Солонтай: “Уряд вирішив ліквідувати молодіжну політику”

Share

Минулого місяця Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту оголосило про намір скорочення кількості молоді в Україні. Цього разу все насправді серйозно. Проект рішення одразу обгрунтовують вимогами МВФ про скорочення бюджетних видатків, а також чиновники заявляють про ініціативу з самого молодіжного середовища. Мова йде про те, щоб позбавити статусу молоді 7 млн. громадян віком від 24 до 35 років, інший варіант — від 29 до 35 років. Цього тижня над “молодіжною політикою” ще більше згустилися хмари. Зокрема, взагалі ліквідували саме міністерство молоді та ряд інших підрозділів виконавчої влади.

Варто відзначити, ініціатива скоротити кількість молоді в Україні далеко не нова. Вперше вона пролунала у грудні 2007-ому року. З подачі оточення міністра Юрія Павленка 16 січня 2008-го року Кабінет Міністрів України навіть затвердив програму діяльності, де вперше містилося положення про те, що уряд планує розробити законопроект щодо внесення змін до Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», зокрема зменшити вікові межі молоді з 18 до 26 років. Для молодіжної громадськості тка новина стала справжнім шоком. Тим більше після позачергових парламентських виборів 2007-го року. Саме під час тих виборів, як БЮТ так і НУНС взяли на себе величезні зобов’язання перед молоддю в різних галузях, а Юлія Тимошенко навіть підписала спеціальний додаток до Українського прориву – «Студентський прорив». І от проходить кілька місяців після виборів, і уряд оголошує про намір радикально скоротити кількість тих молодих людей, на яких виборчі зобов’язання були адресовані.

Тоді молодіжними організаціями було терміново проведено опитування серед представників партій та народних депутатів, а також ряду міністрів, і цікаво, що жоден політик не взяв на себе ризик повторити, що він підтримує це положення Постанови уряду №14 «Про затвердження Програми діяльності Кабінету Міністрів України «Український прорив: для людей, а не політиків». За кілька місяців, уряд де-факто відмовився виконувати дане положення, ідея померла і до неї більше не поверталися.

І от Кабінет Міністрів України М.Азарова знову взявся до цієї ідеї. Цього разу нижню межу молоді не обговорюють, а от верхню – уряд пропонує зменшити до 24 років, за іншими варінатами — 29 років. Це свідчить про суто економічний характер ініціативи. Цікаво, що даний уряд, який сформований трьома політичними силами, на попередніх виборах також взяв рекордну кількість зобов’язань перед молоддю. Партія Регіонів та особисто В.Янукович неодноразово на виборах підкреслювали пріоритети молодіжної політики. Саме Янукович був єдиним кандидатом у Президенти, команда якого не тільки підтвердила зобов’язання своєї партії, але й Віктор Федорович уточнив окремі положення програми партії Регіонів на 2007-2012 роки та розширив зобов’язання. І тут “приїхали”, виходить те, що обіцяв Віктор Янукович та Партія Регіонів на виборах у сфері молодіжного житлового будівництва, кердитування першого робочого місця, стимулювавання доступу молоді до вищої освіти тощо, планується скоротити дял молодих людей, на яких власне програма і була адресована.

Спочатку здалося, що це може бути банальною провокацією, або аферою, наприклад з метою привертання уваги до себе окремого посадовця чи міністерства. В усякому разі, така ініціатива аж ніяк не вигідна молодим людям і звичайно була сприйнята нею “в штики”. Почалися підготовки до акцій протесту. Активна молодь вважає, що такі ініціативи, це чергова спроба банально відволікти увагу молодіжних орагнізацій від виконання державних молодіжних програм. Таке вже проходили в попердньому уряді з ініціативами Ющенко-Павленка, які замість реалізації програми підтримки сільської молоді, створення системи проїзду в автобусному транспорті та закінчення ліквідації примусового призову, про що вони говорили на виборах, намагалися проводити фестивальний «Рік молоді», щоб заробити бали на майбутні вибори. Як бачимо, такі підходи в Україні вже давно не працюють, молодь активно нагадувала їм про програму, і врешті вони були повністю дискредитовані, а молодь в таких політиках розчарувалася.

Але цього разу сиутація виявилася значно складнішою та серйознішою. Зокрема, в планах Азарова з’явився намір повністю ліквідувати Міністерство молоді. Щодо останнього, то молодіжні лідери жартують про єдиний можливий позитив – вони нарешті об’єднаються з студентськими організаціями і таки знімуть Табачника. Саме ж рішення жахає за змістом — мова йде не про рефорування молодіжної політики, створення іншої структури управління чи підвищення ефективності використання коштів, адресованих молодим родинам! Мова йде про банальне скорочення молоді та молодіжного напрямку уряду як такого, а також про ліквідацію статусу “молодь” взагалі, з перетворенням його на категорію овсітню – “студентська молодь” (студентський вік в Україні якраз до 24 років).

Що це, дрібна помста “старшій” молоді за “Майдан” у 2004 році, чи за наступні вибори, в яких молодь найменше підтримувала ПР, Блок Литвина та КПУ, чи банально – недолуга оптимізація міністерств під тиском МВФ? Чи може це системні дії з зменшення молодіжної активності та стимулювання в молоді бажання покидати країну та залишати її пенсіонерам !? Поки що, питань більше ніж відповідей, але скоро все почне прояснюватися.

Варто відзначити позицію уряду, – обгрунтовуючи потребу ліквідації молодіжної політики уряд говорить про великі видатки з державного бюджету на молодіжні програми у сфері житла, праці, співпраці з громадськими організаціями. Мова йде про 1,2 млн.молодих сімей та одиноких молодих громадян, які бажають отримати молодіжний кредит на житло. Але тут варто коротко заглянути в історію питання – з 1993 року молодими людьми в Україні рахувалися особи віком від 14 до 28 років. Але у жовтні 2003-го року комітет з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму Верховної Ради України, а саме голова комітету, один з лідерів Комуністичної партії України – Катерина Самойлик, запропонувала підвищити вік молоді до 35 років. Відповідний законопроект був підтриманий урядом тоді Віктора Януковича. Колишній Президент України Леонід Кучма також підтримав дану ініціативу, і 2004-го року підписав закон. В пояснювальній записці до закону йшлося:

«Законодавством країн Європи і відповідними міжнародними угодами, які стосуються молодіжного співробітництва, вирішення проблем молоді, залучення найвищих керівних органів країн, органів самоврядування тощо   до  створення умов для забезпечення самореалізації молодих європейців, визначено вік молодого громадянина – до 35 років.

Зважаючи, що на даний час перед вищим законодавчим органом України стоїть завдання  приведення правового поля України до європейського законодавства, вноситься пропозиція про внесення відповідної зміни до Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», тобто визначити вік молоді, молодого громадянина – від 14 до 35 років. Введення в дію даного Закону розширить коло молодих громадян держави, які матимуть змогу користуватися можливостями законодавства, що визначають певні пільги для молоді, зокрема – можливість отримання пільгових державних довгострокових кредитів на будівництво або придбання житла, отримання вищої освіти тощо».

Таким чином, основна мотивація збільшення молоді за рахунок вікової групи 28-34 в Януковича і Кучми якраз і була «можливість отримання пільгових державних довгострокових кредитів на будівництво або придбання житла, отримання вищої освіти». Нині ж Азаров вирішив перекреслити здобутки Януковича, якими вже встигли скористатися понад 40 тис. осіб ? Цікаво, чи планує уряд віддавати борги за вже взяті кредити!?

Що ж, чи проковтне молодіжний рух згортання молодіжної політики через ліквідацію стутусу “молодь” для 7 млн. громадян, з яких 1,2 млн. знаходяться на квартирному обліку, а в додачу і через ліквідацію профільного міністерства загалом, – ми побачимо невдовзі. А наразі всім молодим людям України варто звернути увагу на слова посадовця з уряду, який вперше оголосив наміри Азарова: «Ми не можемо рахувати молодими людьми тих, хто здобув освіту, працевлаштувався та створив сім’ю…».

Переглянути пакет документів


Олександр Солонтай,

член нацкомітету МВАРТИ (www.mvarta.org.ua)

від ФРІ (www.fri.com.ua),

експерт Інституту Політичної Освіти (www.ipo.org.ua)

п.с.

Неначе ілюструючи серйозність намірів, Верховна Рада України минулого тижня прийняла два специфічних закони – про зміни в регулюванні діяльності молодіжних організацій та про посилення відповідальності за ухилення від військової служби. Прийняття таких законів, – яскравий доказ зради своїм передвиборчим обіцянкам перед молоддю та зміна акцентів молодіжної політики. Цікаво, скільки непокірних студентських та молодіжних лідерів, знову як в старі «кучміські» часи, намагатимуться відправити в армію, або хоча би нею залякати !?

Залишити відповідь