Громадськість та депутати зупинили фальсифікацію анти тютюнового закону – справа за Литвином!

Share

Під таким гаслом 27 жовтня 2011 року, в інформагентстві «Інтерфакс-Україна» відбулась прес-конференція представників громадських організацій Коаліції за вільну від тютюнового диму Україну та народних депутатів.
Прийнятий 22 вересня цього року Верховною Радою законопроект № 5164 досі не надійшов на підпис Президенту, оскільки після голосування, на етапі узгодження тексту Комітетом та юридичним управлінням Апарату ВРУ, відбулася підміна його тексту. Цей факт, зокрема підтверджено у висновку Регламентного комітету, адресованому Володимиру Литвину 17 жовтня 2011 року: «…в остаточній редакції Закону не відтворені прийняті в першому читанні зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». На початку виступу співавтор законопроекту, народний депутат Леся Оробець, наголосила: «Як у класичному сценарії хочу повідомити вам дві новини: хорошу та погану. Хороша – регламентний комітет підтвердив факт фальсифікації проголосованого в цілому законопроекту про заборону реклами тютюну. Погана – цей комітет, всупереч регламенту, стежити за виконанням якого є його основною місією, “в порядку виключення” пропонує переголосувати весь закон, чим однозначно скористаються тютюнові лобісти, щоб взагалі його провалити. Таким чином, замість того, щоб за фактом доведеної фальсифікації ініціювати розслідування і покарати винних, парламенту пропонують йти на поводі тютюнових лобістів, а не виправити сфальсифіковані статті і негайно направити проголосований закон на підпис Президенту. Як писав байкар Глібов, покарали щуку і кинули у річку. Тому будемо боротися далі – винні у фальсифікації мають бути покарані, а проголосований у ВРУ закон має вступити у дію».
У свою чергу директор Інституту медіа права Тарас Шевченко зазначив: «Законопроект № 5164 ухвалений. Регламент Верховної Ради не передбачає процедури скасування результатів голосування про ухвалення закону і відправлення його на повторне друге читання. На нашу думку, особа яка внесе таку пропозицію перевищить свої повноваження. Такі дії вигідні виключно представникам тютюнової індустрії, які намагаються затягувати ухвалення нових заборон реклами та спонсорства тютюнових виробів. Це унікальний випадок, коли Верховна Рада хоче направити на переголосування закон, який захищає громадян, для того, щоб зробити його слабшим».
При цьому голова правління регіонального центру громадянського представництва «Життя», Андрій Скіпальський підкреслив, що вся відповідальність стосовно рішення щодо долі анти тютюнового проекту Закону лежить на Голові Верховної Ради. «Володимир Литвин має підтверджений регламентним комітетом факт фальсифікації законопроекту № 5164 після його голосування в цілому. Очевидно, що тютюнові лобісти всіляко схиляють його до повторного розгляду всього законопроекту. Проте я хочу наголосити, що подібне рішення прямо суперечить не лише регламенту і здоровому глузду, а й може трактуватися як співучасть в цій брудній історії. Я щиро сподіваюся, що Володимир Литвин прислухається до громадськості, а також до здорового політичного глузду. Співучасть у «провалі» закону про заборону реклами тютюну на передодні виборів може бути політичним самогубством», – зауважив Андрій Скіпальський.
Також під час прес-конференції було озвучено відкрите звернення п’ятдесяти українських громадських організацій до Голови Верховної з вимогою якнайшвидше підписати проект Закону № 5164 та направити його на підпис Президенту у найближчий час.
«Закликаємо Вас як Голову Верховної Ради підписати текст законопроекту, скоригований профільним Комітетом відповідно до висновку Регламентного Комітету, та подати проект Закону на підпис Президенту у найближчий час, – йдеться у зверненні громадських організацій. Також закликаємо Вас унеможливити повторний розгляд законопроекту № 5164, оскільки таке рішення значно відтермінує час прийняття цього закону, повністю відповідатиме інтересам транснаціональної тютюнової індустрії та взагалі поставить під сумнів реалістичність впровадження подібних законодавчих змін», – йдеться у відкритому зверненні громадськості.

Юлія Солоха,
Координатор медіа програм “Регіонального центру
громадянського
представництва “Життя”
yulia@center-life.org

One thought on “Громадськість та депутати зупинили фальсифікацію анти тютюнового закону – справа за Литвином!

Залишити відповідь