Український парламент може обмежити право на мітинги

Share

Верховна Рада може прийняти у 2 читанні та в цілому законопроект, який загрожує істотно обмежити свободу мирних зібрань в Україні. Згідно з проектом розкладу засідань парламенту, проект Закону № 2450 «Про порядок організації і проведення мирних заходів» може бути виставлений на голосування протягом 1-4 червня.

“Законопроект № 2450, всупереч нормам Конституції та міжнародних зобов’язаннь України, передбачає ряд обмеження прав і свобод громадян і громадських об’єднань,” – каже Михайло Лебедь, член Ради Старійшин Всеукраїнської громадської організації “Фундація Реіональних Ініціатив” (ФРІ). – “Зокрема, законодавча ініціатива пропонує ввести обмеження щодо місць проведення мітингів, встановити терміни для проведення акцій, пропонує збільшити повноваження міліції та чиновницького апарату для перешкоджання волевиявлення громадян. Прийняття законопроекту також призведе до фактичної заборони проведення спонтанних мирних зібрань. Подібні антидемократичні закони вже діють, зокрема, в Казахстані та Білорусі, де їх систематично використовують проти як громадських активістів та і звичайних громадян.”

Варто підкреслити, що репресивні норми законопроекту де-факто діють в деяких містах України вже зараз. Зокрема, днями у Харкові через рішення органу місцевого самоврядування була зупинена акція протесту проти бруду на міських вулицях. Під час заходу двох учасників акції – активістів Всеукраїнської громадської організації “Демократичний Альянс” – навіть затримала міліція. Також днями у Харкові була заборонена благодійна акція “Серце до Серця”, у якій беруть участь активісти ФРІ. Зазначаємо, що такі дії міської влади та міліції однозначно суперечать чинному законодавству. Міськвиконком був повідомлений про проведення обох акцій, як того вимагає стаття 39 Конституції. Жоден суд не виніс рішення про заборону цих заходів. Будь-яких інших вимог щодо масових заходів, зокрема отримання дозволів на їх проведення від органів влади, чинне законодавство на даний момент не передбачає.

“Зазначені події свідчать, що влада має чіткий та послідовний план наступу на громадські свободи. Тому ймовірність прийняття законопроекту, який істотно обмежує свободу мирних зібрань в Україні, є досить високою,” – стверджує Михайло Лебедь.

Нагадуємо, що нещодавно Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов запропонував виділити на околиці Києва велике поле для мітингів. Подібна ідея висловлена і в законопроекті № 2450.

За додатковою інформацією звертайтесь за тел.: +380681217741

Правовий висновок Української Гельсінської спілки з прав людини щодо проекту закону № 2450 від 6 травня 2008 року “Про порядок організації і проведення мирних заходів” – http://shar.es/m4BX9

Залишити відповідь