Білорусь оголосила війну українському громадянському суспільству

Share
Михайло Каменєв
Михайло Каменєв

Сьогодні під час перетину українсько-білоруського кордону ще один український правозахисник дізнався про те, що став персоною non-grata в Республіці Білорусь.

21 квітня Михайло Каменєв, заступник голови Всеукраїнської молодіжної організації „Фундація Регіональних Ініціатив”, член Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України під час перевірки документів на кордоні дізнався, що знаходиться в „списку нев’їзних” до Білорусі. Михайло прямував до Мінська в якості інформаційного помічника керівника Міжнародної спостережної місії Комітету міжнародного контролю за ситуацією з Правами Людини в Білорусі. Тепер в закордонному паспорті Михайла стоїть штамп “В’їзд заборонений”, і, що цікаво, тривалість заборони не вказана.

Михайло Каменєв став вже третім правозахисником України, котрому заборонили в’їзд до Білорусі. Слідом за Мариною Цапок і Максимом Кицюком, він не зміг потрапити в Мінськ, щоб там продовжити роботу в Міжнародній спостережній місії. В аналогічній ситуації опинився і громадянин Росії – Андрій Юров, керівник Міжнародної спостережної місії, який був видворений з Мінську 16 березня 2011 року. Названі правозахисники, знаходячись на території Білорусі, діяли відкрито, і на основі норм ООН і ОБСЄ про правозахисну діяльність здійснювали моніторинг ситуації з правами людини – у відповідності до міжнародних зобов’язань, що взяла на себе Білорусь. Важливо відмітити, що дізнатись про внесення в „списки нев’їзних” неможливо заздалегідь, до перетину кордону. Причина і дата занесення до „списків” офіційно не повідомляються, так само, як не вказується орган, що прийняв таке рішення, відповідно, немає процедури оскарження.

«Ми вважаємо, що подібні дії можуть бути розцінені, як пряме перешкоджання роботі Міжнародної спостережної місії, адже, задля об’єктивності і неупередженості, в її складі можуть бути лише правозахисники-іноземці, а їм тепер, судячи з усього, дорога до Білорусі закрита», – коментує ситуацію Марина Цапок, співкоординатор Київського інформаційного центру Комітету. «Абсолютно очевидно, що заборони на в’їзд до Республіки Білорусь пов’язані з правозахисною діяльністю. У цьому світлі заява влади Білорусі про те, що держава в повній мірі виконує свої зобов’язання у сфері дотримання прав людини виглядає, м’яко кажучи, неправдивою»

Міністерство закордонних справ України вже передало ноту Посольству Республіки Білорусь в Україні з проханням надати вичерпну інформацію про причини заборони в’їзду в країну Марині Цапок 20 квітня. Представник Міністерства також виказав сподівання, що для громадян України все-таки не існує “чорних списків”, оскільки це протирічить добросусідському духові двосторонніх відносин.

“В світлі реакції МЗС України на вчорашній випадок з Мариною Цапок, не впустити ще одного правозахисника – значить повністю знехтувати міждержавними відносинами і міжнародними нормами права у сфері прав людини. Ми очікуємо негайної реакції українського МЗС на дану подію і детальних пояснень влади Білорусі стосовно системного перешкоджання в’їзду правозахисників на територію країни”, – заявляє Андрій Юров, керівник Міжнародної спостережної місії.

Для довідки:

Міжнародні зобов’язання Білорусі у сфері прав людини, знову підтверджені на Самміті глав держав і урядів держав-учасниць ОБСЄ, що пройшов в Астані 1-2 грудня 2010 року, передбачають, що питання прав людини є предметом прямого і легітимного занепокоєння усіх держав-учасниць ОБСЄ і міжнародного громадянського суспільства, і не відносяться до виключно внутрішніх справ відповідної держави.

Міжнародна спостережна місія створена Комітетом міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі, який об’єднує представників правозахисних організацій країн простору ОБСЄ і міжнародних громадянських мереж і організацій, для здійснення моніторингу загальної ситуації з дотриманням фундаментальних прав людини в Республіці Білорусь, а також питань захисту правозахисників і забезпечення їх професійної діяльності.

Сайт Комітету і Місії – http://hrwatch-by.org

2 thoughts on “Білорусь оголосила війну українському громадянському суспільству

  1. А Вам мало нарушений прав человека с которыми надо бороться в Украине. Или в Украине страшно? А попиариться все равно хочется ? Не пустили в Белоруссию плюс один бал к имиджу мега крутого правозащитника.


  2. ДАн:

    А Вам мало нарушений прав человека с которыми надо бороться в Украине. Или в Украине страшно? А попиариться все равно хочется ? Не пустили в Белоруссию плюс один бал к имиджу мега крутого правозащитника.

    Так ФРІ і в Україні бореться за права людей. Сайт погортай перед тим як звинувачувати в чомусь :)

Залишити відповідь