Студенти озвучили депутатам свої вимоги щодо законопроектів “Про вищу освіту”

Share

Сьогодні, 10.02.11, в Прес-центрі Інформаційного агентства ЛІГАБізнесІнформ на круглому столі на тему “Проблеми розвитку законодавства в сфері вищої освіти”, організованому Головою парламентського Комітету з питань науки та освіти, студентські та молодіжні організації – організатори акцій протесту 31 січня – Незалежна студентська профспілка “Пряма дія”, Громадянський рух “Відсіч” та ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив” (ФРІ) озвучили свої вимоги у сфері вищої освіти.

Представники студентів висловились різко ПРОТИ:
– скорочення обсягів держзамовлення (як денної, так і заочної форм навчання);
– введення примусових відпрацювань студентів бюджетної форми навчання;
– збільшення розміру плати за навчання студентам-контрактникам після укладання договору;
– будь-яких обмежень прав органів студентського самоврядування та незалежних студентських профспілок;
застосування будь-яких кількісних критеріїв у визначенні статусу вишу або його окремого підрозділу;
– посилення централізації та уніфікації вищої освіти;
– звуження закріплених в законодавстві прав чи автономії вишів при прийнятті підзаконних актів.

Також вони поставили питання про потребу розширення університетської автономії, зменшення навчального навантаження на викладачів, збільшення стипендій.

Студентські вимоги підтримали й деякі учасники круглого столу. Так, екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук підкреслив, що університетська автономія не може існувати у формі “ректорської диктатури”, а має ґрунтуватись на демократичному самоуправлінні викладачів та студентів. Зі свого боку, голова профспілки працівників НАНУ Анатолій Широков спільно зі студентами закликав до збільшення державного замовлення до 75%, зменшення навчального навантаження викладачів та достойної оплати наукової компоненти їх роботи.

Автор одного із депутатських законопроектів Юрій Мірошниченко подякував студентам за критичні зауваження та пообіцяв учасникам круглого столу врахувати їх позиції. Зазначимо, що співавтор іншого законопроекту Максим Луцький і словом не обмовився про дану раніше у прямому ефірі Радіо “Ера” обіцянку відкликати з Верховної Ради свою версію закону про вищу освіту.

У випадку знехтування вимогами студентів, молодіжні організації обіцяють продовження та посилення студентських акцій протесту.

ПОВНИЙ ТЕСТ ВИМОГ:

Голові Комітету з питань науки і освіти

Полохалу Володимиру Івановичу

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Вимоги молодіжних та студентських рухів – організаторів масових акцій протесту 31 січня.

Ми, [що нижче підписуємось] молодіжні та студентські рухи, що є організаторами студентських акцій протесту 31 січня, а також минулорічної кампанії проти введення платних послуг – Незалежна студентська профспілка “Пряма дія”, ВМГО Фундація регіональних ініціатив та Громадянський рух “Відсіч” –  вважаємо, що жоден з існуючих та опублікованих законопроектів у сфері вищої освіти у їх нинішньому вигляді не задовольняє інтересів студентства та не відповідає потребам розвитку вищої освіти в Україні.

В будь-якому з чинних та в можливих майбутніх законопроектах та інших рішеннях  щодо вищої освіти ми вважаємо неприпустимими та виступаємо категорично ПРОТИ:

– скорочення обсягів держзамовлення (як денної, так і заочної та форм навчання);
– примусових відпрацювань студентів бюджетної форми навчання;
– збільшення розміру плати за навчання студентам-контрактникам після укладання договору при зарахуванні на перший курс;
– будь-яких обмежень прав органів студентського самоврядування та незалежних студентських профспілок;
– застосування будь-яких кількісних критеріїв у визначенні статусу, типу чи прав вишу або його окремого підрозділу;
– посилення централізації та уніфікації вищої освіти;
– звуження закріплених в законодавстві прав чи автономії вишів при прийнятті підзаконних актів.

Натомість, ми вимагаємо:

1) Запровадити справжню університетську автономію – не “ректорську диктатуру”, а демократичне самоуправління викладачів та студентів, яке б включало в себе:

–  академічну автономію – право на самостійне формування зміст та обсяг варіативної частини навчальних програм, відсутність жорстких стандартів та регулювання у нормативній частині,  право самостійно присуджувати всі наукові ступені та вчені звання, право на  запровадження PhD програм, які корелювались би з відповідним третім циклом освіти західних університетів.

– фінансову автономію – право самостійно розпоряджатись власним майном та коштами за умови прозорої публічної звітності (та за контролю й участю органів студентського самоврядування та незалежних студентських профспілок), можливість університету заробляти на власній науковій діяльності та власному науковому продукті, без запровадження додаткових платних послуг для власних студентів, залучати стороннє фінансування через систему фондів та ендаументів.

– адміністративну автономію – право вищих органів університетського самоврядування (за обов’язкової широкої участі студентських представників) самостійно визначати критерії відбору, порядок обрання, звільнення і строк заняття будь-якої посади в університеті, а також право самостійно визначати перелік вимог до осіб, що бажають викладати в університеті.

2) Збільшити стипендії для студентів вищих навчальних закладів до рівня, не меншого за встановлений в державі прожитковий мінімум.

3) Підвищити на законодавчому рівні відсотка державного замовлення для студентів- бакалаврів денної форми навчання з 51% до 75%.

4) Зменшити існуюче навчальне навантаження на викладачів та ввести повноцінну оплату та заохочення наукового компоненту їх діяльності.

5) Проводити прийом осіб на навчання до вищих навчальних закладів лише на основі зовнішнього незалежного оцінювання.

6) Гарантувати кількісне співвідношення між обсягом держзамовлення та кількістю населення України для забезпечення на кожні десять тисяч населення навчання не менше 180 студентів

7) Забезпечити автономність студентського самоврядування від адміністрації університету чи органів державної влади. Забезпечити гарантоване фінансування студентського самоврядування у обсягах, передбачених чинним законодавством.

Незалежна студентська профспілка “Пряма дія”
ВМГО “Фундація регіональних ініціатив”
Громадянський рух “Відсіч”

One thought on “Студенти озвучили депутатам свої вимоги щодо законопроектів “Про вищу освіту”

  1. Успіхів вам та витримки у боротьбі! Шкода дивитись, коли мізерний відсоток від студентства України та мго боряться за те, про що більшість студентів і думати не думають.

Залишити відповідь