Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект “Про громадські організації”

Share

ФРІ17 травня Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект Закону України «Про громадські організації» № 7262-1, який допомагали лобіювати, в тому числі, і ФРІшники.

Таким чином, парламент зробив крок до виконання зобов’язань України перед Радою Європи. Як відомо, у 2008 році Європейський суд із прав людини визнав, що Закон України «Про об’єднання громадян» 1992 року суперечить Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та є недемократичним. Виконання рішення Європейського суду з прав людини є обов’язковим.

Необхідність ухвалення законопроекту визнав Президент України Віктор Янукович. Про це йдеться в Указі голови держави «Про План заходів із виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи» від 13 січня 2011 року.

Виконання зобов’язань України перед Радою Європи є дуже важливим з огляду на головування України у Комітеті Міністрів Ради Європи, яке розпочалося 11 травня цього року.

Цей законопроект дасть українцям можливість об’єднуватися та спільно вирішувати соціальні та інші суспільні проблеми, зазначив керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба.

Чинний закон «Про об’єднання громадян» перешкоджає створенню та діяльності громадських організацій. Так, для створення ГО, що зможе діяти по всій території України, необхідно 42 особи, понад 23 документи та 30 – 40 днів.

При цьому приблизно 50% ініціатив громадян по реєстрації громадських організацій не можуть перейти законодавчі бар’єри та отримують відмову в реєстрації. Натомість створити підприємство може одна особа за 3 дні.При цьому саме громадські організації, а не підприємства, залучають більшу частину інвестицій в соціальну сферу.

«На 1 гривню бюджетного фінансування громадські організації вже зараз залучають 3 гривні докових ресурсів. Понад 60% НУО зайняті в сфері надання соціальних послуг для людей з особливими потребами, дітей та молоді, малозабезпечених сімей, сиріт та їх опікунів», – зауважив М. Лациба.

Законопроект № 7262-1 пропонує реєструвати громадські організації протягом 3 днів. Також громадські організації нарешті отримають право захищати інтереси не тільки своїх членів, а й будь-які суспільні інтереси, в тому числі здійснювати правозахисну та екологічну діяльність. Важливо також, що громадські організації зможуть не тільки залежати від донорської ласки, але і самостійно заробляти на життя. Тобто, громадські організації зможуть продавати власні публікації чи послуги та вкладати прибуток у забезпечення своєї діяльності.

Ухвалення цього Закону допоможе громадським організаціям відчути себе повноцінними партнерами демократичної держави та стане позитивним сигналом для українського суспільства і міжнародної громадськості щодо проєвропейського курсу України.

Проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр. № 7262-1) був зареєстрований у Верховній Раді 1 листопада 2010 року. Законопроект подали народні депутати Юрій Мірошниченко, Андрій Пінчук, Сергій Подгорний, Андрій Шевченко, Юрій Литвин та Леся Оробець. Український незалежний центр політичних досліджень долучився до розробки цього законопроекту.

Нагадаємо, що парламент не встигнув розглянути законопроект ані 21 квітня, ані 12 травня. 12 травня біля входу в Верховну Раду відбулася акція на підтримку цього законопроекту. Активісти громадських організацій розгорнули на землі біля входу до Верховної Ради транспарант з успіхами громадських організацій. Народні депутати топтали його, таким чином демонструючи ставлення до діяльності громадських організацій.

Джерело: http://gromzakon.org.ua/?p=1535#more-1535

Залишити відповідь