Білорусь закрита для українських правозахисників: епізод другий

Share

20 квітня близько о 4 годині ранку при перетині білоруського кордону була затримана Марина Цапок – інформаційний помічник представника Міжнародної наглядової місії Комітету з контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі. Правозахисницю зняли з потяга, що прямував з Києва, на білоруській прикордонній заставі «Терюха». Вона, як і інші міжнародні правозахисники – Андрій Юров, Максим Кицюк – потрапила до «чорного списку» іноземних громадян, котрим аборонений в’їзд в Республіку Білорусь

Помічник оперативного чергового прикордонної служби, майор Рябцев повідомив, що в Марини Олександрівни «непропуску» на територію Білорусі і вона буде відправлена ​​в Україні (до найближчої станції – Чернігів) ранковим потягом. В зв”язку з тим, що раніше Марина Цапок перебувала в Білорусі в Міжнародної наглядової місії, і ніколи не робила будь-яких правопорушень у Білорусі, її »непропуску» може бути пов’язаний тільки з правозахисною діяльністю, саме через це вона потрапила до «списоку нев’їзних» .

Марина Цапок очолює роботу Київського інформаційного центру Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі – структури, що створила і Міжнародну наглядову місію. Марина Цапок, крім цього, є київським координатором мережі FLARЕ, а також активістом незалежної української молодіжної організації – Фундації Регіональних Ініціатив, учасником міжнародного Молодіжного правозахисного руху.

Варто відзначити, що кілька тижнів тому в Україні стартувала кампанія «За відкритий в’їзд до Білорусі», спрямована проти практики «списків нев’їзних». Про те, чи знаходиться людина в такому списку, неможливо дізнатися заздалегідь з відкритих джерел і, отже, оскаржити; причина занесення до «списку» також, як правило, офіційно не повідомляється. У рамках цієї кампанії листа до посольства Республіки Білорусь в Україну в числі інших громадян направила і Марина Цапок.

Нагадаємо, що ще одного інформаційного помічника представника Міжнародної наглядової місії з України, Максима Кицюка, також затримали на українсько-білоруському кордоні – у ніч на 9 березня 2011 року, його зняли з потягаа співробітники прикордонної застави, заявивши правозахиснику, що з 4 березня він є в списках «нев’їзних ». Максим Кицюк провів ніч в холодній камері з одно. табуреткою, прибитої до підлоги. Єдиним доказом депортації залишився залізничний квиток зі штампом «депортований».

Представники Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі розцінюють цей факт як пряме перешкоджання роботи Міжнародної наглядової місії. Це вже третій за останні півтора місяці випадок затримання і видворення міжнародних правозахисників, які приїжджають до Білорусі для спостереження за ситуацією з правами людини.

На думку українських і зарубіжних колег Марини, подібні випадки виселення і «непропуску» мають стати предметом для пильної уваги з боку МЗС України. Символічним є те, що буквально через тиждень заплановано офіційний візит президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка в Україні.

+38 097 96 173 46
kyiv.info@hrwatch-by.org
http://hrwatch-by.org

Залишити відповідь