Молодіжні та студентські організації пропонують владі доопрацювати проект нового Трудовго кодексу

Share

Національний комітет Всеукраїнської громадянської  кампанії “МОЛОДІЖНА ВАРТА”, до складу якого входять 12 позапартійних всеукраїнських молодіжних організацій та 2 об’єднання органів студентського самоврядування, запропонував українській владі провести обговорення редакційних змін в проекті нового Трудового кодексу. А ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) – організація-член комітету – просить владу не не розглядати у Верховній Раді законопроект у другому читанні до того, як відбудуться повноформатні перемовини з молоддю. ФРІ також дякує профспілці “Захист праці” за допомогу в аналізі законопроекту.

Текст звернення “МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ”:

Президенту України
ЯНУКОВИЧУ В.Ф.

Голові депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді України
ЄФРЕМОВУ О.С.

Міністру соціальної політики України
ТІГІПКУ С.Л.

Голові парламентського Комітету з питань соціальної політики та праці
ХАРІ В.Г.

Щодо нового Трудового кодексу України

(законопроекту № 1108)

Шановний Вікторе Федоровичу!

Шановний Олександре Сергійовичу!

Шановний Сергію Леонідовичу!

Шановний Василю Георгієвичу!

Національний комітет громадянської кампанії “МОЛОДІЖНА ВАРТА” на своєму засіданні 20 вересня розглянув проект нового Трудового кодексу України, і змушений звернутися до Вас з наступним:

І. Окремі положення нового Трудового кодексу суперечать передвиборчій програмі Партії регіонів “Стабільність і добробут” та передвиборчій програмі Президента “Україна для людей”. І разом з тим, частина програми взагалі не ввійшла до проекту кодексу, що є неприпустимим з огляду на те, що це базовий документ у сфері регулювання питань праці. Зокрема, Трудовий кодекс в такому вигляді не врегульовує проблеми, які неодноразово підіймалися в програмних документах Віктора Януковича та Партії Регіонів:

– працевлаштування молоді за першим і наступним робочим місцем;

– відносини між роботодавцями та працівниками, що потребують покращення житлових умов;

– особливості працевлаштування молодих спеціалістів в бюджетних установах тощо.

Без зазначення в кодексі цих базових норм, встановлення загальних правил і визначення їх, чи дроблення посилань на спеціальні закони та постанови, прийняття кодексу буде лише декларацією про наміри здійснення реформ, а не самою реформою, щонайменше для 13 млн. молодих виборців.

ІІ. Крім того, зауважимо, що ряд положень кодексу в такому вигляді, як він переданий на друге читання, викликають значне занепокоєння молоді. Тому пропонуємо здійснити  доопрацювання вже прописаних норм проекту, зокрема:

1. В ст.143 проекту нового Трудового кодексу зазначити максимальну межу тривалості робочого дня при підсумковому обліку робочого часу (як це запропонував Голова Федерації профспілок України Хара В.Г., ініціювавши розгляд у Верховній Раді розгляд законопроету “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо тривалості робочого дня (зміни)” № 4682-д від 01.07.2010);

2. Змінити п.4 ст.303 проекту нового Трудового кодексу від ідеї звільнення неповнолітніх працівників суб’єкта малого підприємництва без отримання згоди місцевої служби у справах дітей, щоб перешкодити збільшенню кількості випадків експлуатації дитячої праці. Слід повернутися до норм ст.198 чинного Кодексу законів про працю щодо державного обмеження прав роботодавців звільняти працівників молодше 18 років.

3. Змінити п.2 ст.327 проекту нового Трудового кодексу встановивши верхню межу тривалості відпрацювання працівників, або верхню межу відшкодування роботодавцю витрат, пов’язаних з оплатою професійної підготовки, перепідготовки чи підвищенням кваліфікації працівників, запобігши утриманню працівників роботодавцями через маніпулювання заробітною платнею, доходами та погіршенням умов праці.

4. Відмовитись в ст.13 проекту нового Трудового кодексу від ідеї законодавчого введення нормативних актів роботодавців у сфері праці шляхом видання роботодавцями в односторонньому порядку наказів, розпоряджень та рішень. Впевнені, що узаконення даного нововведення призведе до чисельних зловживань з боку роботодавців. Тому радимо повернутися до ідеї державного регулювання умов праці законами України (Цивільним кодексом, Кодексом законів про працю та ін.).

5. Відмовитись в чт.1 ст.121 та чт.5 ст.122 проекту нового Трудового кодексу від спрощеної процедури звільнення працівників шляхом зменшення повноважень професійних спілок. Радимо повернутися до імперативної норми ч.1 ст.43 чинного Кодексу законів про працю, згідно з якою звільнення може відбуватися лише за попередньою згодою профоргану.

6. Відмовитись в ст.47 проекту нового Трудового кодексу від обмеження прав випускників навчальних закладів та людей з обмеженими фізичними можливостями у питанні встановлення випробування при прийнятті на роботу. На нашу думку, подібне нововведення ще більше закріпить практику безоплатної експлуатації молоді. Тому радимо повернутися до норми п.3 ст.26 чинного Кодексу законів про працю, згідно з якою випробування не встановлюється при прийнятті на роботу усіх молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів, усіх молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів, а також інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.

7. Відмовитись в п.1 ч.2 ст.303 проекту нового Трудового кодексу від ідеї зменшення до двох тижнів терміну попередження працівників малих підприємств про наступне звільнення. Радимо повернутися до норми ч.1 ст.49-2 чинного Кодексу законів про працю, згідно з якою усі роботодавці зобов’язані повідомляти працівників про подальше звільнення за два місяці.

8. Відмовитись в п.1 ст.35 проекту нового Трудового кодексу від ідеї обмеження строком в один рік після закінчення чи припинення навчання або служби права на працевлаштування за рахунок квоти робочих місць на підприємствах для неповнолітніх та осіб, які закінчили або припинили навчання в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах чи звільнилися з військової або альтернативної служби. Радимо повернутись до норм ст.197 чинного Кодексу законів про працю щодо надання молоді першого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення чи припинення навчання або служби.

9. Змінити ст.73 проекту нового Трудового кодексу щодо права матерів дітей до трьох років та дітей-інвалідів на атестацію.

10. Змінити п.2 ст.48 проекту нового Трудового кодексу щодо надання роботодавцям права розривати трудовий стаж працівників на момент підвищення їх кваліфікації, конкретизувавши умови та обставини таких випадків.

З надією на розуміння і співпрацю та пропозицією провести обговорення редакційних змін в проекті кодексу,

національний комітет громадянської кампанії «МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає!»

ДОВІДКА:

МОЛОДІЖНА ВАРТА – це кампанія, яка об’єднує незалежні позапартійні всеукраїнські молодіжні організації та об’єднання органів студентського самоврядування на час роботи діючого скликання Верховної Ради України у 2007-2012 роках. ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) – організація-учасник кампанії.

Залишити відповідь