90 громадських організацій закликали Президента не продаватися

Share

27 травня у Києві відбулася публічна акція «Президенте, не продавайся!», під час якої громадські організації України, об’єднані в незалежне Партнерство «За доброчесні державні закупівлі України» (в яке входить ФРІ), надіслали відкрите звернення до Віктора Януковича з вимогою заветувати законопроект №7532.

Учасники акції під вікнами Президента України створили пано – «Закон №7532 – корупція!» – з фото 231 депутата, які проголосували за небезпечний закон. На думку активістів, ухвалений у другому читанні законопроект може призвести до спотворення конкуренції та зумовити додаткові втрати бюджетних коштів в розмірі щонайменше 30 мільярдів гривень на рік.

Зокрема, у своєму зверненні активісти зазначають, що законопроект дозволяє надто широко застосовувати процедури закупівлі в одного учасника. Зокрема через введення формулювання «за нагальної потреби та у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання строків для проведення тендерів». На їхню думку, сьогодні під таке формулювання автоматично підпадають 100% усіх держзакупівель, адже в Україні все ще діє економічна криза, а в державі панує розвинена бюрократія.

«Враховуючи, що відтепер погоджувати такі закупівлі не з ким не буде потрібно, ми чекаємо на повальне застосування схеми. В 2010 році на такі закупівлі припадало понад 20% тендерів. А буде десь 30-50% щонайменше» – пояснює Вікторія Гуменюк, учасниця акції.

Корупційно небезпечними вважають підписанти звернення і норми про запровадження страхування предмету закупівлі без визначення самої процедури проведення страхування:

«В редакції після першого читання законопроект передбачав переведення у «ручний режим» регулювання закупівель для всіх державних, казенних, комунальних, комерційних підприємств, у яких держава контролює понад 50% акцій. Автори законопроекту вирішили вивести з-під дії тендерного законодавства до 70% усіх державних закупівель, тобто дозволити красти до 70 мільярдів гривень на рік. Зараз цю норму «почистили», але відтепер тендери на держпідприємствах будуть проводити лише, якщо там є державні гроші». – коментує Алла Волошина, представниця Секретаріату Партнерства «За доброчесні державні закупівлі».

Також активісти звернули увагу президента на те, що законопроект передбачає позбавлення бізнесу, журналістів, громадських організацій та контролюючих органів реального доступу до інформації про учасників тендерів і їх цінові пропозиції. «Зміни, запропоновані законопроектом №7532, у їх теперішньому вигляді призведуть до погіршення відкритості та прозорості державних закупівель» – йдеться у відкритому зверненні.

За оцінками учасників акції, ризик щорічних втрат внаслідок прийняття законопроекту №7532 становить щонайменше 30 мільярдів гривень на рік. Корупційні ризики цього ж закону в редакції першого читання становили не менше 70 мільярдів гривень на рік.

Нагадаємо, 17 травня 2011 року парламент України, посилаючись на жорсткі санкції з боку Європейського Союзу прийняв у другому читанні законопроект №7532 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» чим вніс суттєві зміни передусім до базового тендерного закону «Про здійснення державних закупівель». Як відомо, законопроект був внесений Кабінетом Міністрів України та згідно публічних заяв представників Уряду України й Адміністрації Президента України був погоджений з експертами Світового банку та Європейського союзу.

Залишити відповідь