Максима Кицюка безпідставно депортовано при в’їзді до Білорусі

Share

У ніч з 8 на 9 березня під час перетину українсько-білоруського кордону був затриманий громадянин України, член Всеукраїнської ФРІ Максим Кицюк. Максим їхав поїздом №86 з Києва до Мінська. ФРІ є організацією-учасником Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі, тож Максим неодноразово був у Мінську з правозахисною метою. Цього разу він також їхав у Міжнародну спостережну місію Комітету у якості помічника представника Місії.

За словами співробітника Гомельського прикордонного загону, відмова в дозволі перетину кордону була зумовлена тим, що Максиму заборонений в’їзд на територію Білорусі. Однак невідомими залишаються обставини, через які громадянину України відмовляють у в’їзді.
За словами Максима, під час перевірки документів з’ясувалось, що його прізвище знаходиться в базі даних прикордонної служби Республіки Білорусь із поміткою “в’їзд заборонений”. Однак, пояснення, з якої причини Кицюк потрапив до згаданого переліку, не були надані. У Максима були конфісковані телефони та особисті речі. Ніч Кицюк провів у камері тимчасового утримання.
“Мене тримали в камері метр на метр, в якій був лише табурет, прибитий до підлоги, – розповідає Максим Кицюк.- Прикордонники не повідомили про цей інцидент в Консульство України і відмовили мені в проханні дати можливість зателефонувати туди. Після затримання одного з українських правозахисників у Мінську, у нас була домовленість з консулом України про те, що ми постійно тримаємо контакт з Консульством. Речі мені повернули”.
Близько 9 ранку Максима відправили в Україну потягом Санкт-Петербург – Київ до станції Горностаївка зі штампом “депортований” у залізничному квитку.
Міжнародна спостережна місія має підстави вважати, що заборона Максиму Кицюку в’їжджати на територію Білорусі напряму пов’язана з його правозахисною діяльністю в Місії. Слід зазначити, що Білорусь як держава-учасник ОБСЄ, взяла на себе зобов’язання не перешекоджати роботі правозахисників. Держави-учасниці мають створювати умови для вільної діяльності неурядових організацій на своїй території і з цією метою повинні сприяти відвіданню їхньої держави представників неурядових організацій інших країн-учасниць ОБСЄ
“Крім того, таке поводження з боку прикордонників Білорусі з громадянином України, який не скоїв жодних порушень, є неприпустимим”, – зазначила Марія Ясеновська, представник Міжнародної спостережної місії
В Посольстві Республіки Білорусь заявили, що не можуть коментувати даний інцидент, оскільки інформація про перелік людей, яким заборонений в’їзд, є внутрішньою і запропонували звернутись із заявою щодо роз’яснень до Міністерства Внутрішніх Справ Білорусі.
На пероні Максима зустрічали колеги та журналісти, був проведений прес-брифінг, інформація про випадок поширена по українських та закордонних ЗМІ.
Нас глибоко непокоїть ситуація, коли правозахисникам забороняють в’їзд на територію іншої країни без попереджень та жодних пояснень і ми вимагаємо пояснень з боку влади Республіки Білорусь та втручання МЗС України.

Просимо звертатися по коментарі та пояснення ситуації:
Консульський відділ Посольства Республіки Білорусь в Україні – 044 537 52 03
Речник МЗС України (Дикусаров Олександр Олександрович) – 044 238 15 29

За додатковою інформацією звертайтесь:
Михайло Каменєв, Марина Цапок

Залишити відповідь