Громадськість вважає урядовий проект виборчого закону недемократичним

Share

13 жовтня відбулась прес-конференція Партнерства “Новий Громадянин” за участю представника коаліції організацій “МОЛОДІЖНА ВАРТА” (у яку входить ФРІ), де була оприлюднена заява громадськості щодо виборчого законодавства.

В заяві громадськість висловила публічну оцінку процесу створення нових виборчих правил в державі. На думку активістів громадських організацій, влада повністю проігнорувала вимогу суспільства щодо забезпечення прозорості та максимального залучення громадських експертів до процесу розробки нового закону, подання якого на розгляд парламенту очікується вже найближчим часом.

Як зазначається в заяві, основною проблемою у нинішній ситуації є те, що пропонована владою виборча модель — так звана змішана, або мажоритарно-пропорційна — була нав’язана безальтернативно, без будь-якого врахування думки як українських так і міжнародних експертів, які неодноразово заявляли про неприпустимість повернення до дискредитованих і малоефективних форм виборчого механізму.

“Досвід попередніх виборів красномовно свідчить, що саме мажоритарна система найчастіше ставала полем для фальсифікації волевиявлення громадян, – наголосив Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України. – Якщо ми хочемо дійсно змусити політиків бути більш відповідальними та підзвітними виборцю, тоді найкращий спосіб – це пропорційна система з відкритими списками. Натомість те, що нам пропонують зараз – це суміш, яка увібрала найгірше як з пропорційної так і мажоритарної систем. Це явна деградація”.

Окрім згаданого, залишається багато інших проблемних моментів, які розробники законопроекту не поспішають вирішувати. На думку учасників прес-конференції це і питання вчасного формування виборчих округів, і справедливого укомплектування виборчих комісій, і спрощення реєстрації кандидатів в округах та багато інших.

Водночас, за словами представника громадянської кампанїї “МОЛОДІЖНА ВАРТА” Олександра Солонтая – існує не лише юридичний аспект проблеми, але й політичний. “Кандидати повинні бути зобов’язаними публікувати свої передвиборчі програми. В законопроекті Мін’юсту це положення не виписане, а відтак – нас знову чекає гра в популізм та купівлю голосів за гречку, – зазначає активіст. – Люди втомилися від порожніх обіцянок – потрібні реалістичні програми. І ми будемо проводити моніторинг, за яким порівняємо, як за 5 років змінюються наявні програми у кандидатів у депутати. Це сприятиме здійсненню більш усвідомленого вибору громадянами”. Олександр Солонтай зауважує, що з досвіду останніх виборчих кампаній, є інформація, що в Україні населення пасивно ставиться до виборів. Найбільш пасивними є молоді люди… Ми маємо дуже великий запас виборців із молодих людей до 35 років, які взагалі не мають досвіду голосування.

Загалом, учасники прес-конференції були одностайні – пропоновані владою зміни до виборчих правил у нинішній формі не відповідають демократичним стандартам, а відтак потребують значних доопрацювань, з врахуванням позиції громадянського суспільства.

Залишити відповідь