Правозахисники вдруге підтримали студентів стосовно проблем законопроектів “Про вищу освіту”

Share

Правозахисники вдруге підтримали студентські та молодіжні організації в своїй оцінці небезпек законопроектів “Про вищу освіту”. Минулого разу представники Української Гельсинської спілки з прав людини (УГСПЛ), Центру громадських свобод (ЦГС) та Харківської правозахисної групи (ХПГ) підтримали позицію студентства проти ініціативи необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників, яка міститься у “законопроекті Табачника” №9655. Цього разу УГСПЛ коментує пропозицію узаконення можливості виключення студента з ВНЗ за плагіат, яка міститься в законопроектах №9655 та №9655-2.

Володимир Яворський, УГСПЛ

Заступнику Голови ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ)

Михайлу Каменєву

Відповідь на звернення

У відповідь на ваше звернення від 23 січня 2012 року щодо розяснення позиції нашої організації щодо окремих норм проектів Закону “Про вищу освіту” вважаємо за необхідне вказати наступне.

Закон України  “Про авторське право і суміжні права” встановлює визначення плагіату та порядок цитування творів інших авторів. Кримінальним та цивільним кодексом встановлено відповідно кримінальну та цивільну відповідальність за порушення авторських та суміжних прав таким способом. Цей закон є базовим для усіх правовідносин в Україні щодо цієї сфери й інші норми законодавства мають відповідати цьому закону.

Закон України  “Про авторське право і суміжні права” ґрунтується на численних нормах міжнародних договорів, ратифікованих Верховної Радою України.

Тому встановлення у законі про вищу освіту іншого, ніж у вже чинному законі про  авторське права та суміжні права, визначення плагіату або порядку  цитування творів інших авторів  буде суперечити нормам міжнародного права, чинному законодавству й вноситиме плутанину в законодавство.

Однак, це не виключає можливості визначення законом про  освіту особливостей дисциплінарної відповідальності за плагіат чи порушення правил цитування  творів інших осіб під час освітнього процесу. Дисциплінарна відповідальність у такому випадку слугує додатковою відповідальністю й може існувати поряд із цивільною чи кримінальною. Наприклад, видами такої відповідальності можуть бути позбавлення вченого звання чи отриманої оцінки, не зарахування письмової роботи, відрахування чи звільнення (оскільки ця норма має стосуватися не тільки учнів, студентів, але й викладачів).

Рекомендації:

  1. Вилучити з проекту визначення плагіату та порядку цитування творів інших авторів;
  2. Зробити відсилочну норму щодо плагіату та цитування творів інших авторів до закону про авторське та суміжні права;
  3. У разі порушення норм закону про авторське право та суміжні права можливо передбачити додаткові дисциплінарні покарання для студентів та викладачів в залежності від серйозності порушення.

З повагою,

Володимир Яворський,

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Скан-копія висновку УГСПЛ http://gazeta.univ.kiev.ua/img/2731_01.jpg, http://gazeta.univ.kiev.ua/img/2731_02.jpg

Порівняльна таблиця питання плагіату в законопроектах “Про вищу освіту”http://lebed-michael.livejournal.com/63205.html

Залишити відповідь