ФРІ підтримала звернення щодо строків сповіщення про мирні протести в законопроекті №2450

Share

Президенту України
ЯНУКОВИЧУ В.Ф.

Раднику Президента України, керівнику Головного управління з питань конституційно правової модернізації Адміністрації Президента України
СТАВНІЙЧУК М.І.,

Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини,
ЛУТКОВСЬКІЙ В.В.,

Голові депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді України
ЄФРЕМОВУ О.С.,

Голові Верховної Ради України
ЛИТВИНУ В.М.,

Голові Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин
ЗАРУБІНСЬКОМУ О.О.

Щодо строків сповіщення про мирні зібрання в законопроекті №2450

Шановні представники української влади!

Свобода мирних зібрань в Україні — у небезпеці! Як свідчать дані з Єдиного реєстру судових рішень за 2011 рік, 89,4% судових справ про протести завершуються забороною їх проведення. Кількість судових заборон мирних зібрань у 2011 була більшою, ніж у 2010, а у 2010 році — вдвічі більшою, ніж у 2009 році. І це попри те, що український народ є мирним — лише 4% протестів в Україні, згідно моніторингу протестної активності Центру дослідження суспільста за 2011 рік, є або немирними (відбуваються з насильницькими діями щодо людей), або відбуваються з нанесенням безпосередньої фізичної шкоди майну. Тож судова система в Україні потребує реформ, а судді – перевиховання і додаткової освіти.

Проте влада, доопрацьовуючи зараз сумнозвісний законопроект №2450 “Про порядок організації і проведення мирних заходів”, хоче, щоб протестувальники повідомляли її про свій захід не менше ніж за 2 робочих дні до його проведення. Але двох днів, як показує вітчизняна практика, достатньо, щоб корумпований суд під будь-яким приводом заборонив людям збиратися. І навіть якщо в законопроект №2450 під час доопрацювання буде дійсно закладена основа для реформи судової системи в Україні, ми ще довгий час матимемо інерцію негативних процесів — майже 90% судових заборон проведення протестів.

Але існує кращий шлях — шлях диференціації строків сповіщення про проведення мирних зібрань в залежності від типів зібрань. Нагадуємо, що остаточним і таким, що не підлягає оскарженню, згідно зі статтею 152 Конституції та статтею 63 Закону “Про Конституційний Суд України”, є Рішення Конституційного Суду від 19 квітня 2001 року, у якому сказано, що предметом законодавчого регулювання є визначення конкретних строків завчасного сповіщення саме з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення, тощо.

Тож, з метою збереження в Україні свободи мирних зібрань, просимо підтримати лише такий закон “Про свободу мирних зібрань”, який би включав такі принципові положення щодо строків сповіщення:

  • Відповідно до Рішення Конституційного Суду України, терміни повідомлення про мирне зібрання мають бути у розумних межах і не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право. Такі терміни мають слугувати гарантією реалізації свободи зібрань. Мінімальний термін повідомлення повинен бути не більшим ніж 12 годин до початку мирного зібрання. Метою повідомлення про мирне зібрання має бути виключно надання часу владі для підготовки захисту зібрання. У випадку повідомлення влада несе відповідальність за захист зібрання.
  • Відсутність або несвоєчасність повідомлення про проведення мирного зібрання не можуть бути підставами для обмеження свободи мирних зібрань шляхом судової заборони, а також не можуть бути підставами для втручання представників органів внутрішніх справ у здійснення свободи мирних зібрань та перешкоджання у проведенні мирних зібрань, в тому числі для силового перешкоджання.
  • Процедура повідомлення не має жодним чином ускладнюватися. Закон не повинен покладати на громадян не передбачені Конституцією та міжнародними правовими документами обов’язки щодо погодження проведення зібрань.
  • Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у законі має бути передбачена можливість спонтанних мирних зібрань – зібрань, завчасне сповіщення про проведення яких було обґрунтовано неможливим.

Підтримати звернення можна, надіславши лист від імені своєї організації на res-publica1@yandex.ru

Повний список організацій-підписантів Всекраїнська ініціатива “За мирний протест!” (організацією-учасницею якої є ФРІ) обіцяє вивісити тут – http://zmina.org.ua/?p=2229

Залишити відповідь