності, психології творчості, петриківського розпису, малюнка, позитивної психотерапії, проектного менеджменту.

У перший день відбувся майстер-класи Івана Дубініна «Як написати літературну пародію». Іван Іванович запропонував учасникам твори письменників і на них написані пародії. Найкоротшим віршем є твір «Диво» Валерія Кикотя… і «Пародія» І. Дубініна.DSCN9763

Олександр Солодар у майстер-класі «Магія слова» провів певний психологічний тест, запропонував присутнім виконати завдання: з’єднати дев’ять крапочок чотирма лініями, не відриваючи руки. «Треба піднятися над проблемою, вийти за межі того, що ви бачите. Так само в літературній творчості: для того, щоб створити щось нове треба вийти за межі того, що ви знаєте, що ви можете». У когось вийшла стріла – це вихід за межі звичайного, наявне оригінальне бачення. Беззаперечно, погоджуємось із міркуваннями учасників та лектора, що художник працює із кольором, виражає думку за допомогою фарб, а письменник за допомогою слова, літературних засобів. Насправді можливості слова безмежні.DSCN9995

Вікторія Старченко в «Основах комунікації» розмірковувала, що таке комунікація, учасники мали змогу представляти один одного.

Артур Шаповал, досліджуючи психологію творчості, наголошував на її природі, цитував Любка, аналізував взаємозв’язок Божевілля і норми (Ломброзо).

Навіть ті, хто не вмів малювати, зміг насолодитися майстер-класом художника, дизайнера одягу, голови творчого клубу «ЧАШка Кави» Ірми Пашківської, де запропоновано було зобразити простим олівцем яблуко.DSCN9996

Один із тих майстер-класів, який користувався популярністю, став С. Пантюка “Як створити та реалізувати літературно-мистецький проект” , де доповідач навів приклад із досвіду, який існує за кордоном – літературні агенції, до яких письменник надсилає резюме – уривок, а лише потім твір.

Найбільш насиченим був другий день, де своїм досвідом ділилися Олександр Солодар  у «Майстерні слова»,  Василь Трубай «Як написати кіносценарій», Сергій Пантюк «Роль сучасних літературних об’єднань у творчому розвитку молоді. Діяльність НСПУ: робота з молоддю, умови вступу”.

 «Лікнеп для прозаїків-початківців» провела Світлана Горбань. 

Катерина Михайленко доступно та змістовно закцентувала увагу на жанрах фотографії, розповіла, які існують певні правила щодо світла, композиції, як вловити потрібний момент.

 Вікторія Осташ про створення фотопоезії  відзначила: «Коли ми читаємо книгу, який вплив ілюстрації. Є яскраві фотографії, які передають внутрішню сутність». Візуальна зорова поезія – вплив на читача сприймається як головоломка. Вікторія відзначила, що існує візуальна поезія, представником такої лірики є Віктор Неборак. Дійсно, фотографія додає настрою до поезії.

Голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» Руслана Коренчук розповідала про позитивну психотерапію, чим вона відрізняється від позитивної психології

Третій день відрізнявся від попереднього. Адже, крім майстер-класів, відбувалися роботи у групах, де літератори обговорювали, аналізували вірші, прозу. Творрчими лабораторіями керували: Василь Трубай, Сергій ПАнтюк, Вікторія Осташ,

Для бажаючих повчитися монтувати відео Олена Мяус доступно та змістовно зорієнтувала: в яких програмах можна створити відео, продемонструвала приклади.

Багатьох вразив майстер-клас «Класичні помилки під час декламування поезії  молодими авторами», запропонований і проведений одним із учасників «Калавурні» Олександром Ткачинським. А саме поєднання теоретичних та практичних навичок, декламування віршів бажаючими створили неймовірну атмосферу довіри, насолоди.  

Високим рівнем відзначалися майстер-класи режисера Олександра Ігнатуші.

Смачні сніданки, обіди, вечері стали можливі завдяки  чуйному та професійному керівництву досвідченої кухарки Антоніни Романенко.

Ранок починався із руханки, яку майстерно проводив відомий слеміст, письменник Сергій Пантюк.

На урочистому закритті табору було відзначено найактивніших і їм вручено подарунки, надані письменником, відомою людиною на Черкащині Леонідом Даценком.

Схід – Захід, Південь та Північ – єдина неподільна країна. Отже, ця школа об’єднала молодих, маститих, та тих, хто вперше став на літературну сходинку, письменників із усієї України, зруйновано стереотипи.

Висловлюємо щиру подяку усім, хто долучився до проведення  табору, допоміг в організації: а це голова правління благодійної громадської організації «Дахнівська січ» Микола Мирза, голова цієї ж організації Максим Зеленський. Яку насолоду отримали гості із інших міст, проживаючи у наметах. А це стало можливим завдяки підтримці підприємця з Праги Ігоря Макаренка, який для «Калавурні» подарував сім наметів.

Сподіваємось на зустріч у наступному році.

Оксана Галаєва, м. Черкаси

Залишити відповідь